אסף זגריזק
גאה להיבחר. אסף זגריזק
התנועה הרפורמית יהדות מתקדמת בישראל עשתה צעד נוסף לקראת הקהילה הגאה בישראל, כאשר בפעם הראשונה בתולדותיה בחרה בחבר הנהלה להט"ב מוצהר. בבחירות להנהלת התנועה הנערכות אחת לשנתיים והתקיימו בחודש האחרון, נבחר אסף זגריזק, 24, לתפקיד חבר בהנהלת התנועה - הגוף הנבחר על ידי קהילות התנועה הרפורמית בכל הארץ. בחירתו של זגריזק הופכת אותו לחבר ההנהלה הלהט"ב המוצהר הראשון, וגם הצעיר ביותר עד היום.

התנועה הרפורמית היא חלק מזרם דתי פלורליסטי שמכיל את הקהילה הלהט"בית, מחתן זוגות הומואים ולסביות ומגייר את ילדיהם. ההכלה הציבורית לקהילה היא לא רק בכנסת אלא גם בבית הכנסת, והיא באה על ידי ביטוי גם בבחירה של זגריזק, שהציג את מועמדותו על תקן נציג להט"ב.

"אני מאמין שהתנועה הרפורמית, שהיא הזרם הדתי והקהילתי הגדול ביהדות היום ומובילה את השיח הדתי לקבלת חברי הקהילה הגאה כחברים שווים בחברה הישראלית ובקהילות התנועה, מוכנה לעיסוק בנושאים אלה גם בהנהלת התנועה", אמר זגריזק ל-mako גאווה, "אני מתכוון לדאוג שהתנועה הרפורמית תמשיך להיות הכוח הדתי והקהילתי המוביל בעולם היהודי במאמץ למניעת אפליה על רקע זהות מינית ומגדרית וקידום השוויון של קהילת הלהט"ב".

בחירתו של זגריזק מגיעה בתקופה בה שוב נשמעות התבטאויות מפי גורמים דתיים המאשימים את הקהילה הגאה באסונות השונים המתרחשים בישראל. ההתבטאות האחרונה והחמורה במיוחד מגיעה מפיו של הרב דב ליאור, רבה הראשי העיר חברון, שכתב בגילוי הדעת השבועי שלו כי חטיפת שלושת הנערים היא תוצר של ניסיון חקיקה לנישואים גאים ולגיורים רפורמיים.

"בסיסה של היהדות הוא בערכים של אהבת אדם ושוויון", מוסיף זגריזק, "והקריאה הדתית 'ואהבת לרעך כמוך' היא לא סיסמה אלא דרך חיים יהודית, שמהווה אלטרנטיבה לרבנים אורתודוכסים מסיתים דוגמת הרב דב ליאור, שחיבר טוב ממני את קהילת הלהט"ב והתנועה הרפורמית כשהאשים את המאמצים לקבוע בחוק נישואים גאים וגיור רפורמי בחטיפת הנערים".

מכתב של הרב דב ליאור
מכתבו של הרב דב ליאור

מזמינים את חברי קהילת הלהט"ב להעשיר את קהילותינו

התנועה ליהדות מתקדמת בישראל היא ארגון הגג של הקהילות והמוסדות הרפורמיים בישראל. התנועה מאוגדת כעמותה ומתנהלת כמוסד ללא כוונת רווח. התנועה הישראלית הינה חלק מתנועה עולמית, הפועלת באמצעות 1200 קהילות ומרכזיים קהילתיים בלמעלה מ-50 מדינות ברחבי העולם. בתנועה פועלים כיום כ-35 קהילות ומרכזים קהילתיים מאצבע הגליל ועד לקיבוצי הערבה. בצדן של הקהילות פועלת רשת חינוכית של 50 גני ילדים ושמונה בתי ספר יסודיים ועל יסודיים ותוכניות חינוך מגוונות המופעלות בעשרות בתי ספר ברחבי הארץ.

במהלך חודש יוני מציינות קהילות התנועה הרפורמית את "שבת גאווה", פעילות המיועדת להזמנה וקבלה של חברי הקהילה הגאה כחברים שווים. התנועה מזמינה את חברי הקהילה לחגוג עימה את מעגלי החיים (נישואים, הצטרפות למשפחה, הורות) ומזמינה את ארגוני הקהילה השונים (איגי, תהל"ה וחושן) לקבל תמיכה בפעילותיהם בבתי הכנסת המקומיים של התנועה. במסגרת הפעילות הופצה חוברת ובה נוסחי תפילות המותאמות לקהילה הלהט"בית, ברכות לנישואים, הולדת בן ואפילו יציאה מהארון, וכן קטעי קריאה ושירים.

"התנועה הרפורמית מכבדת את השונות המגדרית והמינית מתוך הבנה שכולנו נבראנו בצלם אלוהים ושהיהדות מלמדת אותנו שההבדלים בין בני האדם הם מעשה ידיו. המשמעות של ההזמנה הכנה היא בהעשרת קהילות התנועה במגוון רחב יותר של חברים וחברי הקהילה הגאה, שיוכלו להנות מחיי הקהילה והמשמעות שקהילות התנועה מאפשרות לכלל החברים בהן. התנועה הרפורמית מאמינה בקבלה, בהכלה, בתיקון עולם ובשינוי חברתי ולא בהדרה, שנאה ולהט"בופוביה. מתוך גישה זו חברים בתנועה הרפורמית להט"בים רבים, חלקם רבנים ורבות המחתנים זוגות חד מיניים בישראל".

אסף זגריזק
זגריזק בקבלת השבת

בשבת האחרונה נערכה קבלת שבת גאווה בקהילת אוהל אברהם בחיפה. בתפילה נכח יו"ר התנועה הרפורמית בישראל, ראובן מרקו ונציגי יהדות סנטה ברברה. זגריזק, שנאם בארוע לכבוד בחירתו, התייחס בין השאר גם לדבריו הקשים של הרב ליאור: "ויכוחים רבים מסעירים את החברה הישראלית. חלקם הם וויכוחים לשם שמיים. לא כזה הוא הוויכוח על זכויות קהילת הלהט"ב. הזכות לאהוב, החופש להיות מי שאתה, להתחתן עם בחיר או בחירת לבך, מצוות אימוץ ילדים ותרומת דם כל אלו הן זכויות יסוד שמופקעות מאוכלוסיה מודרת ומדוכאת. וויכוח על שלילת זכויות אלו על שלילת בריאתו של אדם בצלם אלוהים, על שלילת הפסוק "ואהבת לרעך כמוך" הם וויכוח שאינו לשם שמים שמניעיו הם בורות, פחד ושנאה".

"דלתותינו פתוחות לכל אדם המבקש לחוות חוויה יהודית רוחנית, חברתית או דתית. רבנינו שחלקם להט"ב בעצמם מחתנים זוגות גאים, מגיירים את ילדיהם המאומצים ותנועתנו היא הכוח הדתי והקהילתי המוביל בעולם היהודי למאבק באפלייה על רקע זהות מינית ומגדרית. לא רק על היותנו הומואים, לסביות, טרנסג'נדרס ובי סקסואלים לצד סטרייטים שיושבים יחד בהיכל הזה אנו מתגאים היום. אלא גם על היותנו יהודים רפורמים. אוהבי אדם, רודפי צדק, רודפי שלום".

עוד ב-mako גאווה: