>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם? 

איילת שקד (תמונת AVI: mako)
איילת שקד | תמונת AVI: mako
שעות ספורות אחרי שעברה הצעת החוק של חברת הכנסת עדי קול (יש עתיד) להשוות נקודות זיכוי במס להורים גאים בוועדת השרים לענייני חקיקה, ונראה כי המאבק רק מתחיל: סיעת הבית היהודי מיהרה היום להגיש בקשה לווטו על החלטת הוועדה.

במכתב לראש הממשלה כתבה יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד: "היום אישרה ועדת שרים לחקיקה את הצעת החוק של חברת הכנסת עדי קול לתיקון פקודת מס והענקת נקודות זיכוי לזוגות מאותו מין שוות לאלו של זוגות הטרוסקסואליים. הצעת חוק זו מפרה את הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה כפי שקיימים בישראל, ומטרתה לחתור תחת הדיון הציבורי על עניין הנישואין האזרחיים שצריך לדון בו בכובד ראש".

"ביקשנו שהנושא יעוגן בתקנות ובלא בחוק"

בעקבות ההודעה, ספגה שקד החל מהבוקר תגובות קשות בנושא. חברי עמוד הפייסבוק ישראל חופשית אף פרסמו פוסט בעקבות הכרזת סיעת הבית היהודי והשתמשו בכותרת: "איילת שקד: ילדים של הומואים לא ראויים לתמיכת המדינה", את הפוסט חתמו במשפט: "איילת שקד בוקר טוב, הכרזת מלחמה". הכותרת עוררה גלים ברשת, וגולשים רבים שיתפו את הכותרת בעמוד הפייסבוק של ח"כ שקד ודרשו הסברים.

בתגובה פרסמה הדוברת של שקד כי "הציטוט המפורסם בפייסבוק מעולם לא נאמר ע"י ח"כ שקד, זו הוצאת דיבה. אבקש ממי שפירסם את המשפט המעוות הזה להסירו".

פורשת מהפוליטיקה: "תודה על האמון" (צילום: ורדי כהנא)
עדי קול | צילום: ורדי כהנא
חברי ישראל חופשית מיהרו להגיב כי "המשפט אינו ציטוט - אלא מסקנה שלנו על דעותיה של חברת הכנסת מתוך התנגדותה הדרמטית להצעת החוק הצודקת של ח"כ עדי קול, ובחירתה להשתמש בזכות הווטו הקיצונית במקום לנסות להפיל את הצעת החוק בכנסת".

בשיחה עם mako גאווה הגיבה שקד לקריאות נגדה ואמרה כי "אין לי שום דבר נגד הקהילה הלהט"בית. יש לי חברים מהקהילה ואני מאחלת להם שיחיו את חייהם בנחת".

שקד התייחסה לעניין הטלת הווטו על הצעת החוק והסבירה: "ביקשנו שהנושא יעוגן בתקנות ולא בחקיקה ראשית, כפי שזה נעשה עד היום בנושאים אחרים כמו משכנתאות למשל. אין כיום חקיקה המכירה בזוגות חד מיניים אך ההטבות ניתנות בתקנות, וניתן לעשות זאת גם במקרה של נקודות זיכוי למס".

במידה ולא ניתן להתקין תקנות, מציעה שקד לחוקק את החוק מחדש כך שכל זוג יחליט מי מבני הזוג מקבל את נקודות הזכות. את דבריה אומרת שקד לאור ההסכם הקואליציוני של הבית היהודי עם סיעת הליכוד, לפיה לבית היהודי יש זכות וטו להתנגד לחוקים שמשנים את הסטטוס־קוו בנושאי דת ומדינה.

יחד עם זאת,עולה מדבריה של שקד כי לסיעת הבית היהודי אין התנגדות עקרונית כי זוגות חד מיניים יקבלו את הטבת המס, וכי ההתנגדות העיקרית שלה היא לאזכור של זוגות חד מיניים בחקיקה עצמה, דבר שעלול לסלול את הדרך לנישואים החד גאים בישראל.

"לא דת ומדינה, כי אם זכויות אדם ועשיית צדק"

מנגד, טוענים חברי יש עתיד שהצביעו בעד הצעת החוק, כי אין מדובר בהצעת חוק בנושא דת ומדינה, אלא בנושא זכויות אדם ואזרח, ולכן על מפלגות הקואליציה לקבל עליהן את הכרעת ועדת השרים לחקיקה.

כנס יסוד עמותת אבות גאים (צילום: באדיבות עמותת אבות גאים)
כנס יסוד עמותת אבות גאים | צילום: באדיבות עמותת אבות גאים

יוזמת הצעת החוק, עדי קול, הגיבה לנושא ואמרה: "הצעת החוק שהגשתי מבקשת לתקן עוול הסטורי ואפליה הנהוגה שנים כלפי בני זוגות מאותו מין. אין בה משום כל הפרה של הסטטוס קוו, אלא עשיית צדק ושמירה על עקרון שוויון זכויות האדם. לא מדובר בהתרסה כי אם בסוגייה שמחייבת להעשות בחקיקה. זאת מכיוון שפקודת המס לא מאפשרת לתקן את הנושא בתקנות".

מקבוצת "גאווה בליכוד" נמסר, "כפי שידעו שרי הליכוד לעשות את המעשה הנכון ולתמוך בהצעת החוק הראויה הזו בועדת השרים לענייני חקיקה, אנו סמוכים ובטוחים שהם ימנעו את הניסיון הנואל של חברי מפלגת הבית היהודי שפעם התיימרה לחבר בין חילוניים ודתיים, לפגוע בהצעת החוק. מדובר בלא פחות מאשר ניסיון של הבית היהודי להכפיף את מוסדות המס של המדינה לרבנות ולהכניס את הכפייה הדתית לתחומים אזרחיים מובהקים בדלת האחורית. אנו בטוחים שגם הפעם השרים לימור לבנת, גדעון סער, גלעד ארדן ויובל שטייניץ, ושרי הליכוד הנכבדים הנוספים, יתמכו בחקיקה זו, וימנעו את הטלת הוטו על ידי הבית היהודי".

דובר האגודה למען הלהט"ב וחבר הוועד המנהל, גיל קול, הגיב למכתבה של שקד: "עם כל הכבוד לאייטולות של הבית היהודי, מערכת המסוי של ישראל אינה קשורה לאמונה דתית, מוצא, מגדר או נטייה מינית, וגם לא למערכת הרבנית, לשירותי הדת או לכל דבר אחר שאינו אזרחי במהותו. לצערנו, סיעת הבית היהודי מחזיקה את הקואליציה והממשלה כבת ערובה לתפישות חשוכות ומפלות לפיהן יש ילדים והורים ששווים יותר וילדים והורים ששווים פחות, ושהורים להט"בים צריכים לשלם יותר מס מאשר משלמים הורים הטרוסקסואליים. אנו באגודה ובקהילת הלהט"ב מאמינים ומקווים שסיעות הקואליציה, הליכוד, יש עתיד והתנועה יבהירו למפלגת הבית היהודי שישראל אינה אירן, ולא יאפשרו לחברי המפלגה לכפות את תפיסותיהם הדתיות על מערכת המס הישראלית".