אלעד בר אריאל, אב לילדה קטנה ומורה במשרה מלאה בבית ספר בתל אביב, ביקש לקבל ממשרד החינוך "משרת הורה", המגיעה לו על פי ההסכמים הקיבוציים עם משרד החינוך. 

במסגרת משרת זו, ניתנות למורה זכויות שונות, ובהן הזכות לקיצור שבוע העבודה. בעבר נקראה משרה זו "משרת אם", והיא נועדה לעודד אימהות צעירות לצאת לעבודה, אלא שעם הזמן היא הפכה ל"משרת הורה", מתוך הנחה שמדובר בהטבה שמקבל התא המשפחתי כולו, גם במקרים בהם האב הוא המורה. 

לאחר הגשת הבקשה, נענה בר אריאל במשרד כי "לא ניתן לאשר משרת הורה לעובד שיש לו בן זוג מאותו מגדר". כך, בתשובה אחת קצרה, הודיע משרד החינוך למורה העונה על כל הקריטריונים, כי לא יקבל את התנאים המגיעים לו - רק משום שהוא נשוי לגבר. 

האפליה המגדרית במשרד החינוך (צילום: חדשות 12)
אלעד בר אריאל | צילום: חדשות 12

בר אריאל לא ויתר על הזכויות המגיעות לו ופנה למשרד החינוך בדרישה לשינוי המדיניות המפלה, אך למרבה הצער הוא לא זכה לכל מענה ענייני. "מדובר באפליה נגד מורים להט"בים שחור על גבי לבן, בעוד שמורים הטרוסקסואלים עם ילדים מקבלים תנאי 'משרת הורה' בקלות", סיפר אלעד, "משרד החינוך בחר להפלות אותי במודע רק בגלל שאני חי עם בן זוג. זה היה מאוד מתסכל, במיוחד כי האפליה הפסולה הזו מגיעה ממשרד החינוך עצמו. איך אפשר לחנך לשוויון ובאותה נשימה להפלות לרעה? בתור מורה שמחנך את הילדים של כולם, ההתנהלות הזו הייתה בוקס בבטן". 

בר אריאל פנה לאגודה למען הלהט"ב, וזו יחד עם עורכי הדין דניאלה יעקובי, חגי קלעי ורינה ענתי, שלחו לשר החינוך, יואב גלנט, וליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, מכתב התראה טרם פניה לערכאות משפטיות. במכתב הובהר כי אין זה מתפקידו של משרד החינוך לבדוק למי נשוי המורה, וכי מניעת המשרה רק מן הטעם שהוא נשוי לבן זוג מאותו המין עולה כדי פגיעה קשה בשוויון. בהמשך לכך דרשו הפונים ממשרד החינוך לבטל את האפליה הבוטה הזו באופן מיידי וגורף. 

אחרי שמשרד החינוך סירב להיענות לבקשתו של בר אריאל פעמיים, השבוע הגיעה תשובה נוספת, לפיה "טענותיו נבדקו מול הגורמים המקצועיים, ולאחר קיום דיון בנושא הוחלט לאשר את בקשתו של בר אריאל לקבלת 'זכויות הורה'". כך, הלכה למעשה, שינה משרד החינוך את המדיניות המפלה כנגד מורים הנשואים לבני זוג מאותו המין. 

אלעד בר אריאל, בן זוגו ובתם (צילום: פרטי)
אלעד בר אריאל, בן זוגו ובתם | צילום: פרטי

עורכי הדין יעקובי, קלעי וענתי, שייצגו את בר אריאל, בירכו על חזרת משרד החינוך מעמדתו המקורית. "טוב שמשרד החינוך השכיל להבין כי אין לקשור בין הזכות למשרת הורה לבין מגדר או נטייה מינית. התניה זו כאמור מהווה אפליה בוטה וחמורה שאין לה מקום, בוודאי לא מצד המשרד אשר אמון על חינוך דור העתיד של מדינתנו. אנו מלאים תקווה כי המקרה הזה יביא לכך שמורים להט"בים נוספים יוכלו להנות מההטבות הגלומות במשרה זו". 

עו"ד דניאלה יעקובי (צילום: יחסי ציבור)
עו"ד דניאלה יעקובי | צילום: יחסי ציבור

"טוב שבסופו של דבר התקבלה ההחלטה הנכונה והצודקת", מסר מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי. "נפעל כדי שכל מורה יקבל את הזכויות מגיעות לו או לה ומבקשים מכל מי שחווה אפליה לפנות אלינו. אנחנו מקווים כי שר החינוך הבא יפעל באפס סובלנות כלפי אפליה נגד מורים ומורות להט"ב".

mako פנתה למשרד החינוך לקבלת תגובה וזו תתפרסם לכשתתקבל.