>> לקבוצה של mako   גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
פעל כל חייו למען הקהילה הגאה. דן לחמן
במשך ארבעה עשורים הקדיש דן לחמן את חייו לחברה, למען זכויות הפרט בכלל וזכויות הלהט"ב בפרט. הוא היה בין הדמויות הבולטות במאבקה של הקהילה הגאה, ולאחד האנשים המשפיעים והמעצבים את התרבות הגאה בישראל. היום נפטר בפתאומיות בביתו שבתל אביב.

"מרכינים ראש עם היוודע דבר פטירתו"

לחמן נולד בשנת 41' בתל אביב, והתחיל את פעילותו באגודה לשמירת זכויות הפרט בשנת ייסודה, 1975. כיהן כחבר ועד האגודה משנת 1976, והיה שותף לעריכת המגזין ההומו-לסבי הראשון בשפה העברית, "ריש גלי". לאחר מכן השתתף בהקמת המגזין ההומו-לסבי "נתיב נוסף". לחמן ייסד את "הקו לבן" – קו תמיכה להומואים, לסביות והוריהם בשנת 77'.

בשנת 75' חבר לבמאי עמוס גוטמן, ויחד כתבו את התסריטים לסרטים הקצרים "מקום בטוח", "נגוע" (הקצר) ו"צל אחר" עם רון אסולין. בשנת 83', עם שובו מארצות הברית, יזם את הקמת הוועד למלחמה באיידס, עם התפשטות המגפה.  

דן לחמן בריאיון על זוגיות

לחמן המשיך לפעול למען החברה, ובשנת 90' יזם לחמן את הקמת המרכז לסיוע לנפגעי תקיפה מינית, לאחר התנדבות ארוכת שנים בער"ן (עזרה ראשונה נפשית).

במשך השנים פרסם מאמרים שונים וכתבות בעיתונים "דבר" (במדור "הומוגני" במסגרת המוסף השבועי של העיתון), במגזין הגאה "מגעים", "הזמן הוורוד" ופורטל האינטרנט הגאה GoGay. לחמן הופיע, בין השאר, בסרטים "נגוע" הקצר, "עמוס גוטמן - במאי קולנוע", "מקום בטוח" ו"ילדים טובים". בין היתר, עסק לחמן בסיוע לסטודנטים בכלל, ולסטודנטים לקולנוע בפרט, בכל הקשור לעיסוק אקדמי בקהילה ההומו-לסבית.  

בשנת 1993 יצא נגד המשוררת דליה רביקוביץ בסערה מעל דפי העיתון "מעריב", כאשר זו הסתייגה מהמפגש הראשון שאורגן בכנסת בנושא הקהילה.  

בשנים האחרונות לחייו, עסק בביקורת ספרות ובכתיבת פרוזה. ביוני 2005 זכה בפרס יקיר הקהילה הלהט"בית על מפעל חיים. 

שי דויטש, יו"ר האגודה מסר בתגובה: "הוועד המנהל של האגודה, עובדיו ומתנדבי הארגון וכל משפחת האגודה מרכינים הערב ראש עם היוודע דבר פטירתו של אחד מיקירינו, דני לחמן ז"ל. דני כיהן כחבר ועד האגודה לראשונה ב1975 ומספר קדנציות נוספות, ובשנת 1982 היה מי שהקים את הקו הלבן של האגודה. הקו הלבן היה קו קשב וסיוע ללהט"ב ובני משפחותיהם. מתנדבי הקו העניקו אוזן קשבת לפונים ומסרו מידע על מפגשים ופעילויות. בשנת 2005 נטמעו הקו ומתנדביו בתוך "יש עם מי לדבר", ממשיכו של הקו הלבן. יהיה זכרו ברוך".

דן לחמן מתראיין אצל אושרת קוטלר "גאווה לאומית" 

>> אמו של עמוס גוטמן בריאיון