בכירי מפלגת מרצ וראש עיריית תל אביב-יפו מוצפים בימים האחרונים במאות מיילים אשר קוראים לפיטוריו המיידיים של איתי פנקס-ארד מכל תפקידיו הציבוריים. כזכור, נגד חבר מועצת העיר ומחזיק תיק הגאווה עלו בשבוע שעבר טענות כי קיים לכאורה יחסי מין עם שני נערים בני 17, ללא אמצעי מניעה ובלי שקיבל את הסכמתם המלאה לכך. 

בעקבות החשיפה, הודיע פנקס-ארד כי החליט להשעות את עצמו מתפקידו כמחזיק תיק הגאווה בעירייה, אך לא התייחס כלל לשאר תפקידיו הציבוריים במסגרת עיריית תל אביב ומפלגת מרצ: יו"ר המרכז העירוני לקהילה הגאה, יו"ר ועדת המכרזים, מחזיק תיק התפעול (תברואה, חופים ופיקוח עירוני) ונציג מרצ באיגוד ערים דן לתשתיות, תברואה ואיכות הסביבה. 

בעקבות פרסום הטענות, ניסחו פעילים ופעילות בקהילה הגאה, יחד עם תנועת "שוברות קירות", מכתב חריף עליו חתמו נכון לכתיבת שורות אלה כמאה נשים ואנשים. "אלו ימים מטלטלים. ימים שבהם בעיקר נשאלת השאלה עד כמה כשלנו בהגנה על הנוער והצעירים שלנו?", נכתב בעמוד העצומה. "איך יכול להיות שדווקא במקומות שאמורים להגן עליהם האנשים שאמורים להיות הכי רגישים, הם חוו פגיעה מצלקת כל כך? אבל אלו גם בדיוק הימים לעצור ולומר בקול ברור: אין סלחנות לפוגעים, יש תמיכה וחיזוק של הנפגעים". 

בעמוד העצומה צוין כי המקרים שנחשפו התרחשו בימים בהם כיהן פנקס-ארד כיו"ר האגודה למען הלהט"ב. "אין טעם לכתוב לכאורה כי פנקס בעצמו לא הכחיש זאת, אלא רק ציין כי 'לפני 15 שנים ראיתי את הדברים אחרת, בתרבות שהיית רווחת בקהילה, והיום ברור לי שאלה מעשים שאסור היה שיקרו'", נכתב המשך. "אבל בעוד פנקס המשיך לסלול את דרכו הציבורית והפוליטית, הנערים שהפכו לגברים, נשארו עם כאב זיכרונות העבר. הם המשיכו לשאת את החוויה האלימה, בעודם רואים מהצד כיצד הוא ממשיך לקבל לגיטימציה ומקום משמעותי בקהילה". 

בשיחה עם עו"ד ספיר סלוצקר עמראן, מייסדת שותפה בתנועת "שוברות קירות", היא הסבירה כי פנקס-ארד מחזיק בתפקידים ציבוריים אותם הרוויח בשם הקהילה הגאה. "עכשיו זה הזמן לומר: לא עוד", אמרה ל-mako. "הוא השעה את עצמו מתפקידו כמחזיק תיק הגאווה, אבל השעיה מציינת תקופה זמנית שלאחריה אולי חוזרים לאותו המקום. פנקס צריך להיות מפוטר. הוא צריך לפנות את מקומו לראויות יותר. אנחנו לא שומרות מקום לפוגע. זהו לא רק המעשה הנכון למקרה זה, זהו המסר הנכון לכל מי שאי פעם נפגעו בתוך הקהילה בנסיבות דומות". 

איתי פנקס יואב ארד, ניצן הורוביץ (צילום: Yonatan SindelFlash90)
איתי פנקס ויואב ארד, לצד ניצן הורוביץ | צילום: Yonatan SindelFlash90

על ידי חתימה על העצומה, שולחים החתומים מייל לשר הבריאות ויו"ר מפלגת מרצ ניצן הורוביץ, ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, יו"ר סיעת מרצ וח"כ מיכל רוזין וסגנית ראש עיריית ת"א-יפו מיטל להבי. "אדם שפגע מינית והתנצל על כך לא יכול להמשיך לכהן בתפקידים ציבוריים. על אנשי ציבור מוטלת אחריות גבוהה יותר", מסרה ל-mako ענת ניר, פעילה להט"בית וחברת הנהלת מרצ. "על פנקס להגיש התפטרותו ממועצת עיריית ת"א-יפו ומיתר תפקידיו הציבוריים. לא יתכן, למשל, שהוא עדיין משמש כיו"ר המרכז הגאה, המעניק שירותי תמיכה פסיכו-סוציאלית לנפגעים. הורוביץ ורוזין, אשר שימשה בעבר כמנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע, תומכים ציבורית בהשעיה העצמית של פנקס מאחד תפקידיו הציבוריים הרבים כמחזיק תיק הגאווה. זה מפתיע משום שהשעיה לא ברורה מתפקיד אחד בלבד מיני רבים אינה פתרון לנפגעים ולציבור. מה שצריך לקרות פה ברור - לקיחת אחריות היא התפטרות מכלל הפוזיציות הציבוריות של פנקס". 

"כפי שנהנה איתי פנקס מעמדות הכוח, עליו לשלם את המחיר הציבורי", אמר עו"ד אוהד אמר, חבר דירקטוריון תנועת "שוברות קירות". "אין מדובר ברף משפטי שיש לעבור, אלא בסטנדרט מוסרי שלכאורה חרוט על דגלה של מפלגת מרצ, אולם כעת נדמה שמדובר בסטנדרט כפול. על הנהגת המפלגה ועל עיריית תל אביב-יפו להשעות את פנקס מעבודה ציבורית, ולאפשר לציבור להחליט בבחירות הבאות האם יהיה נציגו".

גם חטיבת הסטודנטים והסטודנטיות של מרצ, בשיתוף כל התאים של המפלגה, קראו יום לאחר פרסום התחקיר להעביר את פנקס-ארד מתפקידו. "אנחנו בתא מרצ באוניברסיטה העברית לא נשלים עם מציאות בה אדם שניצל את כוחו ומעמדו וניצל מינית במצב נפשי פגיע, ימשיך לייצג את המפלגה", נכתב בפוסט שפורסם הבוקר (שלישי) בעמוד הפייסבוק של התא. 

 

איתי פנקס ארד סירב להגיב לידיעה. 

מעיריית תל אביב יפו נמסר בתגובה: "חבר המועצה איתי פנקס ארד השעה את עצמו מכל אחריות עירונית בתחום קהילת הלהט"ב, לרבות כל זיקה למרכז הגאה. כנבחר ציבור מכהן, הוא ימשיך למלא תפקידיו כחבר ועדות המועצה בתחומים שאינם נוגעים לנושא, כגון ועדת מכרזים".

מערכת mako פנתה לניצן הורוביץ לקבלת תגובה וזו תפורסם לכשתתקבל.