>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
מקווה שהמצב ישתנה. ירון צבי
ירון (מארקו) צבי חולם. הוא עוד מעט בן 40, גדל בדרום תל אביב כל חייו, ויצא כבר מכל ארון אפשרי. הוא טבעוני רשמית כמעט שנה והגיע מעולם הצמחונות. הוא חולם כבר מהיום איך במצעד הגאווה 2014 הוא יפיק צעדה של צמחונים-טבעונים-גאים. "אני ממקימי קבוצת הגייז הטבעונים. בשנה הבאה אני מתכנן לצעוד במצעד הגאווה כקבוצה של גייז צמחוניים וטבעוניים. אני אצטרך כמובן הירתמות ועזרה מהחברים. לפני 40 שנה אנחנו, הגייז, היינו בתחתית והיינו צריכים עזרה וקבלה, ועכשיו משהרמנו את הראש מחוץ לארון, אני מצפה אישית שאנחנו נראה שאכפת לנו מחלשים מאיתנו."

"מוותר על ארוחות עם המשפחה"

צבי הפך לצמחוני בגיל 20 ושני אחיו טבעוניים. הוריו, לעומת זאת, אוכלי בשר. "את הנטיות המיניות שלי הם מקבלים, כמו גם את הטבעונות שלי. הם אפילו מכינים לי מנות טבעוניות. למרות זאת אני מוותר על ארוחות איתם. גם כשהמשפחה עושה ברביקיו אני לא מגיע. כואב לי לראות אנשים כל כך קרובים אליי, ששומעים מכל הילדים שלהם על נושא תעשיית הבשר, ושעדיין אוכלים בשר. אני מבין שכאשר הם הולכים לסופרמרקט לפגוש את התרנגולת המאושרת על האריזה, אז קל לקנות אותה. אמנם קשה להם לשמוע את הסיפורים האמיתיים ממני, אבל הם לא מגיעים לרמה של הפנמה ויישום".

עומרי מחלב, בן 27 במקור מפתח תקווה,  יצא מהוויטרינה של האטליז עוד לפני שיצא מהארון. "כשסיפרתי לאמא שלי שאני טבעוני היא התחילה להגיד לי שבתל אביב שוטפים לי את המוח. חצי שנה אחרי זה הרופא שלה אמר לה שהיא חייבת להיכנס למשטר טבעוני, עקב בעיות בריאות קשות שיש לה. אני חלילה לא שמח על מצבה, אבל לפחות אני יודע להוכיח לה באופן הכי אישי וכואב, שיש קשר הדוק בין בריאות לבין תזונה נכונה. בשביל למנוע את המצב שהיא נמצאת בו היום, אני לא מחכה שהרופא יבוא ויגיד לי את זה. אכן שטפו לי את המוח, אך זה מבטל את שטיפת המוח שעשו לי עוד מינקות. יש לי תמונה מפורסמת בה רואים אותי כילד עומד מאחורי סיר שניצלים ענק ושמנוני שדודתי מחזיקה".

עומרי מחלב (צילום: תומר ושחר צלמים)
מחלק פליירים להפגנה. עומרי מחלב | צילום: תומר ושחר צלמים

בכתבה זו משייך עצמו מחלב לראשונה באופן רשמי ובגאווה לנטיות שלו: "לדעתי כולם יודעים, אבל עוד לא באתי ואמרתי להם בפה מלא 'אני הומו'. היציאה מבית המטבחיים הרבה יותר קלה לי מהיציאה מהארון. אמי נחשפת ומודעת לעניין, היא מכירה חברים וחברות כאלה. ויש גם סטרייטים טבעוניים."

"חיה ותן לחיות"

עומר שליו, בן 37 מכוכב יאיר במקור, מספר שדווקא אצלו הקבלה של הנטיות הייתה קלה יותר מקבלת הטבעונות, ומסביר: "כשיצאתי מהארון, הוריי היו בגישה של חיה ותן לחיות. דווקא במעבר לטבעונות יש להם בעיה, כי אני טבעוני שמדבר ומטיף. אני מעמת אותם כל הזמן, ומנסה לשנות אותם. אני חי את האקטיביזם . אם אגיע לזוג חברים שיש להם כלב, אני אעצור רגע ואשאל אותם האם חייו כל כך שונים מחיי תרנגולת. למה זה כל כך קיצוני שהם יכולים, בחמלה רבה, להוציא את הכלב 3 פעמים ביום, ומצד שני לא להרגיש כלום לגבי חיה אחרת שנשחטת. לדעתי גישת הנחמדות לא עבדה. זה רק יצר רושם שהטבעונים הם נחמדים ונעימים, וזה לא משנה את המציאות העגומה של רצח המוני. השינוי שלי אירע כשנחשפתי לחברי הקבוצה 269, שזרקה את ראשי הבקר למזרקות השונות בתל אביב.  הכרתי אנשים חדורי מוטיבציה שמאמינים באמת במעשיהם".

אין תמונה
עומר שליו

269 הינו ארגון מחתרתי שדואג להפיץ את המאבק ברצח בעלי חיים בדרכים מעוררות מחלוקת: "העלאה פשוטה למודעות פשוט אינה מספיקה; המסר שלנו חייב להיות ישיר הרבה יותר, ומעמת; ובהתחשב בגודל המשימה המוטלת עלינו, התמקדותנו ומאמצינו חייבים להיות מתועלים באופן מוחלט למלחמה בסוגנות; אנו חייבים לחקוק את סמלו של 269 בתודעה הקולקטיבית; עלינו להפיצו בכל מקום אליו נפנה; מבלי להצטרך להיות תלויים בחסדיה של התקשורת המסחרית המוטה בלבד", כך נכתב באתר של 269.

לעומת שליו וחבריו הממוספרים, צבי אוהב לנקוט בשיטה הסברתית ומעוררת תיאבון, ומסכים ששתי השיטות צריכות לבוא לידי ביטוי משלים. "אני דווקא אוהב לנקוט בשיטת הפרחים בקנה. הפעילות שאני מתמקד בה היא יותר בלהגיד מה אני חושב ולפנות לאנשים מהבטן. אני מכין אוכל טבעוני, נותן לחבריי לאכול, וגורם להם להודות שזה טעים. אני לא טוב בעימותים. אם אני אצטרך להתעמת עם בנאדם אני עלול להיות מותקל, ורק בדיעבד אדע מה לענות. אני הולך עם הדרך שבה אני טוב, ואני טוב בבישולים וחיוכים", הוא חושף בביישנות קלה. "הייתי רוצה שמעגל הטבעוניים הגאים יתרחב, כי גם את מעגל החברים שלי חשוב לי לאפיין כטבעוני.

מיצג הצריבה (צילום: life269)
אחת ההפגנות של ארגון 269. לא סתם פרובוקציה | צילום: life269

כמו כן, אני לא אצא עם אוכל בשר. יש מקרים בהם סיכוי לקשר נפל מלכתחילה, כי אחת השאלות הראשונות שלי היא אם הוא אוכל בשר".

"הנושא הזה חשוב בעיקר בקהילה הגאה"

בקהילה הולכים וגוברים קולות בטוחים בעצמם, המדברים על המעבר לטבעונות בקול רם ובגאווה, אך הדרך עוד ארוכה. "אין ספק שכמות הגייז הטבעונים הולכת וגדלה משמעותית", מעדכן שליו, שמגיע מרקע עשיר של קידום מטרות בתוך הקהילה הגאה ובקידום עלייה יהודית ציונית. "אולי זה קורה כי אנחנו מעצם היותנו גייז, לא עושים את מה שכולם עושים. אם אנחנו מרגישים אחרת אנחנו פועלים אחרת. כמו כן, סף הרגישות לקיפוח ועוולות יותר קרוב לליבנו. מצד שני יש לנו את המאבק שלנו האישי והפנימי עם הנטיות והארון, ולכן הקערה לעיתים עמוסה מכדי להכניס מטרות נוספות. כמו כן, אחרי שכבר יוצאים מהארון, יש כאלה שחוגגים את החופש נטול הגבולות ו"שלא יגידו להם איך ומה לעשות'".

מחלב מתייחס למעבר והמאבק לטבעונות דווקא כגורם מרפא פוטנציאלי בתוך הקהילה. "הקהילה שלנו, בחלקה, היא מקום שקשה לי מאוד לראות מה יצא ממנו. חשוב להטמיע את הנושא הזה בעיקר בקהילה הגאה בשביל להחזיר אותנו לשורשים ולמקום רגשי העמוק, ולא רק לחיות ממסיבה למסיבה. הטבעונות, לפי הספר דיאטת השלום העולמי, היא דרך מצוינת להשיג מטרות נעלות ובאמת חשובות, וברגע שאתעסק עם רצח של מיליוני חיות ביום, פחות אכפת יהיה לי איך אני נראה, מה יגידו עליי ואיך ישפטו אותי בקהילה", מפטיר מחלב.

שליו מוסיף: "כגיי, להתחבר למקום שבו אני עוסק במשהו עם תשוקה, כשאני מחובר למטרה מסוימת שהיא לא 'הומואיות', זה נקרא לחיות ולהשפיע. אחרי שבוע של פעילות להצלת חיים, אני מוצא שזכיתי לרקוד במסיבת גייז טובה, כי עשיתי משהו מועיל בעולם הזה."

אין תמונה
לא מוותר על הבשר. עודד נוריאני

מנגד, יש גם חברי קהילה, כמו נציגים רבים באוכלוסייה, שנמאס להם שמפריעים להם באמצע השניצל. עודד נוריאני הוא דוגמא קלאסית, ומבקש להשמיע גם כן את קולו: "חבריי הטבעונים כבר יודעים שאליי לא מתקרבים עם הטפות מוסר, כי אני לא מגיב לזה טוב. לא מפריע לי לראות פרה נשחטת. זה לא מחזה נעים במיוחד, אך שום דבר לא יגרום לי לשנות את דעתי. משחר ההיסטוריה נועדנו לאכול חלב ובשר."

נוריאני, בן 33, איש תקשורת ומאמן כושר ותזונה, גדל וחונך בבית של אוכלי בשר. כך הוא עונה למי שאומר לו שצריך לטפל בתרנגולת כמו בכלב: "אם יש חיה שתקשקש בזנב ותשמח לראות אותי, אני לא אוכל אותה, זה נכון. אנחנו בתור בני אדם נתחבר למה שדומה לנו יותר ולא נתחבר לציפורים או פרות, שאין להן רגש. ולכל הטוענים שמסוכן לאכול בשר בגלל מה שמחדירים לחיות מבחינה בריאותית, אנחנו לא נקבל אנטיביוטיקה או חיידקים בצלחת הסטייק שלנו, כי בתהליך הבישול הכל נהרס. אנו נאכל רק סיבי שריר", מסביר נוריאני.

הפגנה של טבעונים גאים (צילום: עיצוב: עומר שליו)
אחת הכרזות לקראת ההפגנה | צילום: עיצוב: עומר שליו

הוא אינו מתכוון להשתתף בהפגנת הענק הראשונה מסוגה למען זכויות בעלי חיים, שתתקיים ב24.8 בצומת הרחובות רוטשילד-אלנבי. "ההפגנה היא הראשונה שתהיה בסדר גודל כזה, ואנחנו כרגע רק מקווים שיבואו כמה שיותר אנשים", משתף מחלב בתקוותיו. "בעידן הפייסבוק הכל נחשף ומתגלה, כמו ההומופביה ברוסיה וכמו צילומים מהמשחטות. אנחנו מקווים שבשנה הבאה כבר יצעד שם תא גאה, אך השינוי מתחיל עכשיו. זה שהיום גיי מוצהר מנחה תכנית בפריים טיים, זה לא מובן מאליו. לפני שנים זה לא היה קורה. בגלל שגייז משתחלים בהצלחה לעמדות בחירות בתקשורת ופוליטיקה ומשפיעים מבפנים, אם הם יהפכו לטבעונים, הם ישתמשו בכוחם ככוח כפול."

צבימקנח בחלום: "הפנטזיה שלי היא שכמו שהטרנד של גייז להביא ילדים פרץ לעולם, כך גם הטרנד של טבעונות ייכנס. לא אכפת לי מאיזו סיבה, העיקר שאדם יהיה טבעוני. כך נציל עוד בעל חי מעינוי, חוסר שוויון ומוות".