מה קרה למרצ?
"מדוע לא תחזור בה הוועדה מההחלטה השרירותית?", ממכתבה של זהבה גלאון
בצל החשש לעתידו של פסטיבל הקולנוע הגאה, מתגייסת ח"כ זהבה גלאון (מרצ) כדי לנסות ולהצילו: בשאילתה ישירה שהגישה השבוע לשרת התרבות, לימור לבנת, מבקשת גלאון לדעת מה מתכוונת מועצת הקולנוע לעשות כדי להגדיל את הסיוע בפסטיבל הקולנוע הגאה, בפרט ופסטיבלים קטנים, בכלל.

לחתימה על העצומה למען פסטיבל הקולנוע הגאה – לחצו כאן

פסטיבל הקולנוע הגאה פועל כבר שש שנים בתל אביב, ומביא מדי שנה יותר ויותר צופים ותיירים, שצופים ביותר מ-120 סרטים מקומיים ובינלאומיים בנושאים להט"ביים.

מה יהיה עם הפסטיבלים הקטנים?

לאחרונה מנסה מועצת הקולנוע לשנות את הקריטריונים לתמיכה בפסטיבלי קולנוע בישראל, כך שלתמיכה יזכו רק אירועים שתקציבם הכולל עומד על סך של 500 אלף שקל או יותר. התקציב הכולל של פסטיבל הקולנוע הגאה עומד על 350 אלף שקל בלבד, כך שאם ישתנו הקריטריונים, תישלל ממנו הזכות לבקש את תמיכתה של מועצת הקולנוע.

יו"ר מועצת הקולנוע, פרופ' דוד אלכסנדר, ציין כי על ההמלצות לשינוי הקריטריונים לעבור אישור של משפטן ממשרד המשפטים ושל השרה לבנת. לפני קבלת ההחלטה יתקיים שימוע, בו יוכלו המתנגדים להשמיע את דבריהם בנושא.

"מדוע מבקשת מועצת לקבוע קריטריון שרירותי של חצי מיליון שקל?", שואלת גלאון בשאילתה. " כיצד מתכוונת המועצה להמשיך לתמוך בפסטיבל הקולנוע הגאה ובפסטיבלים דומים בעלי תקציב נמוך יותר? מדוע לא תחזור בה המועצה מכוונתה לקבוע את הקריטריון המוצע?".

לסיום שואלת גלאון: "מהן ההשלכות של קביעת רף בגובה חצי מיליון שקל לקבלת תמיכה על פסטיבלי קולנוע קטנים בישראל ומה בדעת המועצה לעשות על מנת להגדיל את הסיוע לפסטיבלים הקטנים?".

"כל טענה באשר לקביעת קריטריון שרירותי כזה או אחר הינה חסרת בסיס"

"זה לא הקול, זה הכל". השרה לבנת (צילום: חדשות 2)
תשקול את העניין בכובד ראש. השרה לימור לבנת | צילום: חדשות 2
השרה לבנת מסרה בתגובה: "טרם התקבלה כל החלטה סופית בנוגע לשינוי הקריטריונים. מדובר בהצעות בלבד של מועצת הקולנוע לשינוי מבחני התמיכה לחלוקת תקציב הקולנוע, על רקע השינויים והתמורות שחלו בתחום בעשר השנים האחרונות, מאז חוקק חוק הקולנוע".

עוד הוסיפה השרה, כי "ההצעות השונות לביצוע תיקונים ושינויים במבחני התמיכה הועברו להערות הציבור, ובכלל זה גם ההצעה לשינוי קריטריוני התמיכה בפסטיבלי הקולנוע בישראל. לכן, כל טענה באשר לקביעת קריטריון שרירותי כזה או אחר הינה חסרת בסיס. הערות הציבור נועדו בדיוק כדי להימנע מקביעת קריטריונים באופן שרירותי, אלא רק לאחר שיתקיים דיון ציבורי סביב השלכות שונות שעשויים השינויים בקריטריונים לחולל".

ביחס לפסטיבל הקולונע הגאה בפרט, מסרה השרה כי "ההערה באשר לפסטיבל הקולנוע הגאה היא הערה חשובה, והיא תיבחן ותישקל על ידי מועצת הקולנוע בכובד ראש".

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?