רק באמצע שנות ה-40 שלה, לפני שנתיים, יצאה אורנה בנאי מהארון. היום היא מתוודה שהסיבה שבגללה במשך עשרות שנים סירבה להודות שהיא לסבית - הייתה המשפחה: האבא השופט והאמא - מנהלת התיכון בבאר שבע, שהתביישו וביקשו שלא תספר. עד היום הם לא התראיינו, אבל השבוע הם ישבו עם כתב חדשות 2 ודיברו בגילוי לב נדיר על הטעויות שעשו ועל יסוריי המצפון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמיר כבר בן 10 ומיקה בת שש וחצי, ואמא שלהם, אורנה, מרגישה בזמן האחרון הרבה יותר טוב. לאורנה בנאי יש מופע סטנד אפ שבו היא צוחקת על כל מה ששמרה בבטן 45 שנים ארוכות מדי, והחיוך המקסים שלה כבר משקף יותר את מה שקורה בפנים.

"אני באמת הרגשתי ממש בשלה לצאת. כמעט רקובה מרוב בשלות", היא אומרת בחיוך. "הסוד הזה מהציבור ומהתקשורת, בהיותי אדם שהוא חלק מהתקשורת - לקח ממני המון אנרגיה. מהבחינה הזאת באמת יש הקלה. זה שאני יכולה לדבר על זה ולהגיד את זה בגאווה אפילו. הטיימינג היה כזה שאני אעביר את המסר באופן מאוד שלם גם לילדים שלי. היום, הם גם יודעים שאני לסבית גאה".

"היה לנו קשה" (צילום: חדשות 2)
"היה לנו קשה" | צילום: חדשות 2

אמה של אורנה: "היה לנו מאוד קשה; התביישנו"

הילדים, היא אומרת, שינו את חייה. הוציאו אותה מן החיטוט העצמי. עדיין היה הדבר הזה שכולם ידעו, אבל לא נאמר במפורש. לפני שנתיים היא השתחררה מעולו של הסוד הגדול שנאלצה להחזיק כמעט 20 שנים. "עד גיל 40 קיוויתי שזה 'יעבור לי', או לא הייתי גאה בזה במיוחד. חשבתי שזה פגם. לא היה לי קל עם זה. זה כנראה משהו קדום של איך שקיבלו אותי בבית. עם זה צמחתי, וצמחתי לא כל כך טוב. זה לא שמהתחלה אמרו לי 'זה בסדר'. אמרו לי: 'לא, זה לא טוב'".

הוריה, שופט מחוזי ומנהלת בית ספר, התקשו מאוד. היום הם מדברים לראשונה מול מצלמה על תהליך היציאה שלהם מן הארון. "כשאורנה הודיעה לנו שהיא לסבית ושהיא חיה עם אישה - היה לנו מאוד קשה", סיפרה אמה של אורנה, שמחה בנאי. "לא הכרנו מישהו או מישהי שחי עם בן המין שלו; אנחנו מדברים על למעלה מלפני 20 שנים. מאז עברנו כברת דרך וצר לי היום מאוד על התגובה שלנו. התביישנו. היה גם קצת פחד, מה בעצם הולך לקרות עכשיו? איך בונים משפחה? ונכון, חששנו גם ממה שתאמר הסביבה".

השופט (בדימוס) יצחק בנאי, אביה של אורנה, סיפר גם הוא על החוויה האישית שלו. "יש דברים בחיי הילדים שלך שבהם אתה לא יכול להתערב", אמר. "גם לגבי הבחירה שלה עם נשים. אין לנו אפשרות בעניין הזה להשפיע. היא החליטה שזה הצורך שלה. קיבלנו את זה, גם אם לא אהבנו את זה".

"התייחסנו לעניין הזה כאל סוד", הוסיפה האם. "גם לגבי אורנה. לא מעלים את הנושא הזה. לא מספרים לחברים. לי נדמה שלאורך הזמן קצת הבנו שהחברים שלנו יודעים אבל הם לא פותחים את זה. הם יודעים שלא נוח לנו". בדצמבר לפני שנתיים, בכתבה גדולה בידיעות אחרונות, אורנה הודיעה סופית שהיא אכן לסבית ושהיא חיה עם אישה וטוב לה עם זה. "אז יצאנו מהארון", אמר יצחק. "אורנה, כפי שהיה לה הצורך להיות עם נשים, כך היה לה הצורך לספר על כך. להוציא את הסוד הזה מן הבטן".

"התקשרתי אליה", אמרה שמחה. "אמרתי לה: יישר כוח. אני חושבת שעשית את זה נכון, ואני קצת פוחדת להגיד שמאוחר מדי. יכול להיות שהיה צריך לעשות את זה קודם. טעינו, אני מבקשת סליחה".

בהכנת הידיעה השתתפה מיכל פעילן