>> לקבוצה של mako   גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

דן לחמן ויאיר הוכנר (צילום: תומר ושחר צלמים)
דן לחמן ויאיר הוכנר על הבמה במוזיאון הMOMA בניו יורק | צילום: תומר ושחר צלמים
דני היקר, אתה השראה עבורי. נפגשנו לראשונה באודישן לסרט הראשון שלי "ילדים טובים". באודישן סיפרת לי על עבודתך עם עמוס גוטמן בסרטים "מקום בטוח" ו"נגוע" (הקצר). בשנות השבעים והשמונים היית מעורב בפעילות באגודה והקמת את הקו הלבן. בשנות השמונים עם ידידים הקמת את הוועד למלחמה באיידס.

בשנת אלפיים את מרכז הסיוע לגברים נפגעי תקיפה מינית. השפעת ושיניתי את פני הקהילה הגאה בישראל, גם אם בעשור האחרון העדפת לשמור על שקט תעשייתי מאחורי הקלעים.

אתה ואני על במת המוזיאון החשוב בעולם

היה לי כבוד גדול כבמאי ותסריטאי מתחיל וירוק לחלוטין שאיש תרבות ומעשה כמוך הסכים לקחת חלק בפרויקט הסהרורי שצילמנו בלי תקציב, בלי אוכל מזין ובלי שתייה. הצטלמת בשעות הלילה המאוחרות ובתנאים לא תנאים, ולמרות הכול תמיד הופעת מוכן ומזומן לצילומים.

תמיד התעניינת במהלך העבודה של כל הצוות עד הפרטים הכי קטנים. זו היתה חוויה נפלאה לשתף איתך פעולה, לשמוע את הסיפורים על תל אביב של פעם ועל אנשי התרבות השונים והמשונים שהציפו את העיר בשנות ה-60 וה-70.

בשנת 1961, בפרמיירה החגיגית למחזה החדש של ניסים אלוני "בגדי המלך", בהיותך בן עשרים בלבד - לקחת חלק ביציאה הפומבית הראשונה מהארון כאשר הצטרפת לבן זוגך, מיכאל אוהד - מבקר, איש רדיו ועיתונאי התרבות הבכיר של אותם ימים.

אין תמונה
דן לחמן בסרט "ילדים טובים"

אחת החוויות המרגשות שהיו לי בחיים, הייתה לעמוד איתך על במה אחת במוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק (MoMA) באולם עמוס עד אפס מקום ולענות יחדיו על שאלות הקהל בהקרנה מיוחדת של "ילדים טובים" במסגרת רטרוספקטיבה שבה הוקרנו הסרטים הקווירים הטובים ביותר ב-15 השנים האחרונות.

תודה על מי שהיית

אתה ואני ביחד במוזיאון החשוב בעולם חולקים אירוע עם פרנסואה אוזון וצאי מינג ליאנג. זה היה אירוע בלתי נשכח. מאז השתתפת בסרט "אנטרקטיקה", והפעם האחרונה שנפגשנו הייתה בפסטיבל הקולנוע בהקרנה של Gay in a Day שבו צילמנו אותך מספר למצלמה את דעותיך הנוקבות על הקהילה הגאה בימים אלו.

אין תמונה
מקור השראה. יהי זכרו ברוך. דן לחמן
היינו בקשר רציף בטלפונים ובביקורים אצלך בדירה, שממנה כמעט ולא יצאת אלא אם כן זה היה להצגת תיאטרון. רק לפני שבוע וקצת שוחחנו בטלפון, סיפרת לי בהתרגשות על מכתב שכתבת לשרת התרבות לימור לבנת המבקש ממנה לא לפגוע בפסטיבל. את המכתב גם פרסמתי בפייסבוק

דני, זאת הייתה זכות עצומה להכיר אותך. השפעת עלי - שינית את עולמי, שינית את חיי, אני אוהב אותך ואזכור אותך לנצח.

דן לחמן ביקש שגופתו תישרף ושלא תתקיים שבעה. בקשתו האחרונה הייתה שנשמיע לזכרו את הרקוויאם שאהב.

>> דן לחמן נפטר בגיל 71