סידור "תפילת האדם", בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן-דביר

על רקע התמיכה הגוברת בתנועה הרפורמית ובמיוחד לכבוד חג הפסח, מתפרסם בימים אלו "תפילת האדם" - הסידור הרפורמי הישראלי החדש, המשלב בתוכו מסורתיות וחדשנות גם יחד. הסידור החדש, הרואה אור בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן-דביר, מכיל לראשונה תפילות חדשות שלא מצאו מקום בסידורים הקודמים, ביניהן גם תפילה מיוחדת ליציאה מהארון. 

הסידור הרפורמי החדש מאגד בתוכו את שלושת מרכיבי הזהות בתפילה הרפורמית - היהודי, הישראלי והאנושי. הוא מכיל תפילות המשקפות גישה מסורתית כמו תפילת תחנון, שיר של יום, שיר השירים לפני קבלת ותפילות המוספים, אבל גם היצירה הישראלית החדשה שולבה בו באופן בולט, כחלק מן התפילה עצמה. 

כך אפשר למצוא בסידור גם התייחסות לחוויית חיים להט"בית וטקסטים של אנשים ונשים הרואים עצמם חילוניים כמו עידן רייכל ואגי משעול. בנוסף, הסידור מתייחס באופן מפורש לחיים במדינת ישראל המודרנית וניתן למצוא בו תפילות למתגייסים ומתגייסות לצבא והתייחסות לימי הציון הישראליים כמו ימי הזיכרון, יום העצמאות, יום הזיכרון לרצח רבין ז"ל, לשבת שלפני החזרה ללימודים, ליום המשפחה וגם לשבת גאווה. 

את הסידור החדש ערכו הרבה פרופסור דליה מרקס והרבה ד"ר אלונה ליסיצה. יחד, הן ליקטו בעשור האחרון קטעי תפילה, שירה והגות ישראלית ונעזרו ברבות ורבנים על מנת להפוך את המקבץ לסידור תפילה.

"סידור 'תפילת האדם', הסידור הרפורמי הישראלי, מבטא את מגוון הקולות בעם ישראל", אמרו במועצת הרבנות הרפורמית הישראלית. "הוא מחבר אותנו אל דורות אינספור של יהודים ויהודיות, אשר נשאו עיניהם, לבם וקולם בתפילה. רבנים ורבות, מכל קצווי הקשת בציבור הישראלי, הביאו את יצירותיהם לסידור הרפורמי הישראלי החדש ויזכו להתפלל ממנו בקרב קהילות התנועה - בישראל ובתפוצות.הסידור מביא עימו בשורה לעולם התפילה, כך שכל הרוצים להתפלל, לברך ולהתברך ימצאו מענה".