בעקבות תחקיר mako שחשף את שיטות העבודה והטיפול של 'עצת נפש', עמותה שמתיימרת להמיר אנשים מהומואים לסטרייטים, פנתה אמש האגודה למען הלהט"ב בישראל לראשי הארגונים הלהט"ביים, חילונים ודתיים כאחד, במטרה לאחד כוחות ולפעול מול העמותה נוכח הממצאים המדאיגים. אגודת הלהט"ב הודיעה כי בכוונתה לפעול יחד עם ארגונים נוספים במטרה להגיש תלונה במשטרה בחשד להסתה והונאת הציבור, וכן שימוש בפרקטיקה בלתי הולמת, וכן להגיש תלונה לרשם העמותות.

 מהתחקיר עולה החשד כי 'עצת נפש' מציגה מידע מוטעה על אודות הטיפולים אליהם היא מפנה את פוניה, תוך שהיא מצהירה בגלוי כי לטיפולים אלה 'תימוכין מדעי ואחוזי הצלחה גבוהים', למרות שמשרד הבריאות אימץ באוקטובר האחרון את נייר העמדה של הסתדרות הפסיכולוגים, האוסר על שימוש בשיטות טיפול כגון אלו, ואף יצא באזהרה לציבור. עם זאת, ולאור הממצאים העולים מהתחקיר, 'עצת נפש' עודנה ממשיכה להפנות את הפונים אליה ל'מטפלים' שהכשרתם מוטלת בספק ושאינם נמנים מבין מקצועות מתחומי בריאות הנפש.

>> לתחקיר המלא לחצו כאן

מאגודת הלהט"ב נמסר בתגובה: "מהעדויות שנאספו במסגרת תחקיר mako עולים חשדות לאי סדרים ומגוון עבירות חמורות. האגודה פנתה לראשי הארגונים הלהט"ביים על מנת לפעול יחד ולהעצים את הפעילות המבורכת בנושא שכבר נעשתה על ידי ארגונים נוספים דוגמת ארגון הו״ד – הומואים דתיים: שיתוף פעולה אל מול מועצת הפסיכולוגים שמטרתו מיצוי הדין מול הארגון; הגשת תלונה במשטרה; פנייה דחופה לרשם העמותות וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לבחינה מחודשת של רישום הארגון לאור החשדות כי העמותה משמשת להסוואת פעילות לא חוקית; האגודה פנתה לארגוני הקהילה השונים במטרה להתכנס ולבצע חשיבה משותפת, על מנת לייצר מענה מכיל ואפקטיבי עבור הקהל שמוצא עצמו פונה ל'עצת נפש' מתוך חוסר אונים; כמו כן, מתחייבת האגודה כגוף המייצג את הקהילה במישור הפרלמנטרי, לפעול בכל האמצעים בכדי להעביר חקיקה המוציאה את טיפולי ההמרה לקטינים אל מחוץ לחוק.

עצת נפש  (צילום: מתוך האתר של עצת נפש)
אתר "עצת נפש" | צילום: מתוך האתר של עצת נפש

גם בציבור הדתי ממהרים להגיב, ומ'חברותא' - ארגון להומואים דתיים, נמסר כי "חברותא יוצאת כנגד הלגיטימציה לה זוכה טיפול ההמרה בקרב הציבור בכלל והציבור הדתי בפרט. אנו קוראים לא לשלוח לטיפול שמטרתו לשנות את הנטייה המינית אשר לא רק לא הוכח כמצליח, אלא הוכח כפוגע".

אין תמונה
הרב רון יוסף

 ארגון הו"ד, בראשו עומד הרב רון יוסף, אשר מוביל את המאבק זה 7 שנים נגד טיפולי המרה  שרלטנים המסבים נזק נפשי עד כדי אובדנות לצעירים רבים הנשלחים ל'עצת נפש' מסר בתגובה כי "בידי הארגון מאות עדויות על הצער והכאב שגרמו טיפולי ההמרה שנעשו בעיקר על ידי ארגון 'עצת נפש' והרב אבינר העומד מאחוריו. לאורך השנים יצרנו קשר עם ארגוני המקצוע ורשויות החוק וכן גורמים מובילים בציבור הדתי לאומי כדי למנוע את המשך שליחת מיטב בחורינו לכבשן האש ללא משים וללא אחריות.

"אנו רואים גם שימוש בביטויים מכובסים אצל שרלטנים כמו אחרים כגון ארגון 'בקדושה' בראשות אליהו אקרמן ואהרן הראל כדי לטשטש כי מדובר בפרקטיקה פסולה, לא מוכחת שהוכח שגורמת רק נזק. ארגון הו"ד ימשיך להוביל את המאבק המקצועי, הדתי והציבורי בנושא וקורא לכל ארגוני הקהילה להצטרף אלינו במאבק זה"

 המטפל יובל הדר סירב להגיב.

מארגון "כמוך", להומואים דתיים, המנסה לגרום להומואים להימשך לנשים ולהתחתן, נמסר בתגובה: התחקיר מוכיח את מה שאנו טוענים תמיד - שיש לפנות רק למטפל מוסמך ורק לאיש מקצוע, שאם לא כן המטופל יכול להינזק, אף על פי שבטיפול אין ערובה בטוחה לשינוי".