אל מול כמאתיים בני משפחה וחברים נרגשים, נישאו בחמישי שעבר מאור ורותם שמואלי, זוג גייז מרמלה, שעלו לכותרות לאחר שבחרו דווקא ביואב אליאסי "הצל" לקדש אותם. כלי תקשורת רבים נהרו אחרי "הסנסציה", אבל רגע אחרי התהילה שלהם, חשים השניים שנותרו לבד עם הקשיים שמערימה עליהם המדינה.

"אחרי ארבע שעות הזוהר שניתנו לנו, אנחנו חוזרים להתמודד עם חוסר הקבלה בחברה, עם קשיים לקבלת משכנתא כזוג, חוסר היכולת לגדל ילד או אפילו להירשם כנשואים במדינה שלנו", מסבירים מאור (21) קוסמטיקאי במקצועו ורותם (24) מאפר ומעצב שיער. "אחרי שפרגנו לנו, והיינו בכותרות, עכשיו אנחנו נשארים לבד, רק שנינו".

מאור ורותם שמואלי, חתונה גאה
עם "הצל" מתחת לחופה

זו לא הייתה חתונה סטנדרטית, ולא רק בגלל הבחירה של מאור ורותם באליאסי. השניים החליטו לקיים חתונה מאופקת, ומלבדם נכחו בה רק שלושה הומואים נוספים. היתר היו סטרייטים שהתאספו לראות צמד גברים מתחת לחופה, ובני הזוג? הם אפילו לא התנשקו בחופה מחשש שזה יפגע ברגשי המשפחה.

"שמנו דגש בחתונה על המשפחות שלנו, ועל האימהות", מסביר מאור את הבחירה. "לא היו יותר מדי פרובוקציות. היו באולם הרבה משפחות עם ילדים קטנים, אז אמרתי לעצמי 'אם יהיו פרובוקציות בטח הילדים לא יבואו', ולכן שמרנו על פרופיל נמוך - לא להראות את העניין הזה כ'זול', בלי יותר מדי נגיעות או דברים מיניים. את זה שמרנו ללילה בינינו".

אבל גבר ואישה מתנשקים מתחת לחופה, מה ההבדל?

"גבר ואישה זה משהו נורמטיבי, מה שרותם ואני עשינו עדיין לא לגיטימי או מקובל. ואם הגעתי למצב שאני יכול להתחתן עם הגבר שלי, ולהראות מחויבות, ואהבה בדברים מסוימים, אז אתה צריך להוריד פרופיל ולכבד את האחרים בנושאים אחרים".

"למשל, סבתא שלי שקמה לחופה, אם היינו מתנשקים לידה זה לא היה נעים לה או ליתר חברי המשפחה המבוגרים. וקיבלנו את זה. לא ראיתי את זה כמשהו שמעיד על זה שלא מקבלים אותי, זה היה יפה ככה, מאופק".

מאור ורותם שמואלי, חתונה גאה (צילום: ניר אמסלם)
מאור ורותם בצילומים המסורתיים לפני חתונה | צילום: ניר אמסלם

מאור ורותם הכירו בפייסבוק, ומהר מאוד היה להם ברור לאן מוביל הקשר. "שלחתי הודעה לרותם", משחזר מאור ומעיף מבט לעבר מי שכיום הוא בעלו, "זה הפליא אותי שהוא נענה לחיוב, ויצאנו לדייט. זה לא היה דייט רגיל, כבר על ההתחלה עשינו תיאום ציפיות, דיברנו על הרצון בחתונה וילדים. והצבנו חוקים לקשר, למשל בלי סיגריות ומועדונים.

אף פעם לא הייתם חלק מהסצנה התל אביבית של המועדונים?

"יצאנו פעם אחת יחד למסיבת ה- 3SOME בתל אביב שרותם היה יחצן שלה בעברו, אבל לא התחברתי לעניין", מסביר מאור. "אחרי זה ניהלנו שיחה, וכל אחד אמר מה מפריע לו. אני ויתרתי על הסיגריות והוא על היציאות למועדונים. היום, בדיעבד, אני מסתכל על זה כדבר טוב מאוד שקרה לזוגיות שלנו".

אתם מתגוררים ברמלה, איך זה להיות הומו בעיר? אתם יכולים ללכת ברחוב ולהחזיק ידיים?

"רותם לא אוהב ללכת יד ביד ברחוב או בבית", צוחק מאור, "זו עיר שלא מקבלת כל דבר, לא רק הומואים. בגלל שזו עיר שגדלתי בה, אז יש אזורים שאני מראש שומר מהם מרחק. לא אשקר, לפעמים אני מפחד בעיר, אבל אני הולך עם האמת שלי. אני הומו במדינת ישראל".

ופתאום אתם מפתיעים את כולם ובוחרים ב"הצל" לחתן אתכם, למה?

"הוא עלה לכותרות במהלך המלחמה בעזה, ואנחנו מעריצים אותו עוד מהתקופה שלו יחד עם סאבלימינל", מסבירים השניים. "חשבנו שאם נבחר דווקא בו, שלמרות החזות האגרסיבית שלו, הקעקועים, מישהו גדול ואמוציונאלי, ונראה שדווקא הוא מקבל אותנו כהומואים זה יהיה הישג יפה".

את הפנייה הראשונה אליו עשה מאור ושאל אותו אם הוא מוכן לקדש את השניים, ו"הצל" שהופתע מכך הודה שזו הפעם הראשונה עבורו. "הוא לא עשה מזה כסף, הוא אמר שנשלם לו כמה שאנחנו חושבים וזו תהיה תרומה לחיילים".

לא הפריע לכם הפרסומים על ההפגנות האלימות של 'האריות של הצל'?

"אני יכול להבטיח לך שיואב אליאסי לא הרים יד אף פעם", מבהיר מאור, "זה לא היה הוא. בוא תראה לי תמונה כזו. ישבנו איתו אצלנו בבית לפני החתונה, הוא בן אדם מדהים. כל הסטיגמות ששייכו אליו התגלו כלא נכונות, התקשורת ניסתה להבליט דברים לא נכונים. למדנו להכיר את יואב, אם הוא לא היה מאמין בשוויון להומואים, הוא לא היה משתתף בחתונה. בדיעבד עשינו בשכל שהבאנו אותו".

מאור ורותם שמואלי, חתונה גאה (צילום: ניר אמסלם)
שמרו על חתונה מאופקת. מאור ורותם | צילום: ניר אמסלם

הדעות שלו לא מתנגשות עם שלכם, לא כל ההומואים שמאלנים?

"זו סתם סטיגמה" מתכעס מאור. "התקשורת התעסקה בשטויות, יש פה שני אנשים בלי פוליטיקה שבאו להינשא באהבה. אני אוהב את הדרך של 'הצל' – הוא הולך עם האני מאמין שלו, יש לו כריזמה ואנשים הולכים אחריו. זה לא משנה אם הדרך שלו זה להגן על ערבים או להפגין בעד חיילים. זה בן אדם שקם, התחיל עם שני מפגינים ועשה משהו עם עצמו. זה אדם שהמדינה חשובה לו, זה מה שאהבנו בו. תראה את טל גלבוע הזוכה באח הגדול, גם היא באה עם אג'נדה והאני מאמין שלה, באותה מידה יכולנו לבחור בה".

החברים והמשפחה הופתעו מהבחירה בו?

"בהתחלה אף אחד לא ידע על זה, רק האימהות גילו את זה מ'צינור לילה', וקיבלנו טלפונים  'מה, הצל מחתן אתכם?', אבל אמרנו להם שזה לא נכון. וכשהוא הגיע לחתונה, כולם רצו להצטלם איתו והודו שהייתה חתונה מרגשת ושהוא היה מהמם. בשביל פעם ראשונה שהוא מחתן זוג - הוא היה מלך עולם".

איך התנהל הטקס, שברתם כוסות?

"בהתחלה 'הצל' דיבר על אהבה, שברנו שנינו כוסות, אמרנו 'הרי אתה מקודש לי', החלפנו טבעות ואז 'קולולולו'. אנחנו מאושרים שבחרנו בו להיות בחופה, וסליחה על המילים, אבל הוא נתן הופעה בת זונה".

ועכשיו אתם מתמודדים עם קשיים, אילו?

"עשינו חתונה באולם כמו כל זוג, אבל בתעודת הזהות הישראלית אנחנו עדיין לא נשואים, אנחנו נצטרך לטוס למדינה זרה כדי לחתום שם על הטפסים ולהיות באמת נשואים. כי למרות שהיינו מאוד מאופקים בחתונה, המדינה לא מכירה בנישואים שלנו. אני אזרח ישראלי וצריכות להיות לי זכויות. איפה המדינה פה?".

"והתחלנו לדבר על ילדים, אבל זה עולה הון תועפות. למה בחור ישיבה יכול להביא 8-9 ילדים, ולי אסור? למה אני צריך להתחבא בתוך ארון?', מסכם בצער מאור, ומקווה בשם השניים שהמדינה תכיר בברית זוגיות לקהילה הגאה.