חוק הפונדקאות שיזמה שרת הבריאות, יעל גרמן, יעלה היום לקריאה ראשונה במליאת הכנסת, לאחר שאושר בוועדת השרים לחקיקה. על פי ההערכות החוק שאמור להשוות את מעמדם של זוגות גאים בכל הנוגע לשימוש בשירותי פונדקאות בישראל, לאלו של זוגות הטרוסקסואלים, יעבור במליאה. אך בעוד החברים של מרצ לאופוזיציה, חברי מפלגת העבודה הודיעו שיצביעו בעד, דווקא במרצ, המפלגה שמניפה את דגל הליברליזם וזכויות הקהילה הגאה, טרם החליטו אם יתמכו בחוק.

גורמים בקואליציה טוענים, כי פנו לראשת מרצ, זהבה גלאון, והציעו לה לתמוך בחוק כשותפה אידיאולוגית, אך ראשת המפלגה, לא נענתה להצעה. להערכת אותם גורמים, התנגדות כזאת עשויה לנבוע ממניעים פוליטיים וכדי למנוע מהמפלגה המתחרה לגרוף את ההון הפוליטי מקרב קהילת הלהט"ב.  

בלשכתה של גלאון הסבירו, כי אין בכוונתם להתנגד להצעה וכי ההחלטה בנוגע להצבעה תתקבל רק במהלך ישיבת הסיעה המתקיימת בשעה זו. לפי הערכות בקואליציה גלאון לא תתנגד באופן רשמי, אלא עשויה לצאת מישיבת המליאה ולהימנע מהצבעה.

זהורית שורק, ראש המטה הגאה של "יש עתיד", התייחסה לנושא ואמרה, כי "מי שמתנגד לחוק הפונדקאות מטעמים הומאניים, מוזמן לחתור לבטלו. מכיוון שעד היום מפלגות השמאל לא עשו את זה – אנחנו מצפים מכל הפוליטיקאים לשים את טובת הציבור בראש סדר העדיפויות, לפני האינטרס האישי שלהם". 

מחברות הכנסת של מרצ נמסר: "מרצ מאז היווסדה מקדמת שוויון לקהילה הגאה ולנשים, ותמיד יזמה ותמכה קידום זכויות לקבוצות אלה. אבל מרצ לא תתמוך בחוק שמסייע לקבוצה אחת אבל במקביל פוגע קשות בזכויות האחרת. יש עתיד צריכה להיגמל מחקיקה פזיזה שנועדה לגרוף כותרות לרגע ולעשות עבודה יסודית: על יש עתיד לתקן החוק כך שיהיה מאוזן - אז מרצ תהיה הראשונה לתמוך".