>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

יעל סיני בית דרור (צילום: תומר תמים)
יעל סיני על רקע בית דרור. מצילים חיים | צילום: תומר תמים

מצעד הגאווה המרכזי בתל אביב יתקיים השנה בפעם ה-16, ויארח את חברי קהילת הלהט"ב – מקומיים, ישראלים, תיירים, לסביות, הומואים, קווירים, טרנסג'נדרים, פרנד'ס – וכמובן נערים ונערות שעושים את צעדיהם הראשונים מחוץ לארון. "בית דרור", בית זמני לנוער להט"ב במצוקה, מזמין את כל הנוער להצטרף אליו במצעד, להיות מאוחדים, להרים ראש, וביחד להבין שאין ממה לפחד, וכי יש לבני הנוער מקום חם להיות ולגדול בו.

לדברי יעל סיני, רכזת בית דרור, "המצעד מהווה מוקד משיכה עבור בני נוער רבים, ועל כן, הנראות שלנו בו היא חשובה מכל". השנה, אנשי הבית השקיעו משאבים רבים, ומתכוונים לצעוד בכל מצעדי הגאווה ברחבי הארץ: ברעננה, ירושלים, חדרה, באר שבע, חיפה, וכבר הספיקו לצעוד במצעד הלוהט שהיה באילת.

 "בית לנוער אמיץ שיוצא מהארון"

במסגרת קמפיין "הנראות" עבדו השנה מנהלי בית דרור ביחד עם המדריכים והמתנדבים, למען הגדלת המודעות אצל נערים ונערות. בין השאר, יצאו ב"קמפיין הסטיקרים" - עשרות מתנדבים יצאו להדביק סטיקרים של בית דרור במקומות בילוי עיקריים של הקהילה בכל הארץ, בנוסף, יצרו קשר עם גורמי רווחה שונים בקהילה, תרגמו את כל חומר ההסברה גם לערבית, הקימו עמוד פייסבוק פעיל של הבית, ושידרגו את אתר האינטרנט על מנת שיהיה הרבה יותר נגיש.

כאמור, שיא העשייה יתרחש ביום חגה של הקהילה: מצעדי הגאווה. זוג המעצבים מושיקו אליהו וגרמן עמנואל עבדו בהתנדבות ועיצבו חולצות (הורסות יש לומר!) שיחולקו לכל מי שיגיע לצעוד עם אנשי בית דרור. "המטרה הייתה לעצב חולצה עם צבעים עזים כדי לעזור ולהעלות את המודעות ואת הקיימות של הבית", אומרת סיני.

אין תמונה
בואו לצעוד עם "בית דרור" וקבלו חולצה

"בזכות העבודה הקשה לנראות, יותר ויותר נערים ונערות מכירים את בית דרור ויכולים להיעזר בו", היא מוסיפה. "זהו בית לבני נוער שעושים את הצעד האמיץ ויוצאים מהארון, וסביב זה חווים דחייה קשה בבית. לעיתים הם אף יכולים להגיע למצבי קיצון קשים כמו הפרעות אכילה, שימוש בסמים ואלכוהול, ניצול  מיני או נפשי וזנות".

בית דרור הוא בית פתוח לבני נוער שמצאו את עצמם מחוץ לבית הוריהם, וזקוקים למיטה חמה, אוזן קשבת ותמיכה. הוא חלק ממערך של הוסטלים שהקימה עמותת "אותות" לנוער במצוקה, אולם תפעולו השוטף אינו יכול להתקיים ללא תרומות. בין התורמים המשמעותיים שלהם כיום, מסעדת "מוזס" שבמשך השנה החולפת אימצה באהבה את דיירי הבית. הרשת דואגת להם לארוחות חג חגיגיות ומשותפות בראש השנה ובפסח, ומעניקה להם שוברים לארוחות. לרגל מצעד הגאווה – וכמאמצת הרשמית של בית דרור – תרמה הרשת אלפיים ש"ח להדפסת חולצות המצעד.

המבורגר לטובת הקהילה

לדברי מנכ"ל רשת ההמבורגרים, יובל סלע: "רשת 'מוזס' חרטה על דיגלה את התרומה לקהילה, ומכירה בחשיבותו הרבה של בית דרור. אנו גאים באומץ של נוער בית דרור, ושמחים להעניק להם תמיכה ואהבה, גם ביומיום וגם במצעד הגאווה".

יעל דורון (צילום: תומר ושחר צלמים)
יעל דורון, מנהלת הבית | צילום: תומר ושחר צלמים

על אף המאמצים של רשת "מוזס", על מנת להתקיים ולעזור לכמה שיותר בני נוער, מחפשים בבית דרור חסויות ותורמים נוספים. העזרה הזו היא חיונית עד מאוד כדי להציל ולעזור לעוד בני נוער שכל עוונם באהבתם.

לקראת המצעד, קוראים בבית דרור לכל חברי הקהילה – ולמפורסמים שתומכים בה –  להצטרף אליהם במצעד ולהעלות את המודעות. "אנחנו מבינים שנער שזקוק לנו ורוצה להגיע אלינו, לעיתים לא מגיע בגלל שהוא או היא חוששים, ולכן חשובה לנו התמיכה של גוש גדול של אנשים שיצעדו אתנו", לדברי סיני. "צועדים רבים יתנו לנערים ולנערות תחושה שהם לא לבד בכורח היציאה מהבית, עם הקושי בקבלה, והדרך הארוכה לבחור להיות מי שהם".

כנסו לאיבנט בפייסבוק