>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם? 

הרשת מגיבה לבית היהודי (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק "אז מה יאיר, לא מתחתנים בסוף?")
דתיים? שלמו יותר מס | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק "אז מה יאיר, לא מתחתנים בסוף?"

סיעת "הבית היהודי" מוכיחה ליאיר לפיד את הסכנה שבמתן "וטו" בהסכמים קואליציוניים: יש מי שיעשה בהם שימוש. בתום שבוע סוער במיוחד סביב השאלה האם יטרפדו או לא יטרדפו את הצעת החוק של חברת הכנסת עדי קול (יש עתיד) לאשר הטבות במס לזוגות של הומואים ולסביות, ואחרי שהודיעה כי תתמוך ולא תעשה שימוש בזכות הווטו, חזרה בה מפלגת הבית היהודי והצביעה נגד ההצעה לשוויון זכויות.

משמעות ההחלטה: אלפי משפחות גאות ימשיכו להיות מופלים במס הכנסה ולשלם יותר. בתחילת השבוע ולאחר שנודע כי הצעת החוק של קול עברה בוועדת השרים לענייני חקיקה, נראה היה כי הדרך סלולה לאישורה בהצבעה הטרומית.

ח"כ איילת שקד, יו"ר הבית ההיהודי אף אמרה ל-mako גאווה כי אין לה דבר נגד הקהילה הלהט"בית. "יש לי חברים מהקהילה ואני מאחלת להם שיחיו את חייהם בנחת. ביקשנו שהנושא יעוגן בתקנות ולא בחקיקה ראשית, כפי שזה נעשה עד היום בנושאים אחרים כמו משכנתאות למשל. אין כיום חקיקה המכירה בזוגות חד מיניים אך ההטבות ניתנות בתקנות, וניתן לעשות זאת גם במקרה של נקודות זיכוי למס". במידה ולא ניתן להתקין תקנות, הציעה שקד לחוקק את החוק מחדש כך שכל זוג יחליט מי מבני הזוג מקבל את נקודות הזכות.

איילת שקד (תמונת AVI: mako)
לא מתנגדת למשפחות להט"ביות, רק לשוויון זכויות. ח"כ איילת שקד | תמונת AVI: mako

את דבריה אמרה שקד לאור ההסכם הקואליציוני של הבית היהודי, לפיו לסיעה יש זכות וטו להתנגד לחוקים שמשנים את הסטטוס־קוו בנושאי דת ומדינה. בהתאם לתפיסתה את הצעת החוק, הצביעה כאמור היום סיעתה נגד ההצעה. זאת למרות שח"כים ממפלגת "יש עתיד" הבהירו כי אין מדובר בשינוי הסטטוס קוו, אלא בהענקת שוויון זכויות ולשים קף לאפליה. חברת הכנסת עדי קול, יוזמת הצעת החוק, מסרה בתגובה ל-mako גאווה: "צר לי ששרי הממשלה בחרו שלא לתמוך בהצעה שמטרתה לשים סוף לאפליה של שנים לזוגות בני אותו מין. מצער שבשנת 2013 ממשלת ישראל מסרבת לראות בהורים בני אותו מין תא משפחתי לגיטימי".

הקהילה הגאה וידידיה מיהרו היום להגיב ב"ממים" ובפוסטים זועמים. עמוד הפייסבוק "אז מה יאיר, לא מתחתנים בסוף?", העלה מספר תמונות, שאם לא היו עצובות היו מצחיקות. באחת נרשם: "הצעת חוק: הורים מעבר לקו הירוק לא יזכו בהטבות מס". בתמונה אחרת נכתב: "הצעת חוק: הורים לילדים דתיים לא יזכו בהטבות מס".

עמוד "ישראל חופשית" העלה תמונות בהן נכתב: "איילת שקד: ילדים של הומואים לא ראויים לתמיכת המדינה" ו"מה'כפת לי מה הצבעתם? לי יש זכות וטו ולכם אין". גם עמוד "מגזין הקולה גאה" העלה תמונה של  תינוקות תחת הכיתוב: "אל תהיי גיבורה על ילדים". בקרוב ייצא קמפיין של האבות הגאים ובו פנייה מטעם הילדים הרבים של המשפחות הגאות, בו הם מבקשים מהח"כים למנוע את האפליה הנהוגה כיום.

"לא נסכים למצב בו ילדים והורים שווים יותר מאחרים"

אך לא רק הרשת גועשת. מטעם האגודה למען הלהט"ב, נמסר: "מפלגת הבית היהודי נחשפה בערוותה והוכיחה כי הן תושבי ישראל והן תושבי מפעל ההתיישבות הנם אחים ואחיות שלהם כל עוד הם אינם להט"בים.לצערנו, סיעת הבית היהודי מחזיקה את הקואליציה והממשלה כבת ערובה לתפישות חשוכות ועושה הכל כדי שציבור שלם במדינת ישראל לא יקבל אזכור בספר החוקים הישראלי עד לכדי כך שהם מוכנים אפילו להעניק לנו הטבות עודפות על משפחה הטרוסקסואלית. איננו מוכנים ליצור מצב בו יש ילדים והורים ששווים יותר וילדים והורים ששווים פחות, ושהורים להט"בים אינם שווים להורים הטרוסקסואליים. אנו נמשיך ונאבק עד שנהייה שווי זכויות במדינת ישראל ובייחוד בספר החוקים שלה ".

הרשת מגיבה לבית היהודי (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק "אז מה יאיר, לא מתחתנים בסוף?")
מעבר לקו הירוק? שלמו יותר מס | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק "אז מה יאיר, לא מתחתנים בסוף?"

אודי לדרגור, יו"ר עמותת אבות גאים, מסר ל-mako גאווה: "בזמן שרוב מדינות העולם המערבי פועלות לקראת שוויון מלא לקהילת הלהט"ב, בישראל נדמה שגלגלי הזמן נעים נגד כיוון השעון. עמותת אבות גאים קוראת למפלגת הבית היהודי ולעומד בראשה, השר נפתלי בנט וליו"ר הסיעה בכנסת, ח"כ איילת שקד לחזור בהם מהכוונה להטיל וטו על הצעת החוק הצודקת של ח"כ עדי קול ולהגיע עוד היום לפשרה על ניסוח החוק שתאפשר להעבירו בכנסת, למען השוויון המגיע לילדינו. עשיתם כבר צעד ואמרתם שלא תתנגדו לחוק כי אתם מבינים שהילדים שלנו הם כמו הילדים שלכם, אפילו אם אתם קוברים את ראשיכם בחול ובוחרים לא לראות את מה שכל העולם רואה. עכשיו תשבו עם חברי הכנסת שניסחו את הצעת החוק ואל תקומו עד שלא תצאו משם עם נוסח מוסכם על כולם, שיוכל לעבור בכנסת. הילדים שלנו יקרים וחשובים יותר מכל המלחמות הפוליטיות הקטנות שלכם".

הרשת מגיבה לבית היהודי (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של "ישראל חופשית")
לכם יש וטו? לי דווקא יש | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של "ישראל חופשית"

ערן ורועי סיקורל-מור, שיזמו את הפנייה לח"כ קול לפני כשנה שהובילה להצעת החוק, אמרו השבוע ל-mako גאווה כי לבנם זכות ליהנות מנקודת פתיחה שווה. "נכון להיום הפער בנקודות הזיכוי בין משפחות של הומואים למשפחות סטרייטיות מוערך בשישים אלף שקל עד גיל שמונה עשרה. אין מדובר רק בזכויות שלנו או בהכרה במשפחתנו, שכן איננו זקוקים לשום הכרה. אנחנו כאן ולא מתכוונים להיעלם לשום מקום. מבחינתנו, מדובר בראש ובראשונה בזכותו של בננו להתחיל את חייו מנקודת זינוק שווה.

הרשת מגיבה לבית היהודי (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של "מגזין הקול הגאה")
אל תהיו גיבורים על תינוקות | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של "מגזין הקול הגאה"

"לאחר תהליך פונדקאות יקר וקשה שעלותו 100,000$--סכום כלל לא מובן מאליו לשני אבות שכירים. לולא נקודות הזיכוי, היינו צריכים לחשוב פעמיים אם באמת שנינו יכולים לצאת לשוק העבודה. משפחתנו משלמת מיסים, זמינה לשירות מילואים כפול ואין שום סיבה שלא נזכה בהטבות השונות המגיעות לכל משפחה אחרת בישראל. ממשלת ישראל עשתה בתבונה שהכירה במציאות המשתנה ובכך שכל ילד בישראל, זכאי לנקודת פתיחה שווה מבחינת המדינה. בלי קשר לזהותם המינית של הוריו"._OBJ

_OBJ

_OBJ

_OBJ

_OBJ