>> חמישים המשפיעים בקהילה הגאה לשנת 2011

דגל הגאווה (צילום: Sandy Huffaker, GettyImages IL)
הם איתנו בפרונט, נאבקים יחד איתנו - הסטרייטים הכי גאים | צילום: Sandy Huffaker, GettyImages IL
מאבקה של הקהילה הגאה לשיוויון זכויות בחברה, לא היה נושא פרי ללא אותן דמויות רבות שתרמו ממרצן ומזמנן כדי שלנו יהיה טוב יותר.

לאות הערכה, בחרנו עשרה מתוך ידידי הקהילה הרבים, שלדעתנו בלטו בשנה האחרונה בפועלם למען הקהילה. אין היעדרו של איש זה או אחר מהרשימה מוריד מחשיבותו, כי כל תמיכה מתקבלת בהערכה ובתודה.
לכן, החלטנו גם לא לדרג, אלא רק להאיר, להזכיר, להודות ולהעריך את ידידי הקהילה. לפיכך, הרשימה מסודרת על פי אלף-בית.

נינו אבסדזה

חברת כנסת מטעם סיעת קדימה, הקימה יחד עם ניצן הורוביץ את השדולה נגד הומופוביה בכנסת. עוד לפני שנבחרה, השתמשה במעמדה כעיתונאית ידועה בתקשורת בשפה הרוסית כדי לקדם את האג'נדה של המלחמה בהומופוביה. עד היום מהווה אבסדזה אחד הקולות הבודדים בישראל שמתבטאים בשפה הרוסית נגד ההומופוביה ולמען הצורך של ההורים לקבל את ילדיהם.

אבסדזה היא ללא ספק אחד הגורמים היותר משפיעים לטובת הקהילה בתוך המפלגה הגדולה ביותר בכנסת. עוזרה הפרלמנטרי, ליאור חלבי, מחזק את ידה בכל הקשור לקהילה הגאה וחשיבותו של הקול הגאה, ומתכנן לרוץ למועצת העיר תל אביב בבחירות שיתקיימו בשנת 2013.

נינו אבסדזה (צילום: ליאור חלבי)
הקימה יחד עם ניצן את השדולה נגד הומופוביה. נינו אבסדזה | צילום: ליאור חלבי

עפו אגבריה

חבר כנסת מטעם סיעת חד"ש, שהיה לחבר הכנסת הערבי הראשון שנפגש עם הקהילה הגאה במגזר הערבי. אגבריה מסרב בתוקף להקשיב ליועצים שונים, הקוראים לו להימנע מלהבליט את תמיכתו בקהילה, שכן הדבר אינו פופולרי בקרב החברה הערבית השמרנית.

אגבריה תרם מספר פעמים להעלאת הנושא הלהט"בי על סדר היום של התקשורת הערבית בישראל, ונמצא בקשר עם אנשי פורום אדום-ורוד, התא הגאה של חד"ש.

עפו אגבריה (צילום: אתר הכנסת)
חבר הכנסת הערבי הראשון שנפגש עם הקהילה הגאה. עפו אגבריה | צילום: אתר הכנסת

זהבה גלאון

חברת כנסת מטעם סיעת מרצ, אשר ניתן להכתיר אותה ליורשת הבלתי מעורערת של שולמית אלוני, גיבורת הקהילה. עוד לפני שלקהילה היה נציג בכנסת, עוד לפני שבקדימה ובמפלגת העבודה תמכו בנו בפומבי, הייתה גלאון לוחמת בחירוף נפש למען זכויות הלהט"ב.

הדבר התבטא בפועלה היומיומי ובשורה של הצעות חוק אותן ניסתה לקדם.

איך תראה הקואליציה? (תמונת AVI: חדשות)
היורשת של שולמית אלוני. זהבה גלאון | תמונת AVI: חדשות

אסתי זקהיים

השחקנית הכי גיי-פרנדלי שיש, שמנהלת רומן עם קהילת הלהט"ב כבר שנים – לא רק בסצנת הדראג האהובה עליה מאוד, אלא גם בהפגנות ובמצעדי גאווה. כמו כן, מקיימת זקהיים זקהיים טקסי נישואים לזוגות בני אותו מין, ותומכת במוצהר במתן שוויון למשפחות גאות.

לפני כשנה השתתפה בקמפיין נגד הומופוביה. בראיון שהעניקה ל-mako גאווה, אמרה זקהיים כי הזדהותה עם נוער להט"בי שנזרק מביתו נובעת, בין השאר, כיוון שהיא בעצמה נזרקה מהבית למשך חודש על רקע דעותיה הפוליטיות. לאחר מכן השלימה עם אביה.

אסתי זקהיים בארוע המכירה של ניין וסט (צילום: עודד קרני)
השחקנית הכי גיי פרנדלית. אסתי זקהיים | צילום: עודד קרני

רון חולדאי

ראש עיריית תל אביב-יפו, הומופוב לשעבר ש"חזר בתשובה", והיה לראש העיר הראשון בארץ והיחיד עד כה שהקים מרכז קהילתי לקהילה הגאה. בתקופתו של חולדאי כראש עירייה נקבע תפקיד חדש – יועץ ראש העיר לענייני להט"ב, כמו גם החלטה של העירייה להעניק מימון מלא למצעד הגאווה.

אין ספק שלצד כל הביקורת שבוודאי יש לרבים מתושבי העיר, הרוח הגבית שמעניק חולדאי לקהילה מחזקים את מעמדה הוורוד של העיר הלבנה.

רון חולדאי, ראש עיריית תל-אביב (צילום: mako)
הקים את המרכז הגאה בתל אביב. רון חולדאי | צילום: mako

שלי יחימוביץ'

יו"ר מפלגת העבודה. עוד כשהייתה חברת כנסת חדשה, ומפלגת העבודה עדיין הייתה שטופת הומופוביה, ברוח המנהיג לשעבר שמעון פרס, הייתה שלי יחימוביץ' תומכת בולטת של הקהילה.

יחימוביץ' הייתה מהלוחמות הבולטות נגד ההסתה הארסית בכנסת, על רקע ההתנגדות שהייתה למצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, ולעתים מצאה עצמה נאלצת להתעמת גם בתוך מפלגתה עם גזענים והומופובים. כיום, עם השתלטותה על המפלגה והקמת החוג הגאה במפלגה, אין ספק שרוח חדשה מנשבת בתוך המפלגה.

"הלוביסטים שורצים בכנסת", יחימוביץ'
מהלוחמות הבולטות נגד ההסתה בכנסת. שלי יחימוביץ' | צילום:

ציפי לבני

יו"ר האופוזיציה ויו"ר קדימה, המפלגה הגדולה ביותר בכנסת. עוד לפני פיגוע הירי בברנוער, לבני הייתה לפוליטיקאית הראשונה בישראל, העומדת בראש מפלגה גדולה, להגיע למרכז הגאה ולחבק את הקהילה.

מאז, למרות ביקורת שנשמעת בקרב האגף הימני במפלגתה, ממשיכה לבני בתוקף לתמוך בקהילה, וכשהיא נשאלת מדוע, היא עונה בלי להניד עפעף: "זה פשוט הדבר הנכון לעשות".

ציפי לבני בפתיחת מושב החורף של הכנסת (צילום: חדשות 2)
חיבקה את הקהילה לפני הרצח בברנוער. ציפי לבני | צילום: חדשות 2

שלמה מולה

חבר כנסת מטעם סיעת קדימה, שהפך בשנתיים האחרונות לאחד מתומכיה הנלהבים של קהילת הלהט"ב. מולה, משפטן ועובד סוציאלי במקצועו, רואה במאבק למען הקהילה חלק בלתי נפרד למאבקו בגזענות ובאפליה בחברה הישראלית.

בין השאר, הוא הציע לשלול מימון ממשלתי מארגונים ותנועות הקוראות לאפליה, ותמך ביוזמות חקיקה למען נישואים בין בני אותו מין. במפגש שהיה לפני כשבועיים בין משתתפי הוועידה הבינלאומית למנהיגות צעירה גאה לבין השדולה נגד הומופוביה בכנסת, לבש מולה עניבה ורודה – לאות סולידריות עם הקהילה.

אין תמונה
הפך לאחד מתמוכיה הנלהבים של הקהילה. ח"כ שלמה מולה

יונתן קרני

מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, המעניק שירותים רבים לקהילת הלהט"ב. למרבה הצער, ההומואים מהווים חלק בלתי מבוטל של נשאי ה-HIV, ובמסגרת זאת מפעיל הוועד כבר שנים את "בלה דואגת" – זרוע ההסברה של הוועד לקהילה הגאה. בין השאר, מקיים הוועד בדיקות אנונימיות בחינם במרכז הגאה.

יונתן קרני (צילום: ינאי יחיאל)
יונתן קרני, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס | צילום: ינאי יחיאל

אירית רוזנבלום

עורכת דין, המייסדת והמקימה של ארגון "משפחה חדשה", הדוגל בזכותו הבסיסית של כל אדם להקים ולעצב את התא המשפחתי בו הוא חפץ. במסגרת פעילות זאת, פועלת רוזנבלום רבות למען זכויותיהם של זוגות בני אותו מין.

בשנת 2009 ערכה את טקס "חתונת המאה" בסיום מצעד הגאווה בתל אביב, ובשנה שעברה ייצגה את בני הזוג דן גולדברג וארנון אנג'ל, שנלחמו על זכותם להביא ארצה את איתי ולירון, האחות והאח התאומים שנולדו מאם פונדקאית.

אין תמונה
מחתנת אותנו. אירית רוזנבלום

>> לרשימה המלאה של היכל הקהילה

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה