ביום שלישי האחרון, ערב יום הזיכרון, ניגש איתיאל סיאני בן ה-22 לתחנת המשטרה, כדי למסור עדותו בנוגע ללינץ' האכזרי שבוצע בו על ידי 15 תוקפים בראשון לציון במוצאי שבת שעברה. כזכור, סיאני נפל קורבן לתקיפה הומופובית אכזרית, במהלכה הכו אותו התוקפים רק בגלל שהוא הומו. נהג מונית שעבר באזור חילץ אותו והכניס אותו לרכבה של ספיר קון, חברתו של סיאני, אז התוקפים כילו את זעמם ברכב וגרמו לנזק של אלפי שקלים.

במהלך העדות שמסר במשטרה, מספר סיאני כי הוצגו בפניו צילומי מצלמות אבטחה שתפסו את המקרה, אך למרות נוכחות של חומרים כאלה בידי המשטרה, עדיין לא בוצע ולו מעצר אחת. "נכנסתי לחקירה והיו בחדר שתי חוקרות, למרות שביקשתי מפורשות שלא לתת עדות בפני אחת מהן", מספר איתיאל בשיחה שערך היום (א') עם mako. "זה לא עניין אותם, על הזין שלהם הפצע שלי. אני מצטער על השפה, אבל ככה זה מרגיש לי".

עוד מספר איתיאל כי לעיתים, שתי החוקרות שקיבלו ממנו עדות לא נהגו בו ברגישות המתבקשת. "לא באמת מעניין את המשטרה מה אני עובר בימים האלה", הוא נזכר. "לפעמים היו רגעים שלא נזכרתי בכל הפרטים והן אמרו שאם אני לא אדבר הן לא יוכלו לעזור לי. אחרי שיצאתי בכיתי והשוטר האחראי על החקירה דיבר איתי והעיר להן על כך. אחר כך הראו לי את הצילומים מהאירוע. אני זיהיתי שלושה אנשים מתוכם וספיר זיהתה חמישה. אמרו לי שיטפלו בזה". 

איתיאל סיאני (צילום: פרטי)
איתיאל סיאני | צילום: פרטי

שבוע עבר מאז התקיפה, שכבר סומנה כאחת החריגות ביותר שהופנו כלפי קהילת הלהט"ב בשנים האחרונות, אך למרות שמספר התוקפים עומד על 15, לא נעצר עד כה אפילו לא חשוד אחד. יותר מזה, איתיאל הצעיר זועם כי למרות שניסה מספר פעמים, הוא לא מקבל מענה ראוי מהמשטרה. "הראו לי סרטונים, אני זיהיתי חלק מהתקופים, השוטרים ראו אותם, אבל אף אחד לא נעצר", אמר. "שלחו לי מספר תלונה עם מספר טלפון, אבל לא עונים לשיחות וגם כשעונים תמיד אומרים שאי אפשר לברר כרגע ושיחזרו אלי עם תשובה, אבל אף פעם לא חוזרים. אני מחכה שיתפסו אותם ולא גם לא כל כך מקבל תשובות, אבל מה חדש במדינה שלנו עם המשטרה שלנו?". 

לבינתיים, איתיאל הצעיר עדיין מתמודד עם התוצאות של התקיפה האיומה ההיא. "שבוע שעבר היה לי שבוע מטורף ומלחיץ", הוא סיפר היום (א') ל-mako. "עברתי טראומה. אני בקושי יוצא ואם אני כן יוצא אז אני חושב מיליון פעם מה אני לובש. כשאני נכנס לפאבים אני לא מסתכל לאנשים בעיניים וקרה שחשבתי שראיתי אותם וברחתי מהמקום. בסוף השבוע הלכתי עם חברה לים והסתכלתי על הרצפה כדי שאף אחד לא יגיע שאני גיי". 

ואיך עוברים עליך הלילות? 
"אני סובל בכל לילה מחרדות מגעילות. אני מתעורר ליד בן זוג שלי בצעקות שעולים על האוטו ודופקים לי על החלונות. כל רגע שלא תופסים אותם אני מפחד שהם מרביצים למישהו אחר בחוץ או שהם יצליחו להגיע אלי הביתה. אני מנסה להעביר את התחושות האלה אבל זה כל פעם צף מחדש. אני רוצה להאמין שאם יתפסו אותם זה יקרה פחות, אבל כל יום שעובר אני מנסה להבין למה הם עדיין מסתובבים בחוץ". 

תקיפה בראשון לציון (צילום: ספיר קון, פרטי)
רכבה של ספיר קון שניזוק בתקיפה | צילום: ספיר קון, פרטי

איתיאל מספר כי מאז המקרה, פנתה אליו האגודה למען הלהט"ב, אשר מפעילה לחץ על המשטרה לפעול בנושא. "המצב הזה לא יכול להימשך ככה ואירועים כאלה לא יכולים לחזור על עצמם", כעס איתיאל. "צריך לקום ולצעוק את הצעקה שלנו עכשיו, ולא לפחד. אם אני מאשים מישהו זה אך ורק את המדינה - היא נותנת יד לחינוך כזה, אז איך האזרחים יסתכלו עלינו?". 

מערכת mako פנתה לקבל את תגובתה של המשטרה, וזו מסרה כי האירוע עדיין נמצא תחת חקירה. 

ראש עיריית ראשון-לציון, רז קינסטליך, מסר בתגובה: 
"ראשון-לציון חרטה על דגלה שוויוניות וסבלנות כלפי כל אדם באשר הוא. אנו אחרי שנה בה למדנו עד כמה חשובה סולידריות אחד כלפי השני, עד כמה אנחנו צריכים להיות זה למען זה. אין סכנה גדולה יותר במדינת ישראל מקיטוב פנימי, חוסר סובלנות ומחסור חמור בערך המקודש "ואהבת לרעך כמוך". בעקבות האירוע, נקיים בימים הקרובים שיחות, שיעורים ופעולות, במסגרות החינוך הפורמלי והחינוך הבלתי פורמלי בעיר, במסגרתם נדגיש את ערכי השוויון וקבלת האחר. סנוף, נקיים יחד עם הוועדה הגאה במנהל קהילה בעירייה - חלוקת מסרים נגד אלימות ושוויון במקומות הבילוי בעיר.
ראשון לציון תמשיך להיות עיר פתוחה, סובלנית וליברלית, לכל הבאים בשעריה והמתגוררים בגבולותיה ואני מגנה באופן החמור ביותר כל אירוע שנאה כלפי כל אדם ולא אתן כי אירוע שכזה ישנה".