חדשות טובות: במהלך השנה האחרונה הוזמנו יותר מ-10,000 שלטי "מרחב בטוח" על ידי מורים ואנשי חינוך. מדובר בעלייה מבורכת של 80% בהשוואה לשנה שעברה, בה הוזמנו כ-5,500 שלטים. השלטים המדוברים של האגודה למען הלהט"ב וחוש"ן, ארגון החינוך וההסברה של הקהילה, מצהירים על מקום בטוח לתלמידים להט"בים במוסדות החינוך, בו הם יכולים לחלוק את אשר על ליבם בדיסקרטיות וללא שיפוטיות. 

המיזם הוקם במטרה להעלות את הנראות, התמיכה, הסביבה הבטוחה ומתן אוזן קשבת לנוער להט"בי במסגרות החינוך. תליית השלטים, עליהם נכתב "כאן תוכלו לדבר, להתלבט, ולהיות מי שאתם מבלי שיבקרו אתכם על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית", מכוונת את אנשי ההוראה לסייע לנערים ונערות להט"בים ולהיות קשובים לצרכים ולמצוקות שלהם. למרות העלייה הניכרת בהזמנות, רק 25 אחוזים מתלמידי התיכון בישראל נחשפים למדבקות, בעוד שהשאר מבלים את שנת הלימודים במוסדות חינוך בהם אין שום נראות או הסברה להט"בית. 

פעילות חוש"ן (צילום: באדיבות חוש"ן)
פעילות חוש"ן בבתי הספר | צילום: באדיבות חוש"ן

"אלפי מדבקות מרחב בטוח מחולקות בחוש"ן מדי שנה וזה מאוד ברור למה", מסבירה תמר יהל, מנכ"לית חושן, "תלמידים בבתי ספר מפחדים, פשוטו כמשמעו, לצאת מהארון. רק אחד מכל חמישה תלמידים להט"בים יוצא מהארון בתקופת התיכון מול איש צוות בבית הספר. בזכות המדבקות האלה, שיכולות להיראות כזניחות, התלמידים מבינים שיש להם אוזן קשבת, מישהו לפנות אליו בתוך בית הספר שיעזור להם להתמודד". 

"שלטי 'מרחב בטוח' הם חלק מהפעילות החשובה של הקהילה במערכת החינוך ומגבירים את הנראות והיכולת של בני נוער להיות מי שהם, איפה שהם", מדגישה יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הילה פאר, "רק לפני שנה שר החינוך של מדינת ישראל ביקש להמיר אותנו והיום אנחנו רואים בבירור את הביקוש העולה וגדל של אנשי החינוך בנראות והסברה להט"בית. התשובה ללהט"בופוביה ושנאה מתחילה במערכת החינוך ואני מאחלת לכולנו שנה של חינוך לסובלנות, קבלה ואהבה של כל אחד ואחת באשר הם".

להזמנת שלט "מרחב בטוח"