>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

כנס יסוד עמותת אבות גאים (צילום: באדיבות עמותת אבות גאים)
הנחות משמעותיות לאבות שבדרך (למצולמים אין קשר לכתבה) | צילום: באדיבות עמותת אבות גאים
אבות גאים בישראל לא מחכים לשינויי חוק הפונדקאות המתמהמהים. השבוע פורסם על שיתוף פעולה בין עמותת "אבות גאים” והארגון הבינלאומי Men Having Babies במסגרתו יהיו זכאים גברים הומואים יחידים וזוגות ישראלים גאים להגיש בקשות לעזרה פיננסית בתהליך הפונדקאות.
 
כידוע, כיום לא קיימת אפשרות לביצוע הליך הפונדקאות לגברים יחידים וזוגות בישראל. לכן, רבים שבוחרים להפוך להורים בדרך זו מרחיקים למדינות שונות לביצוע ההליך, בעלויות שמגיעות למאות אלפי שקלים.

סיוע של עשרות אלפי דולרים

שיתוף הפעולה בין הארגונים מאפשר לישראלים נגישות למענקים, הנחות ושירותים בחינם מקרן העזרה GPAP) Gay Parenting Assistance Program). היקף הסיוע של הקרן בתהליך הפונדקאות ינוע בין עשרות אלפי שקלים לבין מימון התהליך כולו באמצעות מענקים ו/או שירותים שנתרמו ע״י ספקים מהארץ וחו״ל. עשרות הורים לעתיד מארה״ב כבר הגישו בקשות לקרן, אך ללא מעורבות ״אבות גאים״ לא הייתה מתאפשרת הרחבת הזכאות לישראלים. ב- 2014 צפויה הקרן להעניק סיוע כולל בערך של יותר מחצי מליון דולר, בנוסף לזכאות להנחות בערך אף גבוהה יותר.

רון פול דיין (צילום: תומר ושחר צלמים)
הנחות ושירותים בשווי חצי מיליון דולר. רן פול-דיין מארגון MEN HAVING BABIES | צילום: תומר ושחר צלמים

 
“ללא קשר לשינויים אפשריים בחוק הישראלי, פונדקאות היתה ותהיה עסק יקר, וזה בעייתי מבחינתנו שהרבה זוגות לא יוכלו לממש את רצונם בילדים בגלל המכשול הכספי״, מוסר רן פול דיין, העומד בראש ארגון Men Having Babies,ל-mako גאווה. "בימים הספורים מאז פרסום הזכאות של ישראלים להגיש בקשות מהקרן כבר קיבלנו יותר מעשרים פניות מאבות שבדרך מהארץ. לראשונה גם קיבלנו מספר מכובד של תרומות לשירותים בחינם והנחות משמעותיות מסוכנויות פונדקאות ישראליות".

פול-דיין, העובד בימים אלה על ההכנות לקראת כנס הפונדקאות הגדול ה-2 שיתקיים במרכז הגאה בגן מאיר בפברואר, מציין כי סוכנות הפונדקאות "תמוז", שבראשה עומד דורון מגד-ממט תעניק שירותים מסוימים בחינם לחמישה זוגות והנחה של כ-40% לעד 15 זוגות. סוכנות ״פונדקאות בינלאומית״ בראש עומדת עו"ד דנה מגדסי תעניק 20% הנחה לעד עשרים לקוחות.
 
“התרומות וההנחות הללו מצטרפות להתחייבויות דומות שכבר קיבלנו ממרפאות וסוכנויות אמריקאיות שפופולאריות מאד בקרב ישראלים, בהןCT Fertility, Worldwide Surrogacy, Simple Surrogacy, Creative family Connections, IARC, ואחרות", אומר פול-דיין.
 
לדבריו, לפחות שלושה זוגות מהארץ יקבלו שרות חינם ומענקים כספיים, ולהערכת הארגון, עשרות זוגות או יחידים נוספים יהיו זכאים להנחות. "אנחנו מקווים שבכנס הקרוב בפברואר כבר נוכל להכריז על לפחות חלק מהזוכים. ובכל מקרה הזכאים להנחות כבר ייודעו על כך, ויוכלו לראיין את הסוכנויות והמרפאות שמוכנות לתת הנחות וייקחו חלק בכנס הפונדקאות הגדול".

אודי לדרגור (צילום: צילום פרטי)
גאים בשיתוף הפעולה. אודי לדרגור, יו"ר עמותת אבות גאים | צילום: צילום פרטי

 
תהליך המיון מורכב משני שלבים עיקריים ומתבסס, בין השאר, על המצב הפיננסי של מגיש/מגישי הבקשה. תהליך זה ירוכז בארץ ע"י עמותת אבות גאים וינוהל מול MHB בעזרתה. ניתן להירשם לשלב הראשון  עד ה 1.12.13 באתר  MHB, כאשר לקראת אמצע דצמבר יקבלו כלל הפונים תשובה האם הם עומדים בקריטריונים ועוברים לשלב הבא או לא. 

כל מי שעבר את השלב הראשון יהיה זכאי להנחות משמעותיות מתוך מלאי ההצעות שהתקבלו ממרפאות ונותני שירותים אחרים בארץ ובארה”ב (רשימה מפורטת תעלה לאתר בתחילת ינואר לכל המאוחר).

סיכוי לפונדקאות לאבות לעתיד

עלות ההרשמה לשלב הראשון עומדת על 70 ש"ח לאדם לחברי עמותה ו- 140 ש"ח למי שאינו חבר עמותה. במסגרת שלב זה ידרשו המועמדים לצרף מסמכים שונים ולכן ממליצים בעמותה להזדרז ולהגיש את המועמדות מוקדם ככל הניתן. "כמובן שאנו מצפים שהפרטים המבוקשים יהיו מדויקים ואמינים, ושומרים את הזכות לבקש מסמכים נוספים לאימות התשובות בעתיד", נמסר מעמותת אבות גאים. "בכדי להקל על תהליך מילוי הבקשה, אנו ממליצים לבצע את התשלום המבוקש ולסרוק את המסמכים הנדרשים להעלותם במהלך תהליך הבקשה".

אודי לדרגור, יו"ר עמותת אבות גאים, נותן פרטים נוספים על שיתוף הפעולה הזה. "עמותת אבות גאים גאה להציג שיתוף פעולה בינלאומי ראשון עם ארגון Men Having Babies ארגון מקביל לנו בארה"ב. במשך שנות פעילותו, הפך ארגון MHB לגוף תומך, גם כלכלית, באבות גאים ובכאלה שבדרך להורות, באמצעות ארגון כנסים וגיוס תרומות מגופים שונים המעניקים שירותים לאבות גאים וכן מתורמים פרטיים".

לדברי לדרגור, שיתוף הפעולה החדש יאפשר לישראלים בדרך להורות גאה, באמצעות מסלול פונדקאות בארה"ב, "לקבל הנחות משמעותיות מגופים הקשורים לתהליך הפונדקאות ולמספר קטן של גברים אף מימון מלא של התהליך, בהתחשב במצבם הסוציו-אקונומי ובמשתנים נוספים".

לדרגור התייחס גם לפעילות העמותה בחודשים הקרובים, והדגיש כי "בכנס היסוד שלנו, שנערך בתחילת החודש, הבטחנו לפעול למען האבות הגאים ולהקל גם על אלו שבדרך להורות. זהו צעד ראשון חשוב. אנחנו כבר עובדים על יוזמות נוספות בתחום החקיקה, האירועים החברתיים והכנסים המחקריים, בין היתר. בתקופה הקרובה נפרסם אירועים והישגים נוספים, ככל שנתקדם."
 
המועמדים יידרשו להמציא מסמכי הכנסה שנתית ברוטו, טופס 106 אחרון ו-3 תלושי שכר אחרונים. לפרטים נוספים או במייל