הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית, התייחס הבוקר בראיון לניב רסקין בגלצ למכתב שנחתם בידי עשרות רבנים ונשלח לאיילת שקד, בו הם משבחים אותה על החלטת משרדה שלא לאפשר לזוגות חד מיניים לאמץ ילדים. הרב אליהו הסביר בראיון מדוע גם הוא בין עשרות הרבנים שחתמו על המכתב: "יש טרור של להט"בים על המערכת שכופה את עצמו נגד החשיבה הבריאה. לא נאפשר למדינה להיות להט"ביסטן!". בהמשך הוסיף, "המילה חולה היא מילה מעודנת – זה דבר שצריך טיפול ותיקון".

על המכתב חתומים עוד עשרות רבנים, ביניהם הרב חיים דרוקמן והרב דב ליאור, ממנהיגי ו"זקני" הציונות הדתית, רב השומרון אליקים לבנון, ראש המכינה הקדם-צבאית "בני דוד" בעלי הרב אלי סדן ועוד רבני יישובים וקהילות, ראשי ישיבות ואנשי חינוך. "בימים אלה בהם עולים קולות המבקשים לשנות את מנהג המדינה, באופן המנוגד למוסר האנושי שמקורו בתורתנו הקדושה", הם כתבו, "אנו מחזקים את ידיה של שרת המשפטים, איילת שקד, על שמירתה את ערכי ישראל ועל עמידתה האיתנה לשמירת התא המשפחתי, המסורתי והערכי, כראוי לנציגת המפלגה הציונית-דתית בכנסת ישראל". 

מכתב הרבנים
המכתב שנשלח לאיילת שקד
"תורתנו הקדושה מהווה מגדלור ומצפן מוסרי לעם ישראל ולעולם כולו", הוסיפו, "על כן ראוי שבמדינת ישראל נעמוד על המשמר לחיזוק ערכי המשפחה ושמירת המרחב הציבורי המכבד את ערכי המוסר האנושי והיהדות. אנו מחזקים את כלל נבחרי הציבור הפועלים בדרך זו".

בעקבות מכתב הרבנים לשרת המשפטים ולקראת מצעד הגאווה בירושלים, ארגוני הקהילה הגאה יצאו במסר משותף: בואו למצעד הגאווה בירושלים, ובכך ננצח את השנאה. הבית הפתוח לגאווה ולסובלנות בירושלים, המפיק את מצעד הגאווה בעיר מסר כי "הרבנים במכתב לשרה שקד התעלו על עצמם שוב והחליטו שזכותם וביכולתם להגדיר מהו המוסר האנושי. בעוד הרוב השפוי מחזיק בדעה כי מוסר אנושי משמעותו כבוד הדדי, הכלה והתנהגות נאותה, סבורים הם שהרצון לשלול זכויות בסיסיות מבני ובנות אדם הוא המוסר בפני עצמו. בושה להם". 

עוד נמסר מהבית הפתוח בירושלים: "מכתב הרבנים ראוי לכל גינוי. השנאה, הבורות והחושך ניכרים מכל מילה בו ואנו קוראים לשרה שקד ולשאר חברי הממשלה לפעול נגד קריאות מסיתות אלה ולאפשר לכלל הקהילות בישראל שוויון זכויות מלא. אנחנו מאמינים כי בזכות עשייה ברוכה ועבודה קשה, יחד עם שותפות ושותפים רבים לדרך, בשנים הבאות כשייעשה הצדק עם הקהילה הגאה בישראל אנו מקווים שחברי הממשלה הנוכחית יהיו בצד הנכון של ההיסטוריה בכל הנוגע לזכויות להט"ב במדינת ישראל, ומזמינים אותם לצעוד איתנו במצעד הגאווה בירושלים. זה הזמן לאחד כוחות ולהגיע למצעד".

גם באגודה למען הלהט"ב לא שתקו על המכתב המקומם: "קשה שלא לחשוב לנוכח מכתבם של הרבנים על אלפים רבים של להט"בים דתיים שפעם אחר פעם מקבלים כתף קרה מהמנהיגים הרוחניים שלהם. זה לא הומני, לא מוסרי ולא יהודי. אבל בעוד שראשי הקהילות הדתיות דבקים בעמדות חשוכות - יותר ויותר הורים, אחיות ואחים וחברות וחברים בקהילות הדתיות-אורתודוקסיות בוחרים לחבק ולקבל להט"בים ועדות מרגשת לכך ראינו גם במחאה שאנו מובילים סביב האפליה באימוץ. לא חוקי ההלכה יכתיבו לנו את יחס המדינה לקהילה הלהט"בית והגיע הזמן, גם אם באיחור גדול, לשוויון מלא בכל דיני המשפחה לכל אזרחי ישראל על אפם ועל חמתם של התגרנים המתקראים רבנים. ביום חמישי הבא נעלה לירושלים, נצעד ונפגין את כוחנו כקהילה גדולה ומגוונת. זה המקום בו נמשיך להילחם על זכויותינו ולזכור את קורבנות השנאה וההסתה ניר כץ, ליז טרבישי ושירה בנקי זכרם לברכה".

מהארגונים הדתיים הגאים "חברותא" ו"בת-קול" נמסר: "ימים אלה, ימי בין המיצרים, ימים בהם אנו נוהגים אבלות לזכר תקופה קשה, אחרית ימי בית שני, תקופה שבה המוסר האנושי נדחק לקרן זווית ונרמס ברגל גסה מתוך תפיסת עולם החרדה לטהרת כלים יותר מאשר שפיכות דמים, הם ימים של חשבון נפש והזדמנות לבנות גשרים של מחלוקת לשם שמיים. עיר הקודש שוקקת אירועים ופאנלים, דוברים ודוברות, יחד שבטי ישראל ואפילו מצעד אחד הקורא לאהבת חינם וסובלנות ומוקדש כולו לעיסוק ביחס שבין להט''ב לדת. תהא עמדתכם אשר תהא, בואו לדבר איתנו, לא עלינו. גם במצעד יתנוססו דגלי חברותא ובת-קול, ארגוני הקהילה הדתית הגאה, המייצגים א/נשים המבקשים דרכים לחיי דת ומסורת, לחיים של דבקות בה' ולחיי משפחה יהודית ערכית. אנו קוראים לכל החפצים בכך, להצטרף אלינו בשלל האירועים".

בארגון "כרצונו", טרנסיות/ים דתיות/ים וחברים, תמהים על האמור במכתב. "מוסר וערכים אינם נחלתה הבלעדית של דת מסוימת או סוג מסויים של משפחה", הם טוענים, "ילדים צריכים א.נשים שיאהבו אותם/ן וידאגו לצרכיהם/ן. אין זה משנה כלל מהו ההרכב שמספק צרכים אלו. בדבריכם, אתם מוציאים כל מי שאינו נמצא בתחום המשפחה שאתם מגדירים כמסורתית מתחומי המוסר האנושי. זו גבהות לבב מקוממת שגם אין לה אחיזה במציאות".

מארגון הנוער הגאה איגי נמסר: "בימים אלה אנחנו עדים לשיח להט"בפובי ומפלה הנוגע לשאלת אימוץ על ידי זוגות חד מיניים - ומנגד אנו קוראות לתיקון חברתי והיסטורי וליצירת שוויון. לצערנו מי שסופגים את מרבית האש ונפגעים מכך, במיוחד כשהשיח הפוגעני והמדיר מגיע מצד בכירים בקהילות הדתיות, הם הנוער הגאה בכלל והנוער הגאה הדתי בפרט. אנחנו קוראות לסובלנות, הכלת וקבלת השונה והפסקה של אלימות מכל סוג - נוער גאה קיים גם בקרב הציבור הדתי, וכשרבנים מתבטאים נגד הקהילה הגאה, הם בעצם יוצאים גם נגד הנוער שלהם, שחווה תחושות קשות מאד ובלבול רב. זה הזמן להתגייס ולהצטרף למצעד הגאווה והסובלנות בירושלים ולהראות שיחד אנחנו חזקים".

>> "אתה ואבא ינאי תתנחמו זה בזה"

>> אנחנו יכולים לדעת באיזה גיל יצאת מהארון

>> 18 סלבס שלא ידעתם שההורים שלהם להט"בים

ב-3 באוגוסט יתקיים מצעד הגאווה בירושלים בהפקת הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות. השנה, נושא המצעד יוקדש לקשר שבין דת ולהט"ב במטרה להעלות לסדר היום הציבורי את הקשיים אותם חווים חברי הקהילה הדתיים והמסורתיים ולעורר שיח פתוח בין אנשי דת, דתיים והציבור הרחב עם חברי הקהילה בעיר. מסלול המצעד שיהיה מהארוכים בעיר אי פעם, ייצא מגן הפעמון, יעבור בנקודת הרצח של שירה בנקי ימשיך בקרן היסוד דרך רחוב הלל עד לגן העצמאות. נתראה שם.