אגודת הסטודנטים והסטודנטיות בשיתוף האוניברסיטה העברית בירושלים יוצאת בפיילוט דירות בטוחות לקהילה הגאה. הפרויקט תוכנן בחודשים האחרונים על רקע פניות שהגיעו אל האגודה הנוגעות לקשיים של חברי וחברות קהילת הלהט"ב, ובפרט של אלה על הקשת הטרנסית במעונות האוניברסיטה. 

"לאחר שחרטנו על דגלנו לקדם מרחב בטוח, מכבד ושוויוני לכולם ולכולן, התחלנו באגודת הסטודנטים והסטודנטיות באוניברסיטה העברית, יחד עם האחווה הסטודנטיאלית הגאה והבית הפתוח בירושלים, במאמץ משותף ובשיח עם דיקנט הסטודנטים באוניברסיטה לפתיחת מרחב בטוח במעונות", נמסר מהאגודה. 

אגודת הסטודנטים והסטודנטיות העברית במצעד הגאווה בירושלים 2021 (צילום: דוברות אגודת הסטודנטים והסטודנטיות בעברית)
אגודת הסטודנטים והסטודנטיות העברית במצעד הגאווה בירושלים 2021 | צילום: דוברות אגודת הסטודנטים והסטודנטיות בעברית

הרעיון למיזם הגיע מחברים וחברות של האחווה הסטודנטיאלית הגאה, שהרגישו כי ההפרדה המגדרית הבינארית במעונות יוצרת מורכבות עבור סטודנטים וסטודנטיות מהקהילה הגאה, בדגש על א.נשים בתהליך התאמה מגדרית. יחד עם שאר הגופים השותפים למהלך, הם ניסו למצוא דרך ליצור מרחב בטוח ושוויוני במעונות. 

הגר זינו, ראש מחלקת אוכלוסיות באגודה הסטודנטיאלית מספרת כי הפיילוט הוא התחלה מבורכת של מהלך רחב יותר, שמטרתו לקיים מרחב בטוח עבור סטודנטים וסטודנטיות מהקהילה הגאה בכל החלקים של החוויה הסטודנטיאלית והאקדמית, בין היתר גם בדיור בטוח, נגיש ושוויוני. 

אילנה סולודקוב (צילום: פרטי, באדיבות המצולמת)
אילנה סולודקוב | צילום: פרטי, באדיבות המצולמת

"אנחנו מאוד שמחים כי דיקנט הסטודנטים בכלל והנהלת המעונות בפרט החליטו לקדם את הנושא החשוב הזה, יחד עם הסטודנטים והסטודנטיות", אמרה הגר. "אנחנו מקווים שנוכל לקדם יותר ויותר יוזמות שיענו על הצרכים והאינטרסים של הקהילות השונות במרחב הסטודנטיאלי ולבסס בו את הביטחון שלהן במרחב".

"כאישה טרנסית אני יודעת מה החשיבות של מרחב בטוח ומוגן" אמרה אילנה סולודקוב, רכזת האחווה הסטודנטיאלית הגאה. "אני שמחה ונרגשת שאחרי עבודה של חודשים רבים הפרויקט יצא לפועל. המרחב הבטוח במעונות, יאפשר לכל אחד ואחת להרגיש בטוחים ולהיות עצמם, גם בבית שלהם". 

פרופ' גיא הרפז, דיקן הסטודנטים: "האוניברסיטה העברית היא המוסד האקדמי המוביל בארץ. המחויבות להוביל היא לא רק אקדמית. אנחנו מחוייבים גם להוביל בתחום של גיוון והכלה. האוניברסיטה העברית היא המוסד המגוון בארץ ואנחנו פועלים על מנת שכל מרכיבי הפסיפס הסטודנטיאלי ירגישו בטוחים ורצויים באוניברסיטה ובמעונות שלה".