חתונה של לסביות (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
שוויון בזכות להינשא | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
התגובות בישראל לא אחרו להגיע: בעקבות הודעתו הדרמטית של הנשיא אובמה כי הוא תומך בנישואים גאים ואחרי שמפורסמים רבים בעולם ברכו על ההחלטה, תעלה הצעת חוק בכנסת של ח"כ ניצן הורוביץ בשבוע הבא לחופש בחירה בנישואים.

הצעת החוק תאפשר חופש בחירה בין נישואים דתיים, כפי שקיים עכשיו, לבין נישואים אזרחיים למי שירצה בכך או שאינו מוכר ע"י הרבנות. מטרת ההסדר לכלל גם נישואים של בני זוג מאותו מין. נישואים כאלה קיימים כבר בעשרות מדינות, וכעת גם נשיא ארה"ב, לראשונה אי פעם, תומך בכך.

"מאות אלפי ישראלים אינם יכולים לממש את הזכות הבסיסית לנישואים בארצם, ונאלצים לשאת בהוצאות כבדות ולהתחתן בחו"ל – והכל בגלל כפייה דתית בוטה", מסר ח"כ ניצן הורוביץ. "כך למשל, חלק ניכר מעולי חבר העמים אינם מוכרים כיהודים ע"י הרבנות ואינם מורשים להתחתן. גם לרבבות הזוגות מאותו המין אין שום פתרון בישראל".

ח"כ הורוביץ הוסיף: "לא ייתכן כי מדינה דמוקרטית מונעת מאזרחיה זכות בסיסית כמו הזכות להתחתן ולהקים משפחה. זו אפלייה בלתי נסבלת ובלתי מתקבלת על הדעת שיש לשים לה סוף".

ניצן הורוביץ FOD (צילום: ליאל בומברג )
"לא ייתכן כי מדינה דמוקרטית מונעת מאזרחיה זכות בסיסית כמו הזכות להתחתן ", ניצן הורוביץ | צילום: ליאל בומברג
הצעת החוק תעלה להצבעה במליאת הכנסת ביום רביעי הקרוב ה-17 במאי, ערב הבנ"ה: היום הבינלאומי למאבק בהומופוביה.

"עד כה השתמש נתניהו במפלגות הדתיות וסטטוס קוו השקרי כמכשיר לחסימת החקיקה לשיוויון זכויות ולמאבק בכפייה הדתית. עם כינונה של הקואליציה הענקית, נשמט תירוץ זה וכעת יעמוד ראש הממשלה ושותפיו החדשים מ"קדימה" למבחן האמיתי", הוסיף הורוביץ.    

ח"כ שלי יחימוביץ' פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה את ההודעה הבאה: "אני מודה שקצת נדהמתי מהסערה ומהעניין העצום שעורר הנשיא אובמה כשתמך בנישואים חד מיניים. נראה לי מובן מאליו שזו עמדתו. למען הסר ספק, אני תומכת בהנהגת נישואים אזרחיים בישראל ובחופש בחירה מוחלט בינם ובין נישואים על פי דת משה וישראל, כשהנישואים האזרחיים כוללים בתוכם כמובן גם נישואים חד מיניים".

גם ח"כ נינו אבסדזה, יו"ר השדולה נגד הומופוביה, ממשיכה את תמיכתה בקהילה הגאה: "כיו״ר השדולה למאבק בהומופוביה שמחתי לשמוע על הצהרתו של נשיא ארה״ב על תמיכה חד משמעית בנישואים חד מיניים", אמרה. "עכשיו משהצטרפנו לקואליציה, נותר לבדוק לראשונה אם השותפות עם מפלגת הליכוד, בה הוקם לאחרונה תא גאה שזכה לתמיכת רוב השרים, הנה אמיתית ומבוססת על היותנו מדינה ליברלית או שנמשיך לחיות בצל הממסד הדתי".

ח"כ אבסדזה הוסיפה, כי בוועידת קדימה שתערך בסוף החודש תביא הצעה להכיר בנישואי להט״ב כחלק ממצע קדימה. "כמו כן אגיש שוב את הצעת החוק לחופש בחירה בנישואים על פי דת משה וישראל או נישואים אזרחיים בהם גם תומכת ישראל ביתנו".

קוראים לראש הממשלה לעשות את אותו הדבר

במקביל הוציאה "האגודה למען ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרים בישראל הודעה בה היא מברכת על החלטת נשיא ארה"ב לתמוך בנישואים חד-מיניים. "אנו מעודדים מהחלטה זו, ולנאומו השלכות רבות ומקבילות ישראליות", לשון ההודעה.

ביבי נתניהו (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
ביבי, אולי הגיע הזמן גם אצלנו? | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90
בישראל מוצהרות כ- 18,000 משפחות חד מיניות ובפועל, משפחות נוספות שאינן מוצהרות, בהיקף של כ- 100,000 תושבים. "יש המשרתים בצה"ל, יש שמגדלים ילדים ומוסד הנישואין מסמל את האיחוד בין שתי נפשות אוהבות, את הרצון לבוא בברית ולהיות מוכרים לא רק כבודדים, אלא כישות אחת, בפני המדינה, בפני החברה כולה.

במכתבה פונה האגודה באופן ישיר לביבי נתניהו: "ראש הממשלה, כמי שתמך בקהילה הגאה בשעת משבר לאחר הפיגוע 'בברנוער' וביקר בבית 'האגודה', הגיע הזמן לפדות את ההבטחות למען שוויון לקהילה הגאה. זה העיתוי להצטרף לידידתנו ארה"ב. אנו קוראים לכבוד ראש הממשלה, להצהיר כי הוא תומך בנישואים אזרחיים גם להומואים ולסביות, ולעשות תיקון עוול היסטורי במדינת ישראל".

אובמה: הגיע הזמן להתקדם ולאפשר לזוגות מאותו המין להינשא

בריאיון שהעניק אובמה לרשת הטלוויזיה ABC שאף הפסיקה את שידוריה הרגילים על מנת לשדר את דבריו, הגדיר אובמה את הליך המחשבה שלו בנושא כ"אבולוציה", והדגיש שהגיע לדעתו הסופית בעקבות שיחות שערך עם אשתו ובנותיו, וכן עם אנשי צוותו שהם הומואים ולסביות מוצהרים.

"אני חושב על אנשים מהצוות שלי, שנמצאים במערכות יחסים מונוגמיות ומסורים זה לזה באופן יוצא מן הכלל, שמגדלים ביחד ילדים. אני חושב על החיילים שנמצאים אי שם ושומרים עלי ומתוסכלים מכיוון שהם לא יכולים להינשא", אמר הנשיא בריאיון. "בנקודה מסוימת הגעתי למסקנה שעבורי באופן אישי, חשוב להתקדם ולומר שלבני זוג מאותו המין צריכה להיות הזכות להינשא זה עם זה".

>> זכויות להט"ב הם זכויות אדם