כחלק מסדרת פעולות לקידום קהילת הלהט"ב, חתמו ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, וחברי מועצת העיר על אמנה לפיה הם מתחייבים לקדם ערכים של סובלנות וקבלה לפעול לכך שכל בני הקהילה הגאה בעיר יזכו לחיות בביטחון, חירות ושוויון. 

עיריית אילת הקימה לראשונה ועדה ציבורית בראשות חברת מועצת העיר יערית אבוטבול סיטבון, שתהיה אמונה על קידום הקהילה בעיר. בנוסף, מונה גיל ממן כיועץ לראש העיר בענייני קהילת הלהט"ב. במסגרת עבודת הוועדה הוגשה לראש העיר תכנית מפורטת, שפותחה בשיתוף האגודה למען הלהט"ב, ובה אסטרטגיה לפיתוח שירותים בתחומי קהילה, רווחה, תיירות, אירועים, ספורט, בריאות, חינוך, אקדמיה, עסקים, מסחר ותשתיות. לטובת ביצוע התוכנית, הוגש למשרד לשוויון חברתי קול קורא בתקציב של עד 250 אלף שקלים.

ראש עיריית אילת על פתיחת העיר (צילום: מתוך "חדשות הבוקר עם ניב רסקין", קשת 12)
מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת | צילום: מתוך "חדשות הבוקר עם ניב רסקין", קשת 12

בתחומי קהילה ורווחה, תפעל הוועדה לקיים סקר מקיף ומיפוי של הקהילה המתגוררת בעיר, לגייס עובדי רווחה גאים לאגף השירותים החברתיים בעירייה, לקדם יזמות גאה ולהרחיב את פעילות תנועת איגי, שכבר פועלת בעיר תחת רשת המתנ"סים. בתחום התיירות ואירועים תקדם הוועדה באמצעות תאגיד התיירות העירוני ומשרד התיירות, תוכן שיעודד תיירות גאה ותשתיות כמו הקצאת חוף רחצה גאה, זאת לצד קידום כנסים מקצועיים לקהילה הלהט"בית. 

בתחומי הספורט והבריאות מתכננת הוועדה לעודד קבוצות ומקצים להט"בים באירועי הספורט המתקיימים בעיר, לצד הכשרת הצוותים המקצועיים בנושא. בתחומי החינוך והאקדמיה יוקם תא סטודנטים גאה. ויתוקצבו אירועי קהילה לצעירים, בשיתוף מרכז הצעירים ואגודת הסטודנטים. בנוסף, תוכנית חוש"ן, שכבר הוטמעה בחלק מהתיכונים בעיר, תקודם בכולם, זאת לצד הכשרת צוותי הוראה ויועצות חינוך, באמצעות השירות הפסיכולוגי חינוכי לקליטת להט"בים במערכת. 

אילת (צילום: Sergei25, Shutterstock)
צילום: Sergei25, Shutterstock

גם בתחום העסקים והמסחר מתכננת הוועדה, בשיתוף האדף לפיתוח כלכלי ויזמות בעירייה, להטמיע את "התו הגאה" לעסקים, במסגרתו עסקים המעוניינים להיכלל בתו יצהירו כי הם נכונים לקלוט עובדים להט"בים ולהעניק שירותים לקהילה באופן שווה, זאת לצד עידוד יזמות עסקית גאה ופיתוח עסקים גאים בעיר.

"אותי תמיד אהבו, תמיד קיבלו, תמיד העריכו אותי על האדם שאני ולא על פי הנטיות המיניות שלי. תמיד שאפתי להיות אדם טוב, אבל לצערי אני פוגשת הרבה בני נוער שלא זוכים להיות אהובים ומוערכים, והרגשת ה'אני שונה, לא שווה כלום' יכולה להביא אותם לאבדון", שיתפה מחזיקת תיק הקהילה הגאה בעיריית אילת יערית אבוטבול. "אני אדם מאמין ואם אלוהים נתן לי את הכלים והאפשרויות לחבק ולגרום לאנשים להעביר את החיבוק שלי הלאה, אני את שלי עשיתי בעולם הזה. אני מניפה קודם כל את דגל מדינת ישראל ורק אחר כך את דגל הגאווה אבל בחלומי אני אוהבת לדמיין את המגן דוד שלנו צבעוני". 

יערית אבוטבול, מחזיקת תיק הלהט"ב בעיריית אילת (צילום: עיריית אילת)
יערית אבוטבול, מחזיקת תיק הקהילה הגאה בעיריית אילת | צילום: עיריית אילת

"בשורה היסטורית עבור כולנו, המסמלת את המהפכה המקומית הגאה בכל רחבי הארץ", אמרה הבוקר הילה פאר, יו"ר האגודה למען הלהט"ב. "אנחנו מברכות ומברכים את עיריית אילת על הבשורה וגאים להוביל ביחד תוכנית שתשפר את חייהם של מאות להט"ב בעיר, תספק מענים לצרכיהם ותחזק את תחושת הביטחון והמרחב הבטוח של כל אחד ואחת מתושבי העיר הגאים ומבקריה. התכנית היא מודל לחיקוי לכל עיר בישראל, מחיזוק ההתארגנות הגאה בשטח, פיתוח מענים ומינוי עובדי עירייה וחברת מועצה שיעסקו בקידום הקהילה בעיר. אנחנו מודים על ההזדמנות להביא את המהפכה המקומית הגאה לאילת וליצור שינוי ממשי ביותר מ-60 רשויות מקומיות. תודה לראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי, מחזיקת תיק הקהילה הגאה יערית אבוטבול, יועץ ראש העיר גיל ממן ופעילת הקהילה בעיר תמבה גיאת על ההישג פורץ הדרך".

הילה פאר, יו"ר האגודה למען הלהט"ב (צילום: הדר באדר, האגודה למען הלהט"ב)
הילה פאר, יו"ר האגודה למען הלהט"ב | צילום: הדר באדר, האגודה למען הלהט"ב