יממה לפני שאלמונים ריססו כתובת נאצה "הומו נרצח אותך" בפתח ביתו של כתב mako נתנאל אזולאי, הוא התארח בתכנית "עושים סדר" עם יעל דן בגלי צה"ל כדי לדון על ממצאי התחקיר שלו, העוסק בטיפולי המרה המנסים להפוך הומואים לסטרייטים.

יחד עמו עלה לשידור י', שעבר טיפול המרה ב'עצת נפש' הפופולאריים במגזר הדתי, טיפול שמן הסתם לא הפך אותו לסטרייט למרות ניסיונות העמותה. "פניתי לרב שלמה אבינר שעמד בראש הארגון, והוא הבטיח לי שאחרי טיפול פסיכולוגי שזה ניתן לשינוי ותיקון והכול יהיה בסדר", משחזר י', "עברתי טיפול אצל מי שעומד בימינו בראש הארגון ראובן ישראל, כעבור שנה וחצי הציעו לנו לצאת למסע אל הגבריות של שלושה ימים שבהם היינו מנותקים מהעולם. מסבירים לך שאתה לא אשם, אבל זה לא הצליח. ראיתי שזה לא עוזר, לא משנה אותי כהוא זה, והמשיכה שלי באותה עוצמה".

כתובת נאצה "הומו נרצח אותך"
כתובת הנאצה בכניסה לבית כתב מאקו

איפה הנזק שאלה יעל דן את י'. "אי אפשר לשנות בן אדם, זה מולד, במקום להתעסק בלשנות עדיף להשקיע את הזמן בטיפול שעוזר לך לקבל את עצמך ולמשפחה להתמודד, לא קל להיות הומו בחברה הדתית. אף פעם לא הפגישו אותנו עם מישהו שאמר 'הייתי הומו, והיום אני סטרייט גמור'. יש לי חבר טוב שהתאבד אחרי טיפול כזה, שם קץ לחייו, למרות שאני לא רוצה לקשר את זה אוטומטית".

בעקבות התחקיר ב-mako, האגודה למען הלהט"ב הגישה תלונה לרשם העמותות במטרה לבחון את פעילות העמותה, והיום הוגשה גם פנייה ליועץ המשפטי לממשלה כדי לפעול נגד עמותות המקדמות טיפולי המרה.

כמו כן, פרסמה אתמול חברת הכנסת מירי רגב פוסט בעקבות כתבת התחקיר, בו היא מביעה זעזוע נוכח הממצאים המדאיגים: "קראתי את הכתבה שחשפה את שיטות הפעולה של הארגון, והזדעזעתי. אחרי שהגופים הפסיכולוגיים המקצועיים בישראל ומשרד הבריאות הזהירו מפני השיטה הזו, שהוכח כי היא גורמת לתסכול ואובדנות בקרב הומוסקסואלים צעירים, ממשיך הארגון להפנות את הפונים אליו ל'מטפלים' בלתי מוסמכים שמפעילים שורה של לחצים נפשיים על אלה שיותר מכל זקוקים לתמיכה והבנה. לא ייתכן כי עמותה רשומה בישראל תפעל להסית נגד אוכלוסייה שלמה, תפר את כללי האתיקה הפסיכולוגיים הבסיסיים ותטעה בצורה בוטה את ציבור הפונים אליה, תוך קבלת כספים עבור כך".

מהתחקיר שהתפרסם ב- mako עולה החשד כי 'עצת נפש' מציגה מידע מוטעה על אודות הטיפולים אליהם היא מפנה את פוניה, תוך שהיא מצהירה בגלוי כי לטיפולים אלה 'תימוכין מדעי ואחוזי הצלחה גבוהים', למרות שמשרד הבריאות אימץ באוקטובר האחרון את נייר העמדה של הסתדרות הפסיכולוגים, האוסר על שימוש בשיטות טיפול כגון אלו, ואף יצא באזהרה לציבור. מהתחקיר עולה כי 'עצת נפש' ממשיכה באין מפריע להפנות את הפונים אליה ל'מטפלים' שהכשרתם מוטלת בספק ושאינם נמנים מבין מקצועות מתחומי בריאות הנפש.

>> לתחקיר המלא לחצו כאן