>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

פורש מהכנסת. הורוביץ, ארכיון
חבר הכנסת ניצן הורוביץ | צילום: חדשות 2

"היום נגמר נשף המסיכות. הפרצוף האמיתי של הממשלה הזו נחשף במלוא כיעורו", כתב אמש ניצן הורוביץ בעמוד הפייסבוק שלו, בעקבות העימות שנערך אתמול במליאת הכנסת במהלך הדיון על הצעת החוק להסדרת מעמדם של זוגות חד מיניים בבית הדין למשפחה.

השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך, אשר השיב בשם שרת המשפטים, "אמר היום בשם הממשלה דברים איומים", כותב הורוביץ. "הוא הבהיר שכל הנסיונות שלנו לא יועילו: הממשלה הזו לעולם לא תכיר בזוגות מאותו מין כמשפחה וכשוויי זכויות. הוא לעג בבוז לזוגות שנאלצים לנסוע לחו״ל וממשכנים את החיים שלהם כדי להביא ילד רק בגלל שבארץ לא נותנים להם לעשות את זה - לא בפונדקאות ולא באימוץ. הוא תיאר אותם, אותנו, כצבועים, כאנשים בלתי-מוסריים, כנצלנים... ואפילו העז לזלזל ולהטיל ספק בקשר ההורי של זוגות מאותו מין עם הילדים שלהם".

"חוקים קטנים כאלה, נורא צודקים"

הצעת החוק שהגיש הורוביץ באה להסדיר קושי הולך וגובר של מערכת בתי המשפט והציבור. מטרת התיקון היא שסכסוכים משפטיים של בני זוג מאותו מין יתבררו בבית משפט לענייני משפחה כמו כלל הסכסוכים המשפחתיים. אך במהלך הדיון, כאמור, צצו סוגיות אחרות כמו סוגיית הפליטים ופרשת הפונדקאות בתאילנד, אשר הועלו ע"י אורבך מתוך כוונה להוכיח את "המוסר הכפול" של אנשי הקהילה הגאה.

השר אורי אורבך | צילום: Uri Lenz/ FLASH90

"המוסריות שלכם היא מאוד צרה ומצומצמת", טען אורבך מעל בימת הכנסת. "קודם כל הולכים לעשות מעשה בלי לראות מראש את הבעייתיות, אחר כך מתייחסים לתאילנדים של תאילנד, לא לעובדים הזרים פה, כעם של עובדים זרים. זאת אומרת, מה הם בסך הכול? זה רחמים להשכרה".

"אני רואה בזה בעיה מוסרית". המשיך, "הפונדקאות זה דיון גדול ושלם [...] אבל פה, אי אפשר בארץ, אז נוסעים לתאילנד ולאוקראינה ולמקומות של הנשים הכי מסכנות בעולם, ואז באים לשר הפנים של ישראל ואומרים: רחמונס, עכשיו לתקוע אותנו עם הילדים שלנו?".

"אני הצבעתי נגד הצעת החוק הזאת משום שאני מתנגד להצעת החוק הזו", הקפיד אורבך לציין בפתיחת דבריו. "העלית בדעתך שיכול להיות כזה דבר? אנחנו מתנגדים להכיר בבני זוג מאותו מין כמשפחה – מתנגדים – זה לא חדש לך. אלא מה? כיוון שאת זה אי-אפשר להעביר, מה שאתה קורא מסיבות פוליטיות, אז אתה מנסה השכם והערב להביא לנו חוקים קטנים כאלה, נורא צודקים, שדה-פקטו יכירו בזוגות חד-מיניים כמשפחה. אנחנו מתנגדים לזה".

במהלך הדיון קראה לעברו חברת הכנסת תמר זנדברג "תגיד שאתה הומופוב ומתנגד לבני זוג מאותו מין ונסגור עניין". לזאת השיב אורבך: "ברור. אני לא מבין, את לא היית עכשיו כשדיברתי? ראיתי אותך כל הזמן. אני אומר לך שאני מתנגד".

אין תמונה
תוצאות ההצבעה בכנסת

הורוביץ: "נשיג את מלוא ההכרה"

כאמור, הורוביץ העלה הערב את הנושא בסטטוס בפייסבוק, לו צירף את הדיון המלא. "ומה? הכנסת רעדה?", הוא כותב. "לא. שר הפנים גדעון סער ישב ממול עם חיוך רחב, הסיעות הדתיות עלצו, הליכוד הצטרף לחגיגה וגם חלק מאנשי יש עתיד והתנועה, חלק אחר העדיפו להישאר בחוץ, וזה מה שיצא היום מהכנסת. אבל אם מישהו חושב שזה מרתיע אותי או מפחיד את החברות והחברים שלי, אז הוא פשוט לא מכיר אותנו. על אפכם וחמתכם, אמרתי להם במליאה, אנחנו נשיג את הזכויות ואת ההכרה המלאה, והיא בוא תבוא, ובדרך המלך".

צפו בדיון המלא: