ארגון חוש"ן המשמש כמרכז החינוך וההסברה של הקהילה הגאה בישראל, יצא לפני כשנה בפרויקט שמטרתו ליצור מערך הכשרה מקצועי עבור צוותי חינוך בגני ילדים. ההכשרה עוסקת בנושא משפחות גאות, זהויות מיניות ומגדר, ומתווספת לשרשרת פעילויות המתקיימות כיום בחוש"ן, כגון הכשרת מורים במוסדות חינוך, מתן הרצאות והבאת סיפורים אישיים לבני נוער בבתי ספר שונים ברחבי הארץ.

>> איזה מהסלבס באמת היו יחד ואיזה לא? תתפלאו

>> "הסוהרים צעקו: מי בודק את החצי גבר חצי אישה?"

נראה כי ערוץ 7, פורטל חדשות המזוהה עם המגדר הדתי-לאומי, מביע חששו כלפי פעילותו המבורכת של הארגון. החשש הופך לחרדה ממשית כשכתב הערוץ נתקל דווקא בדפי הצביעה המוצעים באתר. הדפים מיועדים לגיל הרך, מכילים ערכים של קבלת השונה ונתונים לשימוש הכלל. "בחלק מהציורים נראות משפחות אבא ואמא רגילות, אולם באחרים מופיעים משקי בית חד-הוריים וחד-מיניים. אחת התמונות מראה בן (לכאורה) לובש טייץ של בלט ומבצע תנועה שנראית נשית, לצד בת", כך נכתב בידיעה שפורסמה בשבוע שעבר

"מסרים של סובלנות כלפי קבוצות החורגות מהנורמה מתאימים לגילאים מאוחרים יותר, וגם הם לא צריכים לבוא על חשבון הנורמטיבי והמלכד", טוען בפנינו עוזי ברוך, המנכ"ל והעורך הראשי של ערוץ 7, "מינון יתר של 'קבלת השונה' הופך להיות חינוך לטובת השוני עצמו, במיוחד כשמדובר בילדים בגיל הרך, ואת זה איננו רשאים לעולל לילדינו". 

מתוך דפי הצביעה של חוש"ן (צילום:  יחסי ציבור )
"מסר של סובלנות יכול בקלות להפוך למסר כופה של עידוד התנהגות חריגה" | צילום: יחסי ציבור
גני ילדים ומוסדות חינוך רבים ברחבי הארץ כיום נותנים דגש לרצונות האינדיבידואל, חופש מחשבתי וזכות לבחור מתוך מגוון החל מגיל צעיר. כבר בחג פורים שהתקיים לפני שנה החלו דיונים ברשתות החברתיות שהביעו נכונות מצד הורים להפגין פתיחות לילדיהם המבקשים להתחפש לדמויות נשיות, והבולטת בהן היא "אלזה".

בניגוד מוחלט לתפיסה הליברלית המתפתחת בישראל, יש מי שמנסה לסרס את תחושת החופש. "באשר לרקדן הבלט, אנו סבורים כי רוב הציבור, אם יסתכל על התמונה וירגיש חופשי לומר את תחושתו, יאמר שהבן נראה נשי", לדברי ברוך, "לא מדובר רק בטייץ, אלא בהתרשמות הכוללת מהלבוש, התנוחה ויתר מרכיבי הדמות".

"הנחיות חוש"ן חוצות את הגבול"

"לא קראנו להגביל את הילדים בבחירת תחביבים. אולם בעינינו, כמו גם בעיני אנשי המחקר, קיימים הבדלים מולדים ברורים בין זכרים ונקבות, ואלה באים לידי ביטוי, בהכללה, גם בהעדפות המשחק של בנים ובנות", מסביר ברוך, "להשקפתנו, השוני הזה מבורך ואין בו כל פסול, להיפך. לדעתנו, מסר של סובלנות יכול בקלות להפוך למסר כופה של עידוד התנהגות חריגה, אם הוא מועבר במינון יתר, ועוד בגיל הרך. הנחיות חוש"ן חוצות את הגבול הזה".

חשוב לציין כי ארגון חוש"ן נהנה משיתוף פעולה מלא עם משרד החינוך. פעילותו של הארגון בהכשרת צוותי חינוך בגני ילדים החלה לפני כשנה בהרצליה ומשם המשיכה לתל אביב, מודיעין, חולון ומרכזי הוראה נוספים ברחבי הארץ. ההכשרה שמתמקדת במשפחות הקשת ובזהויות מיניות ומגדריות, מומלצת על ידי שפ"י (שירות פסיכולוגי ייעוצי של משרד החינוך), והחל מהשבועיים האחרונים אף ממומנת ע"י משרד החינוך. "יש פעילות טובה ומשותפת", כך נמסר מדוברות הארגון.

"מכיוון שיש כאן בעיה מערכתית נרחבת, ניתן לצפות לתגובה מהדרגים הבכירים ביותר במשרד החינוך. היינו שמחים לשמוע על השעיה לאלתר של פעילות חוש"ן במסגרות החינוכיות לילדים", מסכם ברוך. בחוש"ן לא מתרגשים כלל מהידיעה שפורסמה, וקוראים לערוץ להזמין את פעילות חוש"ן למערכת.

חבר המועצה שפוטר בגלל חוש"ן

מסתבר שלא רק בערוץ 7 מתקוממים מול פעילות ההסברה החשובה של חוש"ן. גם חבר מועצת העיר אלעד צדיקוב שמחזיק בתיק התרבות היהודית, שלח בשבוע שעבר לראש עיריית הרצליה משה פדלון מכתב זועם על כך שראש העיר אימץ את תכנית חוש"ן לגנים בעיר.

פדלון ענה לו שהוא מתבייש שהמכתב ששלח נושא עליו את לוגו עיריית הרצליה, ופיטר אותו. הנה התכתבות המלאה לפניכם:

המכתב של חבר המועצה
.
המכתב של חבר המועצה
.
המכתב של ראש העיר
.
המכתב של ראש העיר
.

>> אנחנו יכולים לנחש אם אתה פסיבי, אקטיבי או ורסטילי

>> הספורטאים הלוהטים שיגיעו לאירועי הספורט הלהט"בים בתל אביב