>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

בובי יזמים יהודיים (צילום: סטודיו עדיגיטל)
בובי | צילום: סטודיו עדיגיטל

ROIלמעלה מ-800 יזמים יהודים צעירים מרחבי העולם ב-ROI - קהילה בינלאומית, שהוקמה ב2005 ע"י הנדבנית הידועה לין שוסטרמן, במטרה ליצור רשת של מגוון צעירים התורמים זה לזה ויחדיו מקדמים את חזון העם היהודי בעולם.

מדי שנה מצטרפים לקהילה כ-120 חברים חדשים. השנה זו השנה השביעית בה מתקיים הכנס הייחודי של הקהילה במלון קראון פלזה בירושלים. במהלך הכנס מבצעים חברי הקהילה סיעורי מוחות דינמיים במטרה להגיע לדבר הבא בתחום היזמות החברתית. "הם מאפשרים ליהודים רבים לחוות להתחבר ולחקור את הזהות היהודית שלהם באופנים יצירתיים ומלאי משמעות", אומרת לין, מייסדת הקהילה אשר מאמינה כי אותם יזמים הם העתיד של העם היהודי. על מנת לשמוע על אותה זהות יהודית חדשה, יצאנו לדבר עם כמה מהנציגים שלנו, בקהילה הלהט"בית בתוך הכנס, אותם מפגשים הביאו עימם רוח אופטימית חדשה וכמה תובנות חדשות על החיים שלנו כאן.

בובי: משלב בין היהדות לגאווה

הראשון היה רוברט (בובי) ספרסטיין מניו יורק, אשר הצליח בדרכו הכריזמטית והכנה להגיע עמוק אל תוך הרגש. ספרסטיין (29) הוא בוגר בית הספר של טיש לאומנויות בניו-יורק. ביום יום ספרסטיין מתמחה בתקשורת באינטרנט, צלם, קומפוזיטור מוזיקלי ומפיק סרטים. אם כל זה לא הרשים אתכם מספיק עד כה, הוא גם אקטיביסט יהודי דתי והומו, מאוד חשוב בניו יורק.

ספרסטיין מספר על תחושת המחויבות שהוא חש כלפי הקהילה היהודית הגאה בניו יורק. "התפתחה אצלי רגישות לנושא כאשר גיבשתי את הזהות שלי והייתי לגמרי שלם איתה. הבנתי שאני לא צריך לוותר על האהבה שלי לאמונה וליהדות בעקבות הנטייה המינית שלי".

בשנים האחרונות הצליח ספרסטיין להרים כמה פרויקטים מיוחדים וראשונים מסוגם בקרב הקהילה היהודית הגאה בניו יורק. בשנת 2009 איגד בובי יותר מ250 הומואים אורתודוקסיים יחדיו וארגן הקראה גאה של קריאת מגילת אסתר. "אף אחד לא האמין שקריאת המגילה תתאפשר, מכיוון שלא קיימות קבוצות לדתיים גאים בניו יורק, קריאת המגילה חיברה בין לא מעט אנשים שלא הכירו קודם לכן."

ספרסטיין ממשיך להסביר את האידיאולוגיה המרשימה שלו  לפני שהוא עובר לדבר על הפרויקט הבא. "השאיפה שלי היא לבנות קהילה חדשה בתוך הקהילה הגאה. להביא קהל יהודי גאה מרקעים ומקומות שונים בתוך ארה"ב ולאחד אותם יחדיו. רציתי לרקום את הגשר בין הומואים יהודיים אשר אינם חשים זיקה לדת היהודית לבין אלו שכן ולראות במו עיני את הקבלה ההדדית ותחושת האחווה שנוצרת מעצם אותו חיבור, זה מרגש אותי."

האמונה המופלאה של ספרסטיין בבני אדם ובקהילה הגאה בפרט הובילה למיזם חדש " Friday Night Lights", במסגרתו אירגן ארוחת ערב שישי ענקית ומפוארת עבור הומואים יהודים, חילונים ודתיים כאחד. אל האירוע הגיעו מגוון רחב של גברים, בעלי מקצוע שונים בשלל צבעי הקשת.

ספרסטיין מספר כמה היה מרגש לראות את כולם יחדיו מתאגדים ויוצרים רשת חברתית יהודית גאה. "זה כלל לא היה משנה אם אחרי הארוחה אתה יוצא למסיבה או חוזר הביתה לשמור את השבת , הערבות ההדדית אליה חתרתי התגשמה. אני מאמין שלכל אחד יש מה להציע ודרך להשפיע על האחר". את הארוחה הבאה מתכנן בובי לערוך בספטמבר, בינתיים הצליח למצור ספונסר דרך אחד החברים בקהילת ROI לידיעת הנופשים בניו-יורק בספטמבר הקרוב.

מרגו: "בורג קטן במהפכה הגאה"

השנייה שפגשנו הייתה מרגו מדסון שטרן, מתאמת בארגון של יהודים דיפלומטיים מכל העולם. מדסון שטרן עלתה לארץ מפלורידה ב2007. בהתרגשות היא מספרת על החתונה המאושרת עם בת זוגה תמר, ירושלמית מלידה אשר התרחשה באוגוסט האחרון.

מרגו כנס יזמים יהודיים (צילום: סטודיו עדיגיטל)
מרגו | צילום: סטודיו עדיגיטל

"כבר בהתחלה ידענו שהאהבה שלנו תנצח ושאין בכוונותינו לוותר על כל הזכויות שמגיעות לנו כזוג נשוי", היא מספרת. את כל התהליך הבירוקרטי ביצעו השתיים בארה"ב ואת מסיבת החתונה שכללה חתימה על כתובה רפורמית, חברים ומשפחה קרובה ערכו באבו גוש. "כשהגענו עם המסמכים למשרד הפנים בירושלים, נדהמנו לגלות שאף אחד שם לא שמע אפילו על החוק החדש שמאפשר לזוגות גאים להתחתן בניו יורק".

מדסון שטרן מספרת על כך שהיא ובת זוגה הן בעצם זוג הבנות הראשונות בירושלים אשר קיבלו אישור חוקי על נישואיהן, הראשונות לקבל זכויות מלאות של זוג נשוי בעיר הבירה של ישראל. "לכנס הגעתי כדי ליצור נראות ומודעות וכדי להעלות רעיונות שיכולים לקדם את הקהילה הגאה בישראל. זו פלטפורמה נהדרת. ידוע לי שלא מעט יהודים ברחבי העולם לא מודעים לקיומם של זוגות נשואים גאים במדינה שלנו, לכן רציתי לקחת את הסיפור שלי ולהעביר אותו הלאה. אחת המטרות העיקריות שלי בהצטרפותי לקהילת ROI היא להיות בורג קטן בתוך מהפכה גאה בישראל, כולי תקווה כי בעתיד יוכלו זוגות גאים להינשא בתוך גבולות המדינה". 

מדסון שטרן נרגשת מהקבלה של משפחותיהן אותן כזוג, אע"פ שהן מגיעות ממשפחות מסורתיות, היא גאה בעצמה, מאוהבת בירושלים וחולמת על הרחבת המשפחה בעתיד.

ג'אנל: מעבירה את זה הלאה

השלישית שהתפנתה היא ג'אנל אייגל, מפיקת סרטים מלוס אנג'לס. עד שנת 2005 לא הייתה אייגל מודעת לקיומם של כל כך הרבה יהודים השייכים לקהילה ההומו-לסבית. אייגל מספרת על אותו מפגש עם לסבית אקטיביסטית יהודייה אשר שינה את חייה ואת הפרספקטיבה שהייתה לה קודם לכן.

ג'אנל יזמים יהודיים (צילום: סטודיו עדיגיטל)
ג'אנל | צילום: סטודיו עדיגיטל

מאותו רגע ניסתה אייגל להבין כיצד היא יכולה להשפיע לטובה על הקהילה היהודית הגאה, לא רק בלוס אנג'לס אלא בעולם כולו. אייגל החליטה להשתמש בכישוריה כמפיקה על מנת להקים קמפיין בתפוצה רחבה של סרטונים ברשת, לפרויקט בחרה אייגל את הסלוגן הנהדר : 2wice Blessed.

המטרה, ליצור כמה שיותר סרטונים של יהודים מכל העולם אשר ישלחו מסרונים חיוביים לקהילה היהודית הגאה וינפצו תפיסות מיושנות. "רציתי דרך אותם סרטונים להעביר את המסר לצופים שהם פשוט יכולים להיות מי שהם. ליהדות יש יחסי ציבור גרועים בד"כ והובלת דעת הקהל אל מקום מקבל מחבק ופתוח היא מבורכת בעיני".

אייגל מספרת, כי דווקא הסרטונים המוקלטים ע"י סטרייטים יהודיים הם החזקים במיוחד. "אני יכולה לספר לך שקיבלתי סרטון מרב אמריקאי מחב"ד בו הוא מודה כי הוא נגד נישואים גאים אבל הוא אוהב את כולם, הוא מספר איך כולנו נבראנו בצל הבורא תוך כדי שהוא מעודד את הצופים פשוט להיות מי שאלוהים בחר שיהיו." אייגל הגיעה לכנס במטרה לקדם את הפרויקט והצליחה עד כה להשיג כ15 סרטונים חדשים בשפות שונות. " ערוץ היוטיוב שלנו צובר תאוצה והופך להיות בינלאומי, ישנם סרטונים מדרום אפריקה, אוסטרליה, מקסיקו ועוד.

אייגל היא בחורה אסרטיבית נחושה חיננית ומלאת אמביציה, בנוסף היא מגלה כי לצערה היא מודעת לכך שהיא מצליחה גם כי היא איננה נראית ונשמעת לסבית. היא מקווה להעצים את תפוצת הפרויקט ולגרום לעולם להיראות טוב יותר.

לקראת סיום הוסיף ג'סטין קורדה מנכ"ל  ROI כמה מילים: "הקהילה שלנו שואפת להגיע ליותר מ1000 אקטיביסטים יהודיים שמחברים יותר ממיליון אנשים בקהילה היהודית. מה שכל כך מיוחד ב-ROI  זה שהתוכן האמיתי של הכנס, הוא היזמים עצמם, אנו כמעט ולא מביאים אנשים מבחוץ. חשוב להבין שלא מדובר רק בפעילות יהודית מסביב לעולם אלא ביכולת להשפיע ולהעניק באמצעות ערכים יהודיים. הקהילה הגאה היא חלק בלתי נפרד מאיתנו, אנו מאמינים שמחובתנו להפוך את העולם היהודי לפתוח ורלוונטי יותר לצעירים. קיים רצון עז לפתוח את הקהילה היהודית בעולם לקהילה ההומו-לסבית וזה חלק חשוב מהעשייה שלנו כאן".

>> אני אוהב את הבן ההומו שלכם. למה אתם לא?

>> עומר שריף הבן: "אני הומו ויהודי