גילה וחן (שמות בדויים) היו זוג לסביות שחיו ביחד משנת 2007 כידועות בציבור והביאו לעולם שלושה ילדים משותפים בני שמונה, ארבע ושנה וחצי, הרשומים לפי צו הורות לשתי האמהות. אחד מהילדים נולד מגילה והשניים האחרים מחן. לפני שנה הן נפרדו ומספר חודשים לאחר מכן החל חן (היום בן 36) הליך להתאמה מגדרית ונכנס למערכת יחסים חדשה עם דוגמנית צעירה.

"בת הזוג שלי תמיד ידעה שנולדתי לגוף הלא נכון ושבשלב כלשהו בעתיד אשנה את זה" אמר חן בשיחה עם mako, "את התהליך עצמו התחלתי לפני כחצי שנה, אחרי שאחותי הצעירה נפטרה בטרם עת. זה גרם לי להבין שהחיים קצרים מדי ואי אפשר לדעת מה יהיה. הרגשתי שאני חייב לחיות את החיים שלי כמו שהם באמת, אז החלטתי ללכת עם האמת והחלום שלי".

איך הסברת את השינוי לילדים?
"הילדים שלי הם כל עולמי ואעשה בשבילם הכל. שאלתי אותם אם יש להם חלומות שהם רוצים להגשים והסברתי להם שזה מה שאני עושה עכשיו - מגשים חלום. הם קיבלו את זה מאוד מהר". 

אילוסטרציה (צילום:  LightFieldStudios, shutterstock)
אילוסטרציה | צילום: LightFieldStudios, shutterstock

אלא שמהר מאוד גילה חן שבת זוגו לשעבר מנסה עכשיו להשתמש בהליך ההתאמה המגדרית שהוא עובר כדי למנוע ממנו לראות את ילדיהם המשותפים. בבקשה שהגישה גילה לבית המשפט טענו היא ועורכת דינה כי בעקבות הטיפולים של חן התנהגותו משתנה, מקצינה ומחריפה, עד כדי כך שהיא מסכנת את הילדים כשהם נמצאים איתו ללא פיקוח, כי העובדה שהוא מבקש מהילדים לכנות אותו 'אבא' במקום 'אמא' פוגעת בהם וביקשה מבית המשפט שיאפשר לילדים לפגוש את אביהם רק במרכז קשר תחת פיקוח. בנוסף ביקשה גילה לפסוק לחן תשלומי מזונות של גבר.

"הייתי איתם בבית, גידלתי 3 ילדים למופת ופתאום בגלל השינוי להגיד שאני לא יכול לגדל ילדים ולהגביל אותי בפגישה שלהם רק כי אני גבר זה פשוט לא הגיוני" התרעם חן, "רק לפני 5 חודשים הייתי אישה והכל היה בסדר, אבל עכשיו פתאום יש בי משהו שמצדיק שאני אראה אותם רק בפיקוח? זה מאוד טרנספובי. היה לי מוזר שזה בא ממישהי שהיא בעצמה לסבית".

באמצעות עו"ד דקלה סומך קרם השיב חן לבית הדין והזוג הגיע להסכמות על הסדרי ראייה ומשמורת משותפת.

עו"ד דקלה סומך קרם, המייצגת את חן, מסרה בתגובה:

עו"ד דקלה סומך קרם (צילום: תמי בר שי)
צילום: תמי בר שי
"לצערי טיעונים להטבופובים אינם נדירים, ומהווים 'טיעונים משפטיים' כעניין שבשגרה. ראוי היה שייעקרו מן השיח. אנו בתחילת הדרך המשפטית בכל בנוגע להורות בקהילה הטרנסגנדרית כך שאני מקווה שההסכם בו קבעו ההורים הורות משותפת יהווה אבן דרך בכל הקשור להורות בקהילה הטרנסית. ובנימה אישית: מצופה היה ממי שחוותה מקרי הומופוביה לא פעם, להבין ששינוי מגדר ונטייה מינית אינם יכולים להיזקף לרעתו של איש"