ראובן ישראל, מטפל בכיר מטעם עמותת 'עצת נפש', נחקר באחרונה באזהרה במשטרת מרחב קדם בחשד לעבירות מין בצעירים דתיים בעלי נטיות הומוסקסואליות שהגיעו אליו לטיפולי 'המרה'.

מדובר בעמותה הפועלת בירושלים ומתמחה כהגדרת בכיריה בטיפול בצעירים ובגברים חרדים הסובלים מבעיות בזהות המינית או שהם הומוסקסואלים ומסייעים להם לחזור 'למוטב' ולהיות 'סטרייטים'. העמותה עורכת מעת לעת כנסים, סדנאות והשתלמויות למורים ואנשי מקצוע בתחום שבו היא מתמחה כדי להעלות את המודעות ו'לטפל' באותם צעירים הזקוקים לעזרה נפשית.

בעמותה שמטפלת גם בגברים חילונים הפונים אליה פועלים מתנדבים ואנשי מקצוע בתחומי הפסיכולוגיה והחינוך והיא זוכה, כך לטענת בכיריה, לתמיכה של גדולי תורה מכל גווני הציבור הדתי-חרדי. מאות בני אדם פונים למרכז כדי לקבל טיפול גם בהתמכרויות אחרות - לאינטרנט, לשימוש בטלפון סלולרי, לתקיפה מינית וכמובן טיפולי המרה למי שסובל מבלבול ובעיות בזהותו המינית.

צעירים שפנו באחרונה לטיפול במרכז והגיעו לפגישה עם ראובן ישראל טוענים כי הוא הטריד אותם מינית ובכמה מקרים על פי החשד גם נגע באיברים אינטימיים בגופם. חלקם הגישו תלונות במשטרת מרחב קדם ובהן תיארו את מעלליו של הבכיר. על פי העדויות שהגיעו למשטרה הצעירים נדהמו כאשר אותו בכיר נגע בהם, פגע בהם מינית ושאל שאלות אינטימיות.

המטפל הבכיר נחקר מספר פעמים והחקירה בתיק נמשכת. מדוברות משטרת מחוז ירושלים נמסר בתגובה: "נפתחה חקירה, בסיומה יועבר החומר לפרקליטות לקבלת החלטה". גורם במשטרה ציין עוד כי החקירה בעיצומה ונבדק חשד שהבכיר ביצע עבירות מין במטופלים נוספים. 

המטפל הוא אחת הדמויות המוכרות והמשמעותיות מטעם 'עצת נפש', אשר ככל הידוע שימש כחבר ועד העמותה וחבר הנהלה. שמו נקשר בשנים האחרונות לסדנת הדגל של עמותת 'עצת נפש' – 'המסע אל הגבריות' המציעה טיפולי המרה להומוסקסואלים.

אין תמונה
מתוך האתר של "עצת נפש"

עד לפני שבועות ספורים, בעת שיצרנו קשר עם מערך הסיוע לבעלי נטיות הפוכות שמנהלת 'עצת נפש', שמו עלה מספר פעמים כאשר הוא נמנה בין המטפלים הוותיקים והבכירים בצוות.

דורון (שמו המלא שמור במערכת) שנשלח אליו לטיפול במסגרת 'עצת נפש' בהיותו נער דתי בן 18, סיפר ל-mako כי הטיפול כלל גישה אגרסיבית ופוגענית, ומסע שכנועים שנמשך גם לאחר הטיפול עצמו בשיחות טלפון. "הוא צעק עליי ודיבר אליי מגעיל", משחזר דורון, "אני מניח שהוא רצה להוציא את הגבר שבי ואני לא אהבתי את זה אז עזבתי, אבל הוא המשיך להתקשר אליי".

מעדותו של דורון עולה גם השערה בדבר תפקוד פלילי, לכאורה, מצדו של המטפל הבכיר. "הטיפול נורא יקר, אז אמרו לי 'אפשר לעשות לך הנחה, אבל לא תקבל קבלה'. לא קיבלתי קבלה אחת מכל הטיפולים האלה. אמרו לי 'נעשה מחיר טוב', כנראה שהוא עבד בשחור".

ארגון הומואים דתיים (הו"ד) שעומד בראש המאבק בטיפולי ההמרה אסף בשנים האחרונות מאות עדויות של הומואים דתיים וחרדים שהופנו לטיפולי המרה, בין היתר ב'עצת נפש'. מהם עלה מידע ונתונים על הנזקים בטיפולי ההמרה ואלו הביאו את העניין להסתדרות הפסיכולוגים בישראל שהוציאה נייר עמדה. בעקבות פניית הארגון, אימץ משרד הבריאות וארגון העובדים הסוציאליים את נייר העמדה המתנגד לטיפולי המרה. 

ניסיונות חוזרים ונשנים להשיג את תגובתו של ראובן ישראל או של ארגון 'עצת נפש' עלו בתוהו.