הומופוביה בחסות אקדמית? כנס ירושלים של העיתון "בשבע" וערוץ 7, הנערך כל שנה במלון דן בירושלים, פרסם השבוע את תכנית הכנס הקרוב, ה-12 במספר, שיתקיים בחודש הבא.

בין הנושאים שידונו בכנס, בו על פי הפרסומים ישתתפו נשיא המדינה, ראשי מפלגות, חברי כנסת, ראשי ערים, אנשי חינוך ואנשי ביטחון, ידון גם נושא טיפולי המרה "לריפוי הומואים" תחת הכותרת "האם טיפולי המרה הם פתרון רצוי לבעלי הנטייה החד מינית?"

טיפולי המרה, שנשללו בישראל על ידי משרד הבריאות והסתדרות הפסיכולוגים, הם שם כולל לטכניקות המנסות "להבריא" הומואים. הצצה אל רשימת משתתפי הפאנל חושפת כי מדובר במושב חד-צדדי הכולל נציגים התומכים בטיפולי המרה ומתנגדים לקהילה הגאה. הרשימה כוללת את נציג ארגון 'כמוך', המעודד טיפולי המרה, הרב אהרון הראל שעוסק בטיפולי המרה והרב אהרון אקרמן לצד בני ציפר, מבקר ידוע של הקהילה הגאה. מנגד משובצת בפאנל נציגת קהילה אחת - מארגון בת קול ללסביות דתיות.

בין נותני החסות לכנס, הנערך בשיתוף עיריית ירושלים, ניתן למצוא את רשת המכללות אורט, המכללה האקדמית תלפיות, בנק פועלי אגודת ישראל, קק"ל ועוד.

אין תמונה
תוכנית הכנס

עם פרסום הפאנל, קראה עמותת ישראל חופשית לנשיא ולכל המשתתפים לבטל השתתפותם מהכנס שנותן לגיטימציה לטיפולי ההמרה. "מה השלב הבא? את מי עוד אתם רוצים להמיר?", נכתב בהצהרת הארגון, "בושה לכל המשתתפים ולכל המפלגות המשתתפות. אנחנו קוראים לכולכם לבטל את השתתפותכם".

הראשונה שנענתה לקריאת ישראל חופשית היא ח"כ שלי יחימוביץ', שהבהירה מיד כי פרסום שמה בין משתתפי הכנס התבצע לא ידיעתה.

"הזדעזעתי לגלות במודעה כי מתקיים בכנס מושב בנושא 'האם טיפולי המרה הם פתרון רצוי לבעלי נטייה חד מינית?'", כתבה יחימוביץ' למארגני הכנס, "'טיפולי' המרה הם ניסיון 'לרפא' אנשים הנמשכים לבני מינם ומגדרם, כאילו היה מדובר בפגם או במחלה. טיפולים מדומים וכוזבים אלה בידי שרלטנים שונים ומשונים, נובעים מתפיסת עולם פרימיטיבית וחשוכה. עצוב ומדאיג כי בשנת 2015 יש בכלל צורך להסביר כי אין כל פסול במשיכה לבני מינך, וכי הלהט"בים הם אזרחים שווי זכויות שאין צורך לרפאם משום דבר. אם יש משהו שאותו צריך לרפא הוא להט"בופוביה, גזענות ושנאת האחר עד כדי הגדרת שונותו כמחלה. פרסום שמי במודעה מבייש אותי ופוגע קשות בהשקפת עולמי: שוויון בין בני אדם באשר הם. אבקש לתקן את כל הפרסומים הנוגעים לכנס בהקדם".

"החוק יסווג יהודים". הנשיא, ארכיון (צילום: חדשות 2)
הסיר השתתפותו. ריבלין | צילום: חדשות 2

גם מלשכת נשיא המדינה ראובן ריבלין נמסר כי הוא מבטל את השתתפותו בכנס.

טיפולים מסוכנים

באוקטובר שנה שעברה פרסם משרד הבריאות אזהרה לציבור מפני טיפולי המרה הנערכים במטרה לשנות נטייה מינית הומוסקסואלית להטרוסקסואלית, בטענה כי המתיימרים לבצע טיפולים מסוג זה מייצרים מצג שווא. על פי הודעת משרד הבריאות, הטיפולים המדוברים מוצגים כי בעלי ביסוס מדעי על אף ש"בפועל אין עדויות מחקריות להצלחת שיטה כלשהי לגבי האפשרות להמרה, ויש אף עדויות לנזק אפשרי".

הודעת המשרד באה בעקבות נייר העמדה שפרסמה הסתדרות הפסיכולוגים ואומצה על ידי מועצת הפסיכולוגים, ובו דרישה להזהיר את הציבור מפני מי שמכנים עצמם "מטפלים" בשיטות המרה. "מדובר בטיפולים שאינם ראויים אתית ומקצועית", טענו הפסיכולוגים.

יו"ר ארגון הו"ד (הומואים דתיים), הרב רון יוסף, אשר הוביל את המאבק נגד טיפולי המרה, הביע פליאה על כך שמדובר בפאנל חד צדדי של גורמים התומכים כולם בטיפולים האסורים.

בין השאר תוהה יוסף מדוע הוסתר מידע מהציבור, ולא צוין כי הרב הראל הוא חבר בעמותת כמוך, ושמר אקרמן והרב הראל עובדים יחד ותומכים בטיפולי המרה? מדוע הוזמן בני ציפר כתב הארץ שתומך גם הוא בטיפולי המרה?

"הוזמנתי על ידי המארגנים להשתתף בפאנל. לצערי רק ביום הפרסום נודע לי שהוסרתי מהמשתתפים. תמוה בעיניי כיצד דווקא אני שהוביל ב-7 השנים האחרונות את הנושא של ההתנגדות לטיפולי המרה, לרבות נייר העמדה של הסתדרות הפסיכולוגים, משרד הבריאות ואיגוד העו"ס, וזה שהציג את העדויות והנתונים בנושא, מורחק (בכוונה) מהפאנל. אני מניח שהמארגנים וחלק מהמשתתפים האחרים התומכים בטיפולי המרה, לא רוצים להתמודד עם האמת ועם הראיות והעדויות הרבות בדבר פגיעה נפשית שנגרמה למטופלים בטיפולי המרה. ראוי וחובה למחות בפני המארגנים".

ממארגני הכנס נמסר כי: "הכנס השנה יעסוק בשלל סוגיות חשובות המעסיקות את הציבור הישראלי. בחרנו לעסוק באומץ בסוגיה כואבת ונפיצה והזמנו לדיון אמיתי ורציני את כלל הדעות המתמודדות עם סוגיית הגברים והנשים שומרי תורה ומצוות בעלי נטייה חד מינית. המטרה לצאת בסיכום הדיון בתשובה רצינית לשאלה האם טיפולי המרה הם פתרון רצוי לבעלי נטייה חד מינית. חבל שגב' יחימוביץ שדווקא ידועה בסובלנותה כלפי האחר, שאינו דתי, לא הצליחה לגייס מעט סובלנות גם למען שומרי תורה ומצוות, המבקשים סיוע הלכתי ותורני למצוקתם".

מעיריית ירושלים המעניקה חסות לכנס נמסר בתגובה: "עיריית ירושלים אינה קשורה לתכני הכנס".

מבית הנשיא נמסר: "השתתפות הנשיא לא אושרה מעולם ולו"ז הנשיא לא מאפשר זאת ממילא"