>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מצעד הגאווה בחיפה
חוגגים גאווה בחיפה בשנה שעברה | צילום: אודי רז

ביום שישי הקרוב, ה-21 ביוני, צפויים להתקיים בישראל שני מצעדי גאווה במקביל: בחיפה ובאשדוד. אך בשעה שצעירי העיר אשדוד עומלים על קיום מצעד הגאווה הראשון, בחיפה היו עסוקים השבוע המארגנים במאבק מול העירייה, שלטענתם עיכבה את אישור קיום מסלול העירייה.

אבל סוף טוב הכל טוב: בתום דיון שהתקיים היום בנוכחות המארגנים, הודיעה עיריית חיפה כי האירועים יתקיימו כסדרם, ואיחלו חג גאווה שמח לתושבי העיר. "בניגוד לנאמר ביממה האחרונה בדבר ביטול מצעד הגאווה בעיר, אני קובע שני דברים", מסר ראש עיריית חיפה, יונה יהב, ל-mako גאווה, "הראשון הוא, כי מצעד הגאווה ייערך כפי שתוכנן ביום שישי הקרוב ה-21/6 בפינת אחד העם והנביאים בשכונת הדר. והשני הוא שעיריית חיפה אישרה מלכתחילה את המתווה בכפוף לביטחון ובטחת החוגגים. חג גאווה שמח".

"הצלחנו הודות ללחץ הציבורי"

בעמוד הפייסבוק של המצעד החיפאי, כתבו המארגנים: "הצלחנו. הודות ללחץ הציבורי שנוצר על כלל הגורמים מצעד הגאווה החיפאי יצעד במתכונת אותה דרשנו כבר לפני כחודשיים. הראנו כי הקהילה הגאה בחיפה ובעלי בריתה הם כוח שלא ניתן עוד להתעלם ממנו, וכעת אנו ממשיכים במאבקנו למען שוויון זכויות, למען תקצוב ראוי והולם ולמען שינוי סדרי העדיפויות העירוניים. למען כל אלה ועוד נצעד ביום שישי הקרוב, ה-21 ביוני. נפגש כולנו בשעה 10:30 ברחוב הנביאים פינת אחד העם (ליד הדואר), וב-12:00 נצעד לרחבת העירייה. שתפו את האירוע והגיעו למצעד".

יחד עם זאת, מארגני המצעד קוראים להגדיל את התקציבים שמעבירה העירייה לארגוני הקהילה הגאה: "בעוד עיריית ת"א-יפו מתקצבת מדי שנה בלמעלה ממיליון שקלים את ארגוני הקהילה הגאה, ועיריית ירושלים מתקצבת ב-200,000 שקלים, הרי שעיריית חיפה משקיעה 10,715 שקלים בלבד. מדובר ב-0.121% בלבד מתקציב התמיכות העירוני".

המארגנים מדגישים, כי המצעד החיפאי אינו נושא אופי של מסיבת רחוב או הפנינג, אלא מדובר בהפגנה פוליטית למען שוויון זכויות. "אנו נאבקים נגד סדר העדיפויות התקציבי של עיריית חיפה, המייצר אפליה בחלוקת המשאבים הציבוריים. אנו דורשים כי העירייה תבטיח תקצוב הולם לעמותות הפועלות לרווחת הקהילה הגאה, ובמיוחד – לעמותות המסייעות לבני נוער", אמר אורי וולטמן, ממארגני המצעד.

כנס גאווה באוניברסיטת חיפה

בשבוע התקיים כנס מיוחד באוניברסיטת חיפה, יוזמה של התא הגאה שהוקם לאחרונה באוניברסיטה. "התא פועל תחת משרד תרבות של אגודת הסטודנטים באוניברסיטה", אמר מי שמנהל את התא, אורון רז אשר הוקם בשיתוף עם הפעילה הדר ג. "התא כבר מכיל מעלה מ-50 סטודנטים, כאשר מה שמיוחד בו הוא שיש בו רוב מוחלט של בנות: כ-70%.

"המטרה שלנו היא לקיים מפגשים שבועיים. בשבוע שעבר, בפעם הראשונה אצלנו, קיימנו, בשיתוף עם אגודת הסטודנטים, אירוע גאווה באוניברסיטת חיפה".

באירוע הגאווה, אוניברסיטת חיפה כולה כולה לבשה בחגיגיות דגלי גאווה לצד דגלי ישראל. ביום הראשון לאירוע שוחח עם הסטודנטים ג'ניה דודוסקין, קפטן קבוצת הכדורעף הפועל מטה אשר – הגבר הספורטאי היחיד מליגה בכירה, נכון לרגע זה, שיצא מהארון בישראל.

בהמשך התקיימה הרצאה מפיו של יו"ר ארגון הו"ד – הומואים דתיים, הרב רון יוסף, בנושא יהדות והומוסקסאוליות. היום הראשון הסתיים בהקרנה של סרט הספגטי הגאה "ממבו איטליאנו".