>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

רון חולדאי כנס פונדקאות
ממשיך בתמיכתו בקהילה הגאה. ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג

בסיום שבוע בו ציינו אלפי משפחות בישראל את יום המשפחה, הגיעו עשרות גברים גאים למרכז הגאה בגן מאיר בתל אביב, כדי להתחיל בתכנון המשפחה שלהם. הם הגיעו על מנת לשמוע על האלטרנטיבות החדשות, להכיר את נציגי הסוכנויות מקרוב ולקבל פרספקטיבה מקיפה על אופן ההליך הלא פשוט, שבסופו תינוק.

להורים שבדרך ציפה אולם מלא עד אפס מקום. כנס הפונדקאות הבינלאומי הראשון, שנפתח הערב (חמישי) ויתקיים עד מוצאי שבת, משך תשומת לב גדולה מסוכנויות פונדקאות, קליניקות, רופאים ועורכי דין מהארץ ומהעולם.

"הכנס הממוקד והממצה ביותר"

בכנס דיברו מנהל המרכז הגאה בתל אביב ,יובל אריאל אגרט, נציגי העירייה איתי פנקס ויניב ויצמן ורן פול דיין, המייסד ויוזם הכנס מטעם ארגון Men Having Babies, שערך כנסים דומים בערים אחרות בעולם.

את האירוע כיבד בנוכחותו גם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שהביע את תמיכתו ותמיכת העירייה בקהילה הגאה. בין היתר, אמר כי יש לתמוך בזכויות להט"ב וציין את ההתקדמות החיובית במעמד חברי הקהילה בשנים האחרונות במדינות בעולם, מהן ניתן ללמוד. "כמו מדינות אחרות, עלינו להמשיך ולמצוא פתרונות עד שהדברים יהיו טבעיים ומובנים מאליהם״.

רון פול דיין כנס פונדקאות
יוזם ומארגן הכנס, רן פול-דיין | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג

כנס הפונדקאות הבינלאומי ה-1 מתקיים נוכח סגירת שערים הפונדקאות בהודו לעת עתה, ולצד רבים שנתקעו בתהליך עקב כך ומחפשים אלטרנטיבות חדשות ואטרקטיביות."מדובר בכנס הממוקד והממצה ביותר שנערך אי פעם בארץ בנושא הפונדקאות", אמר פול-דיין, שייסד את הכנס של הארגון ב-2005. "התכנית מבוססת על המודל המצליח של אירועים דומים שהופקו בשנים האחרונות בארה"ב ובאירופה. 14 מרפאות וסוכנויות מרחבי העולם הצטרפו כנותני חסות לכנס, ולרובן יהיה זה הביקור הראשון בישראל. לצדן, ישתתפו או יציגו גם מומחים ונציגי ארגונים מקומיים.

במהלך הערב הציגו מומחים את ההיבטים השונים של הליך הפונדקאות: עו"ד ויקטוריה גלפנד הציגה את הזווית המשפטית, ד"ר גל וגנר קולסקו סקר את הזווית הרפואית וד"ר אילן טבק אבירם הסביר על הזווית הפסיכולוגית והחברתית. אלה ינחו סדנאות מקיפות בנושאים הללו ביומיים הקרובים.

בהמשך הציגו בעלי הסוכנויות את המקום ממנו הם מגיעים ואת מסלולי הפונדקאות אותם הם מציעים. ביומיים הקרובים ייפגשו עם המתעניינים ויספקו פרטים רלוונטיים על ההליך. בחלקו השני של הערב התקיים פאנל שעסק בזווית הדתית של הפונדקאות, בכל הקשור לגיור הילדים לאחר הלידה, ומרגע הגעתם לישראל.

מחר: פאנל סיפורים אישיים, סדנאות ויריד הורות גאה

ביומיים הקרובים מצפה לבאי הכנס תוכן מעניין ורב שעשוי לעזור בהתמודדותם עם ההליך. מחר (שישי) יתקיים פאנל סיפורים אישיים של הורים, פונדקאיות ותורמות ביציות. בנוסף, יתקיימו סדנאות ופגישות היכרות של 20 דקות עם הסוכנויות השונות בארבעה חדרים במקביל. אחר הצהריים תתקיים במקום יריד ההורות הגאה, בה יציגו נותני השרות מהארץ ומחו"ל לצד ארגונים רלוונטיים נוספים. בערב תתקיים קבלת שבת של המשפחות בנוכחות נציגי המרפאות והסוכנויות.

כנס פונדקאות
אולם מלא עד אפס מקום. באי הכנס | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג

בשבת יתקיימו שלוש סדנאות בהן ידונו יותר לעומק בסוגיות הרפואיות, המשפטיות והפסיכולוגיות של תהליך הפונדקאות. במקביל, 8 מהסוכנויות ומהמרפאות המשתתפות יספקו שירותי התייעצויות אישיות במשרדי המרכז הגאה עם משתתפי הכנס שיחפצו בכך.

"מן הבינג בייביז", שמביא את הכנס לישראל, הוא ארגון בינלאומי ללא מטרות רווח שמארגן כנסים להורות דרך פונדקאות מסביב לעולם. באתר הארגון מידע רב, הכולל דרוגים וחוות דעת על כ-30 מהסוכנויות והמרפאות שעוסקות בפונדקאות בעולם בנוסף, מנהל הארגון גם קרן לעזרה כספית לזוגות גייז שעושים פונדקאות. כיום חברים בו לעמלה מ-1000 גברים בעולם, מתוכם כ-100 ישראלים.

הארגון החל כסדרת סמינרים לפונדקאות שהחלה בניו יורק וסדנה חודשית לגייז המעוניינים ב'הורות ביולוגית' עם אישה. "התכנית במרכז הגאה בניו-יורק התפתחה עם הזמן והפכה לארגון עצמאי כדי לענות על שלושה צרכים: עריכת סקרי משוב (והרצון לעודד שקיפות בתחום ולמצוא אפיקים פחות יקרים לפונדקאות), הרצון להקים קרן לעזרה כספית, והיענות לבקשות להרחיב את הפעילות מעבר לניו-יורק. פול-דיין אמר, כי לשלושה מבאי הכנס תינתן מלגה של 10-20 אלף דולר כעזרה במימון ההליך. פרטים על הגשת המועמדות ואופן בחירתם יינתנו בהמשך.

דמי כניסה הינם 60 שקל ליום ו110 ש"ח עבור כל שלושת הימים. ומומלץ ביותר לרכוש כרטיסים מראש באתר המרכז הגאה.

דמי ההשתתפות של נותני החסות לכנס מוקדשות לקרן לעזרה כספית לגייז שעושים פונדקאות, ובעזרת מכספי תרומות נוספות שנאספו במרוכז ע"י הארגון בארה"ב, כארבעים אלף דולר יוענקו עד סוף השנה לארבעה זוגות ויחידים מהארץ.

>> "הבעיה אינה ניצול הפונדקאיות במזרח, אלא צביעות המערב"