חבר הכנסת יוראי להב הרצנו (יש עתיד) הגיע לתוכנית "עניין אישי" עם מורן אזולאי בערוץ הכנסת והתייחס לראשונה במהלך השיחה (שתשודר במלואה היום, יום ג', בשעה 15:00 בערוץ הכנסת 99) לאמירות ההומופוביות של חבר הכנסת וליד טאהא (רע"ם) מתחילת חודש יוני. 

כזכור, ח"כ טאהא, חבר בקואליציה, התייחס אז בשפה הערבית ב"רדיו כאן" לסוגיית הלהט"ב והדגיש כי מפלגת רע"ם לא תתמוך בחקיקה פרו-להט"בית. "כל חוק שנוגע לסוטים לא יעבור בעזרת קולות רע"ם", אמר. 

השתיקה של חברי הכנסת הגאים אחרי דברים אלו הייתה רועמת ולוותה בלא מעט ביקורת ברשתות החברתיות. באותו היום ממש, לדוגמה, צייץ הרצנו-להב תגובה לתמונה ישנה, בה נראה ח"כ איתמר בן גביר בועט באישה טרנסג'נדרית במהלך מצעד הגאווה בתל אביב. "בן גביר אמנם לא יהיה חלק מהקואליציה, אך הרוחות הרעות חדרו לכנסת ישראל. תפקידנו להדוף אותם ולהפיץ אור, סובלנות ואהבה", כתב, אך לא התייחס כלל לאמירה החריפה של ח"כ טאהא - לא באותו היום ולא לאחר מכן. 

וליד טאהא (צילום: Hadas Parush/Flash90, פלאש/90 )
ח"כ וליד טאהא | צילום: Hadas Parush/Flash90, פלאש/90

כאמור, הרצנו-להב התייחס לראשונה לאמירות, אחרי שנשאל על ידי אזולאי אם הוא "מבין את המקום שממנו הוא בא ומכנה אותך סוטה?". להב-הרצנו ענה "אני מבין, אני לא יכול לקבל, ואני אומר את זה", השיב חבר הכנסת. "אני אומר לוליד שהוא לא חייב לתת דרור לכל מחשבה שעוברת לו בראש ונוזף בו, כי אני חושב שאנחנו, כנבחרי ציבור, צריכים לגלות אחריות. מתוך הכבוד שאני רוחש לוליד כנבחר ציבור משמעותי במדינת ישראל, חשוב לי ללכת איתו את כברת הדרך הזאת, ומתוך כבוד גדול לוליד אני מקווה שהוא לא יחזור על אותן התבטאויות פעם נוספת". 

מי שעוקב אחרי להב-הרצנו בטוויטר יודע שחבר הכנסת הגאה נוטה להיות לוחמני ותקיף יותר כשזה מגיע להתקפות נגד הקהילה הגאה, וכי הוא לא מפספס הזדמנות להתבטא לטובתה. כך לדוגמה אחרי התקיפה במצעד הגאווה באריאל, אחרי האמירות ההומופוביות של ראש מועצת מצפה רמון רוני מרום, כשזוג גברים שביקשו לשכור דירה ספגו השפלה הומופובית, כשהרב הראשי של ירושלים שלמה עמאר התבטא נגד הקהילה הגאה בחריפות וגם בכל פעם שחברי כנסת אחרים, כמו אחמד טיבי, בצלאל סמוטריץ' או אבי מעוז מתבטאים בצורה הומופובית ומחפירה נגד להט"ב. 

יותר מחודש עבר מאז חבר הקואליציה טאהא קרא ללהט"ב סוטים, אבל התגובה של ח"כ להב הרצנו נתפסת כרפה וסלחנית. בשיחה עם mako, הודף להב הרצנו את הטענה ומביע מחויבות למאבק הקהילה הגאה בישראל. "האמירות של טאהא מחרידות בעיניי ואין להן מקום", אמר. "אין להן מקום בציבוריות הישראלית ובתור נבחר ציבור יש לו אחריות עודפת לא לבטא את זה. יש לי המון שיחות עם וליד בהן אני מבקש ממנו לא להסית נגד הקהילה הגאה, כי למילים והסתה יש משמעות". 

להב-הרצנו גם בחר להדגיש את ההבדל בין אמירות ודעות חשוכות, לבין מעשים אקטיביים כנגד הקהילה הגאה. "אני מקפיד לצאת נגד אלימות כשאני מוצא אותה", הסביר. "יש הבדל בין מילים לבין מעשים פיזיים. כשבן גביר בועט באישה טרנסית זה שונה מאמירה קשה ככל שתהיה. כמובן שצריך לצאת נגד אמירות של שנאה ופחד, אבל אני מותח קו בין מילים לבין אלימות פיזית נגד אנשים באשר הם. בן גביר ואבי מעוז לא מסתפקים בהבעת דעתם החשוכה והם לוקחים את זה לשלב הבא, נגיד לפרסם סרטונים בהן נטען שהקהילה הגאה היא ממשיכת דרכו של היטלר בהשמדת העם היהודי". 

להב-הרצנו המשיך והסביר עוד את דבריו בראיון. "אני מבין את המקום שממנו מגיע וליד, חברה שמרנית ומסורתית. בתור נבחר ציבור חבר הקהילה הגאה, עלי מוטלת האחריות ללכת כברת דרך יחד עם חברי כנסת או נבחרי ציבור באשר הם - חברי ש"ס, הרשימה המשותפת וגם רע"ם, כדי להגיע למצב שבו הם יכירו במקום שלנו כשווים בחברה הישראלית. זה סיזיפי ודורש לשבור חומות, אבל זה תפקידנו".