עבור הקהילה הגאה, זהו לא פחות מיום היסטורי.

לראשונה, יוקדש יום שלם של פעילות פרלמנטרית לזכויות הלהט"בים. כבר בשעה זו מתכנסת ועדת החינוך, התרבות והספורט כדי לדון בטיפול בתלמידים להט"בים, או בנות ובנים למשפחות להט"ביות. בהמשך היום צפויים, בין השאר, דיונים של ועדת הפנים בנושא אזרחות וגיור לזוגות להט"בים ודיון של ועדת החוץ והביטחון על שירות להט"בים בגופי הביטחון. בשעה 14:00 יערך הכנס המרכזי, ובו יציינו את הנושא השנתי לאירועי הגאווה - נשים להט"ביות. היום יצוין גם במליאת הכנסת הכללית בשעה 16:00.

גופי וארגונים להט"בים רבים, וכן נציגים פרטיים, תומכים ואקטיביסטים עלו הבוקר לירושלים כדי לקחת חלק ביום הזה. לאורך היום, נביא את רשמיהם ונעדכן מהנעשה והנאמר בוועדות השונות

10:00 מתכוננים ומתרגשים:

עולים לכנסת כדי ליצור שינוי!עקבו אחרינו לעדכונים נוספים ממהלך היום

Posted by ‎האגודה למען הלהטב בישראל‎ on Monday, February 22, 2016

ח"כ זהבה גלאון (מרצ), כתבה על חשיבות היום בעמוד הפייסבוק שלה:

"אני זוכרת שימי ציון יכולים בקלות להישאר ימים שבהם מציינים דברים, וביום למחרת שוכחים [...] הזכויות שלכן ושלכם אינן של מישהו לתת או לקחת. אני שמחה שעוד ועוד מסיעות הבית רואות בקהל הלהט״בי קהל חשוב וראוי לחיזור; זה אומר שאנחנו, הארגונים, הפעילים והפוליטיקאים שנושאים כבר עשרות שנים את דגל המאבק הזה, עשינו משהו כמו שצריך. אבל אחרי לחיצות הידיים וההבטחות הציבור הלהט״בי יבוא לגבות את מה שהוא הגיע בשבילו- תשובות, פתרונות, משאבים, זכויות"

10:05 גם מייקל אלרוי, כוכב העונה הנוכחית של "האח הגדול" נוכח בדיון של ועדת החינוך:

מיקי, אלישע, ארז ומייקי המהממים בועדת החינוך. יום זכויות הקהילה בכנסת: מת-חי-לות!

Posted by ‎מעברים‎ on Monday, February 22, 2016

10:30 דיון בוועדת הבריאות והרווחה בנושא תרופות מונעות ל-HIV:


11:00 ישיבת הוועדה לביקורת המדינה נפתחה בדקת דומיה לזכר טרנסג'נדרים שהתאבדו בשנה החולפת:

דקת דומייה בכנסת (צילום: אסף וייס)
לזכר טרנסג'נדרים שהתאבדו | צילום: אסף וייס

11:10 אמיר אוחנה (ליכוד), חה"כ הגאה הראשון במפלגת השלטון, בדיון:

ח״כ אמיר אוחנה (ליכוד) בוועדת הבריאות: "בוועדה הזו נאמרו בעבר דברים בסגנון - נטפל בהם כמו בשפעת העופות, נטפל: בנו. אמירות כאלה כבר לא נאמרות"

Posted by ‎Havruta - חברותא‎ on Tuesday, February 23, 2016

11:25 ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, בישיבה שכותרתה אתגרים וסוגיות בהורות נשית חד מגדרית:

עאידה תומא סלימאן
ח"כ מיכאלי ותומא סלימאן

11:50 יש תוצאות! משרד הבריאות הודיע: "מאשרים יישום תוכנית PrEP בישראל"

מהוועד למלחמה באיידס נמסר: "לראשונה בישראל, אושרה תכנית PrEP למניעת HIV. בהחלטה זאת הופכת ישראל לאחת המדינות הראשונות בעולם המאשרות את התכנית. PrEP – Pre-Exposure Prophylaxis, הוא הליך שבו ניטלות תרופות המצמצמות באופן ניכר את אפשרות ההדבקה עם HIV. מדובר בתרופות אשר ניתנות גם לנשאי HIV אשר מונעות את התפתחות הנגיף בדם ובנטילת התרופות על ידי מי ששלילי לנגיף, הן מונעות באופן אפקטיבי הדבקה אפשרית.

בדיון מיוחד בנושא PrEP שנערך בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, בראשות יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף, הוצגה יעילות הטיפול ע"י מספר אנשי מקצוע. מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, ד"ר יובל לבנת, אמר כי, "אמנם כל אדם יכול להידבק ב – HIV, אבל אסור להתעלם מכך שגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים הם קבוצה עם שיעור הדבקה גבוה מאוד ביחס לגדלה, ולכן בתוך האוכלוסייה של הקהילה הגאה ישנם כאלה שהטיפול הזה הוא מה שימנע מהם את ההדבקה". מנכ"ל הוועד הדגיש כי מדובר בחלק לא גדול מהקהילה אך בחלק שאינו משתמש באופן קבוע בקונדום.

גלולות חומות (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
משרד הבריאות אישר: תרופות למניעת הידבקות | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

"בוועדה הודגש כי יש להמשיך ולהשתמש בקונדומים אולם עלה כי אי אפשר להתעלם מכך שישנם לא מעט אנשים שאינם שמים קונדום, ללא קשר לנטייתם המינית.

נציגת משרד הבריאות, נטע הראל, מסרה כי תת ועדה המליצה על יישום תכנית ה PrEP בישראל ומנכ"ל המשרד קיבל את ההמלצה וכרגע עובדים על ההיבטים האופרטיביים"

ממשרד הבריאות נמסר ש"בקרוב יתחילו בפיילוט, בו תינתן תרופת PrEP כטיפול מונע לאנשים הנמצאים בסיכון גבוה להידבקות בנגיף ה-HIV. בכך תהפוך ישראל למדינה הרביעית בעולם (בנוסף לצרפת, ארצות הברית והולנד) בה ניתן טיפול כזה מטעם המדינה. כיום ניתנת תרופת ה-PrEP לנשאי HIV במסגרת סל הבריאות רק לאחר הדבקה, ועלות התרופה לרוכשים באופן פרטי היא 2,500 ש"ח בחודש".

כרגע, תרופות פרפ אינן מחליפות בנגישותן ובשימוש בהן את אמצעי המניעה הקיימים, שבראשם קונדומים, אולם לפי מחקרים, הן יעילות ביותר מ-90% במניעת הדבקה ב-HIV.

13:20 תוצאות נוספות! יחידת יוהל"ן תשנה את שמה, ותטפל בקשת רחבה יותר שלא נושאים מגדריים, בהם גם זכויות חיילים טרנסג'נדרים

יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים בפתיחת ועדת הביטחון ביום הגאווה בכנסת: שם האגף ישונה ל"יועצת הרמטכ"ל לעינייני מגדר"  ובכך לכלול תחת טיפולה להט"בים בכלל וטרנג'נדרים בפרט.#גאווהבכנסת

Posted by ‎האגודה למען הלהטב בישראל‎ on Tuesday, February 23, 2016


תוכנית הבוקר של יאיר ניצני בגלי צה"ל התגייסה גם היא ליום המיוחד, וביקשה, בין השאר מאורנה בנאי, מייקל אלרוי, אסי לוי ונתנאל אזולאי להקריא ציטוטים הומופוביים של חברי כנסת. תוכלו להאזין להקלטה כאן:

14:35 ח"כ יצחק בוז'י הרצוג, יו"ר האופוזיציה, הצהיר שיצעד השנה במצעד הגאווה, וקרא לראה"מ נתניהו להצטרף אליו:


הרצוג התייחס להחלטתו של ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, להשתתף השנה במצעד הגאווה במדינתו

15:15 הארגונים הגאים צובעים את הכנסת:

כל ארגוני הקהילה במליאת כנסת ישראל. צובעים את הכנסת בכל צבעי הקשת. #גאווהבכנסת

Posted by ‎האגודה למען הלהטב בישראל‎ on Tuesday, February 23, 2016

15:50 וחברי הכנסת צובעים איורים של משפחות גאות, בתערוכה שיזם ארגון חוש"ן ומוצגת במסדרונות המשכן:

16:01 ח"כ מאיר כהן (ליכוד) במליאת הכנסת: זהו יום היסטורי

16:05 ח"כ יעל כהן-פארן (מחנה ציוני) מציינת כי ישראל קיבלה ציון 0 במדד חופש הנישואין של מדינות העולם

יעל כהן פארן (צילום: ערוץ הכנסת, צילום מסך)
קראה לשוויון בנישואים - ח"כ כהן פארן | צילום: ערוץ הכנסת, צילום מסך

16:15 ח"כ מיכל רוזין (מרצ) : התחלנו פה מסורת נפלאה

ח"כ רוזין סיפרה גם על הישיבה של שדולת הנשים בכנסת, שנערכה מוקדם יותר היום. בין השאר, נחשף בישיבה סקר חדש, ולפיו 80% מהלסביות מרגישות לא בנוח לבטא את נטייתן המינית בציבור.

עורכת הדין מיכל עדן, יו"ר ועדת להט"ב בלשכת עורכי הדין, סיפרה בישיבה על ההליך שנאלצות לעבור משפחות גאות בישראל, שכולל גם פגישה עם עובדת סוציאלית שמטרתה לקבוע אם ההורה הלא-ביולוגי מהווה הורה ראוי. טל בורלא, מפקחת ארצית במשרד הרווחה הסבירה: "זה לא נועד לסמן את הקהילה הגאה, אלא בחינה של כל מקרה של אי קשר ביולוגי".

יו"ר השדולה, ח"כ תומא-סלימאן: "אלפי תינוקות נולדים בישראל כל יום, ואיש אינו בוחן את המשפחות אליהן הן נולדים כי הם 'משפחות נורמטיביות' [...] המדינה מערימה את הקשיים האלה כי היא רואה לנכון לשמר את התפיסות הפטריארכליות לגבי המשפחה. כל חריגה מהתפיסה של גבר, אישה שני ילדים וכלב מחייב התערבות, בדיקה והוכחה"

16:30 ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): בלי שיתוף פעולה של הקואליציה לא נוכל להבטיח שוויון זכויות מלא

16:35 ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) גינה את יושבי ראש הוועדות שבחרו להיעדר מהישיבות המיוחדות בנושאים הלהט"ביים

כך, למשל, יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), שנעדר מהישיבה שנערכה היום בנוכחות נוער ופעילים טרנסג'נדרים. החליפה אותו בראשות הוועדה חברת הכנסת מרב בן-ארי (ליכוד)

16:40 ח"כ עומר בר-לב (המחנה הציוני) פתח את דבריו בציטוט מצוואתה של מאי פלג, ז"ל

16:50 ח"כ רוזין: שבע הצעות החוק שהציעה השדולה הגאה בכנסת - נדחו

בין השאר, נפלו הצעות חוק לשוויון באימוץ, לשוויון לתאים משפחתיים להט"ביים שהם חלק ממעגל השכול, והקריאה להוציא מחוץ לחוק את טיפולי ההמרה

 16:57 ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): זהו יום חשוב, אך כל עוד ההצעות לא מתקבלות - הוא נותר טקסי בלבד

ח"כ מיכאלי ציינה שחברי הכנסת ובהם ראש הממשלה נתניהו מתגאים בהישגיה של ישראל בחקיקה גאה ושוויונית, אולם שחוקים אלה מופלים פעם אחר פעם במליאה

מנכ"ל שותף באגודה למען הלהט"ב, אמרי קלמן, שיתף בחשבון הפייסבוק הפרטי שלו את התמונה הבאה, שמוכיחה כי למרות הכוונות הטובות, המליאה נותרה ריקה:

עוד לא מסכם, אבל לקראת סופו של יום היסטורי ומיוחד חשוב לי לשתף בתמונה הזו, תמונה חשובה. תראו את הפער הבלתי נתפס, בין הי...

Posted by Imri Kalmann on Tuesday, February 23, 2016

17:20 ח"כ אוחנה: אנחנו קרובים, עוד נראה את יום השוויון

ראש הממשלה נתניהו נוכח במליאה, ויעלה לנאום

17:25 נתניהו: "כל אדם נברא בצלם אלוהים"