>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
חוצפה שכזו. המכתב המלא
אין גבול לחוצפה: צביקה וכפירי, זוג הומואים מחיפה, חיים יחד כבר תשע שנים בבית משותף בשכונה שקטה בעיר. ביום שישי, לאחר ביקור של שכן חדש חובש כיפה שדרש מהם לשמור שבת, הם מוצאים בתיבת הדואר מכתב רווי שנאה והומופוביה ובו דרישה "לשמור על צניעות", על מנת שילדיהם לא יידעו על "בחירתם" לחיות באורח חיים הנוגד את יסודות הדת. "אני מזועזע, מעולם לא נתקלתי בדבר כזה", אמר כפירי ל-mako גאווה.

צביקה, איש צבא בן 52, מעדיף שלא להיחשף בתקשורת. לשם כך נמנענו מלפרסם את תמונתיהם שלו ושל כפירי, בן 42, מנהל מוקד תמיכה טכנית בחברת סלולר ואינטרנט. השניים אישרו לנו לפרסם את שמותיהם הפרטיים האמיתיים, אך להימנע מלפרסם שמות משפחה.

בני הזוג חיים בבניין באחת השכונות היותר שקטות בחיפה, בקומה מינוס אחת בבניין. כפירי אומר כי אם השכן החדש לא היה מבקר ודורש בבוטות משכניו החדשים לשמור שבת, הוא היה חושב שהמכתב הוא סוג של מתיחה לא מוצלחת, שמישהו מנסה להתל בהם.

השכן החדש דפק בדלת ודרש: "אני רוצה שתשמרו שבת!"

"בשעה 13:00 ביום שישי אני שומע דפיקה בדלת", מספר כפירי. "לא פתחנו את הדלת, כי אנחנו לא פותחים לאנשים שאנחנו לא מכירים. הסתכלתי דרך העינית שבדלת, וראיתי אדם חובש כיפה. שאלתי אותו מבעד לדלת הסגורה איך אני יכול לסייע לו. הוא אומר לי בתקיפות: 'אני רוצה שתשמרו שבת!'. אמרתי לו בתגובה: 'אנחנו לא נשמור שבת, תלך מפה!'.

"הוא זרק איזו קללה, מבחינתו, לא זוכר בדיוק איזה, אבל נדמה לי שזה היה: 'יא חילונים גמורים'. ואחר כך שמעתי אותו עולה במדרגות בכבדות, כאילו הוא זועם".

שכנים מאזינים מבעד לקיר (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
התעסקו בעניינים שלכם (אילוסטרציה) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

כשעה וחצי לאחר מכן יצאו בני הזוג לבילוי משותף בראשון לציון. "ביציאה מהבניין בדקנו את את תיבת הדואר, חיכה לנו המכתב".

"מספיק התנחלו פה שכנים ממוצא ערבי, רחמנא ליצלן"

וזהו נוסח המכתב, ככתבו וכלשונו:

רגע לפני שנכנסת שבת, חשוב לנו (שתי משפחות שעברו לגור ברחוב X) לבקש מכם בכל לשון של בקשה (במחילה מכבודכם): אנחנו שתי משפחות דתיות ומנסים לשמור על טוהר הילדים וטוהר המידות.

הבנו מכל מיני שמועות ורחשים וקולות שנשמעים מדירתכם שאתם בקהילה הגאה (השם ייקום דמה), ואתם לא מעט צוחקים, רואים ומשמיעים דברים בגין זה בקול רם. השם ישמור, ילדינו עוברים במעבר בין הבתים, וחשוב מאוד שילדינו לא יידעו ולא ישמעו שכאן בבניין מתחולל כזה שיקוץ.

אין לנו שום כוונה לנסות ולהתערב, ואיש באמונתו יחיה. אבל מכיוון שהבחירה שלכם נוגדת את כל עקרונות הדת וכיוון שאנו חובשי כיפה, אנו מבקשים לשמור על צניעות. בכל זאת, אנחנו שכנים חדשים יחסית, ועברנו לכאן כי זאת סביבה טובה (מספיק התנחלו פה שכנים ממוצא ערבי, רחמנא ליצלן).

איש איש יעשה לביתו, אבל אין שום סיבה שמישהו מאיתנו יידע או יבין שאתם בחרתם איש את רעהו ולא איש ואישה. בנוסף, לא יזיק לכם לשמור שבת. אולי זה ינקה אתכם מהחטא הגדול.

תודה על ההתחשבות, שתי משפחות מודאגות. לא הזדהינו כדי שחס וחלילה לא תהיה, חס ושלום, יראה, שנאה או קנאות.

אסוציאציה על המחבל היהודי ג'ק טייטל

כפירי מספר כי האסוציאציה הראשונה שלו הייתה הפיגוע בברנוער. לאחר מכן, הוא אומר, נזכר גם במחבל היהודי ג'ק טייטל, שרצח שני פלסטינים, שלח משלוח מנות נפיץ שהביא לכריתת אצבעו של נער מאריאל שסבר שמשפחתו יהודית משיחית, הטמין מטענים ליד בתיהם של פרופ' זאב שטרנהל והוריה של מנכ"לית הבית הפתוח, נועה סתת, ניסה לפגוע בשוטרים שאבטחו את מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים והסית לרצח הומואים.

אין תמונה
"לא יזיק לכם לשמור שבת כדי לנקות את החטא הגדול". אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק

"אני חייב לציין שההערה הגזענית על ערבים לא פחות הרתיחה אותי ממה שהוא כתב על הומואים", אומר כפירי. "זה לא משהו שניתן להתעלם ממנו. זוהי בדיוק תרבות ג'ק טייטל. אני חייב לספר שאני מיודד מאוד עם השכנים הערבים שלי בבניין, והם אנשים מקסימים, טובי לב ונאורים. להגיד שהם 'התנחלו' כאן? הגזענות מרעילה את החברה שלנו.

"פעם ראשונה בחיים שלי שאני נתקל בסוג כזה ארסי של הומופוביה. פה ושם צעקו לי: 'הומו' בחיים שלי, כמו כולנו, אבל בחיים לא חוויתי משהו כל כך חשוך וכל כך לא נאור. אני מכיר הרבה דתיים שמכבדים אותי, למרות דעותינו השונות, חלקם מיודדים איתי. חשוב לי מאוד גם שלא להכליל כאן נגד דתיים".

כיצד אתה מתכוון לפעול נוכח המכתב?
"לא מתכוון לעשות שום דבר בנידון, רק להמשיך להיות גאה, כמו שצריך. הם יכולים לנבוח עד מחר בבוקר, אני אמשיך בשלי בנחישות וברוגע. אם ארגיש שזה חוצה איזה גבול, אז אני כמובן אחליט כיצד לפעול. המסר היחידי שאני רוצה להעביר: נולדתי הומו, לא בחרתי להיות הומו. בחרתי להיות גאה".

אם לא היה מישהו דופק בדלת, הייתי חושב שאולי מישהו עובד עלינו. אבל בגלל שראיתי במו עיניי בן אדם שדורש ממני לשמור שבת, הבנתי שמדובר במשהו אמיתי.

>> תיעוד: בעל דירה מסרב להשכיר דירה לגייז