>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם? 

הומואים דתיים מתחבקים (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
שיח סבוך בעולם הדתי הגאה | צילום: David Silverman, GettyImages IL
המאבק על הציבור הדתי הגאה עולה מדרגה: בעקבות ראיון של הרב ארלה הראל בעלון השבת "עולם קטן", לרגל צאת ספרו החדש, פרסם ארגון הו"ד – הומואים דתיים גילוי דעת בפייסבוק תחת הכותרת "הנזקים שגרם ארגון כמוך", בו יצא נגד התפיסות של הרב הראל ועמותת "כמוך".

"בואו נעמיד כמה דברים על דיוקם: ההומו הדתי בספר חוזר בשאלה. זאת הבשורה הגדולה ש'כמוך' מביא לעולם הדתי?. 'כמוך' ממשיך לבטל את קיומם ופועלם של הו"ד, חברותא ובת קול. הוא מתעלם מהובלת השיח במגזר הדתי והחרדי מטעם הו"ד ואת מסמך העקרונות".

"'טיפולי ההמרה' אינם אתיים"

בין היתר, מביעים בהו"ד מורת רוח נוכח אופן הסיקור של הומואים דתיים בתקשורת הדתית, שנותנת במה חד צדדית לעמותת "כמוך", מבלי להביא גישות הלכתיות אחרות. "אין שום בקשת תגובה מהגופים שאת פניהם השחיר הרב הראל, 'הדמות הרבנית בכירה ב'כמוך', כמצוין בכתבה".

בהמשך יוצאים בהו"ד נגד עידוד "טיפולי המרה". "סוף סוף ארגון 'כמוך' מודה בקול כי פרויקט הדגל של הארגון הוא פרויקט הגמ"ח למימון טיפולי המרה' (כך בכתבה). הרב הראל גורס כי 'השוני העיקרי של כמוך מהעמותות המפוקפקות שיש לדתיים בתחום הזה הוא בעידוד ברור לתהליך של שינוי'.

"בוודאי נשמטו מזיכרונו עמדת הסתדרות הפסיכולוגים בישראל (2012) שקבעה שפרקטיקות טיפולי ההמרה של הם אלו שמפוקפקים. כמו גם עמדת האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה שקבעה כי ''טיפולי המרה' אינם אתיים, וכי מעטות הן העדויות על הצלחות של טיפולים מעין אלה. יתר על כן, היא גרסה כי מרבית העדויות מצביעות שגם המעטים שכביכול הומרו, חוזרים לגלות נטיות הומוסקסואליות, וכי מרבית העדויות מצביעות על נזקים נפשיים ולעתים גם פיזיים בלתי-הפיכים למטופלים".

רון יוסף (צילום: דרור - עורך אתר הו"ד)
"מובילים את השיח בעולם הדתי". הרב רון יוסף, העומד בראש הו"ד - הומואים דתיים | צילום: דרור - עורך אתר הו"ד

עוד מתבטא ארגון "הוד" נגד הרב הראל, אשר לדבריהם גורס מחד כי זוגיות בין גברים היא אסורה, ועוד טוען שמי שנמצא בזוגיות כזו "אין לו מקום בקהילה שרוצה לשמור תורה ומצוות" (כך בכתבה). "מדוע לא התייחס הרב הראל לכך ששני זוגות שנישאו דרך המיזם העידו בריאיון שנעשה איתם כי הם בוגדים בהם עם בני מינם מחוץ לבית. איפה החתירה לאמת?.  

"ארגון הו"ד ניסה לאורך השנים לקיים שיח והתדיינות עם הרב הראל, אך נתקל בדלת אטומה המבטלת את עמדת הו"ד, כפי שהוא גם מבטא באופן ברור בכתבה. שלילת האחר איננה מעשה נבון, ועל כן בדיוק פורסם הגילוי הדעת שלעיל. אנו נמשיך להיאבק למען ההומואים באשר הם ונגד ההומופוביה". 

הרב הראל: "מתנגד לביטוי 'טיפולי המרה''"

הרב ארלה הראל מסר ל-mako גאווה: "הצטערתי מאוד לקרוא את הדברים אשר נשלחו לי, משום שהם לוקים בחוסר הבנה קיצוני. אני גם מתנגד לביטוי 'טיפולי המרה', ומעולם לא השתמשתי בו. אני קורא לכל אדם החש שיש בחייו קושי, לפנות למטפל נפשי מקצועי ולבדוק אפשרות להיטיב את חייו, כמו שפורט בארוכה בריאיון".

ארלה הראל (צילום: עמותת כמוך)
תומך בנישואין בין הומואים ללסביות במקרי קיצון. הרב ארלה הראל | צילום: עמותת כמוך

עוד מציין הראל כי איננו תוקף את ארגוני הלהט"ב הדתיים, "אלא ארגונים המכנים עצמם דתיים ומתנהגים כנגד ההלכה על פי הבנתי והבנת כל הרבנים האורתודוקסיים שאני מכיר. אני אכן תומך בנישואין בין הומואים ללסביות ולהפך, וזאת במקרי קיצון מאוד מסוימים, ואני מלווה מקרים כאלו כבר כעשור. רובם חיים באושר רב, ואינני מתכונן להתנצל על כך. אשרי שזהו חטאי ופשעי. בתוך 'גילוי הדעת' יש עוד דברים מעוותים רבים, אך תקצר היריעה מלהכילם. ואני תקווה שכולנו נתרומם לשפה מכבדת ולתרבות של מחלוקת בריאה".

מעמותת כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים נמסר: "בעיית הבנת הנקרא ניכרת כמה וכמה פעמים ב'גילוי הדעת' הנ"ל. מעולם לא כינתה עמותת כמוך איש בתואר 'מפוקפק', ועיוות זה נוסף לרשימת העיוותים וחוסר הבנת הנקרא שציין הרב הראל בתגובתו.

אמנם הרב הראל חבר במועצת כמוך ואנו מכבדים ומוקירים אותו עד למאוד וחבים לו רבות, ואולם אנו מכבדים ומוקירים עוד רבנים כמו שרואים בשו"ת שפתחנו באתר – שאל את הרב, ובו עונים רבנים מכל הקשת של הציונות הדתית האורתודוקסית: הרב שרלו, הרב לוביץ, הרב אפרתי, הרב פאוסט, וכן פסיכולוגים דתיים – פרופ' טוביה פרי וד"ר ברוך כהנא. דברי הרב הראל בכתבה נאמרו על דעת עצמו והם אינם מייצגים בהכרח את עמדות העמותה בכל דבר ועניין.

"עמותת כמוך מתמקדת בעשייה ולא בהשמצות, ואנו רואים את התוצאות בשטח - אתר כמוך הוא הנצפה ביותר בקרב ההומואים הדתיים, למפגשים הקבועים שלנו מגיעים עשרות הומואים דתיים בכל חודש. נמשיך להוביל את השיח הדתי אורתודוקסי בכל הקשור לעולם ההומואים הדתיים, והכול בכפוף להלכה".

>> עדויות של הומואים שהתנסו ב"טיפולי המרה"