חמשת השופטים בבג"ץ האפליה בחוק הפונדקאות (הנשיאה אסתר חיות, המשנה לנשיאה מלצר והשופטים הנדל, פוגלמן ועמית) מורים למדינה לעדכן את בית המשפט על קידום חוק הפונדקאות שוויוני, עד ל-1 ביולי - ארבעה חודשים מאוחר יותר מהמועד המקורי שנקבע לעדכון. 

בכך קיבל בג"ץ באופן חלקי את נימוקיה של המדינה, לכך שלא הספיקה לתקן את החוק ב"שנת הקורונה". עם זאת, נמנע בית המשפט מלהעניק לה תשעה חודשים, עד ה-1 בדצמבר, כפי שביקשה ממנו בסוף החודש שעבר. כזכור, בפסק דינו החלקי של בג"ץ פסקו השופטים פה אחד כי מניעת האפשרות מגברים יחידים או מבני זוג מאותו מין להתקשר בהסכם לנשיאת עוברים בישראל אינה חוקית ופוגעת בזכויות החוקתיות לחיי משפחה ולשוויון. 

איתי פנקס ארד (צילום: ינאי יחיאל)
איתי פנקס-ארד | צילום: ינאי יחיאל

"בג"ץ גילגל תפוח אדמה לוהט אחד אל אחרי הבחירות, ואם יש נחמה היא שעכשיו באמת נגמרו למדינה התירוצים", אמרו הבוקר איתי ויואב פנקס ארד, העותרים מאז 2010 (לצד "אבות גאים ו"תמוז"). "לא חשבנו שהיה נכון לקבל את תירוץ הקורונה - היא הרי לא הסיבה האמיתית לכך שכבר יותר מ-11 שנים המדינה גוררת רגליים, אבל עכשיו זה ברור שאם בממשלה ובכנסת לא יתעשתו, בעוד ארבעה חודשים נוכל לראות פסק דין סופי למען שוויון. אנחנו מחכים".