>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

יובל שטייניץ בתא הגאה בליכוד (צילום: עמרי רוזנקרנץ)
"מברך את קהילת ההומואים, לסביות, ביסקסואליים והטראנס על היוזמה", יובל שטייניץ במרכז | צילום: עמרי רוזנקרנץ
לאחר שפגישתו הקודמת במרכז הגאה נדחתה מסיבות אישיות, עמד השר האוצר יובל שטייניץ בהבטחתו ונפגש בשבוע שעבר עם קבוצת גאווה בליכוד.

הקבוצה, אשר הוקמה לפני חמישה חודשים בלבד, כבר מונה מאות חברים, חלקם מצביעי ליכוד ותיקים אשר זו להם הפעם הראשונה שהתפקדו לתנועה. הקבוצה זוכה לתמיכה משמעותית בתנועת הליכוד, וקיבלה חיזוק למאמציה, בין השאר, הודות לסקר רב משתתפים שנערך באתר פנימי של חברי הליכוד והראה ששני שליש מהגולשים באתר תומכים ב"גאווה בליכוד" ובשוויון ללהט"ב.

"הנהגת הליכוד מברכת את התא הגאה"

"אני מברך את קהילת ההומואים, לסביות, ביסקסואליים והטרנס על היוזמה", פתח השר שטייניץ את דבריו בפגישה, אשר נמשכה כשעה וחצי והתקיימה בסניף הליכוד ברחוב יהודה המכבי. "אסור להתעלם מכל כך הרבה אזרחי מדינת ישראל. הקהילה היא חלק אינטגרלי מעם ישראל וממדינת ישראל. עצם בואי לכאן אומר שהנהגת הליכוד מברכת על התא הגאה ועל ההשתלבות בליכוד. זה נכון מבחינת האופי של הליכוד, כמפלגה לאומית-ליברלית. אני גאה להיות פה עם הקהילה הגאה".

עומרי ואוון (צילום: תומר ושחר צלמים)
"הדרך לשוווין עוד ארוכה", ד"ר אוון כהן | צילום: תומר ושחר צלמים
מיד עם תום נאומו, נשאל השר שאלות הקשורות במפלגת הליכוד ובקהילה הגאה, בין היתר, האם כניסת קדימה לקואליציה תקל על המפלגה את החתירה לשוויון ללהט"בי. "אינני יודע אם הצטרפות קדימה תקל על המפלגה לפעול למען שוויון", ענה שטייניץ. "יש לנו כל מיני שותפים קואליציוניים. אני כן חושב שנכון שכל אזרח ירגיש שאזרח חשוב, לגיטימי ותורם. אף אחד לא צריך להרגיש נדחק, נרדף מקופח, בוודאי לא הקהילה הגאה".

יו"ר גאווה בליכוד ד"ר אוון כהן, אמר באירוע, כי ממשלת הליכוד הנוכחית ושרי הליכוד תומכים ומתקצבים את מוסדות הקהילה הגאה בסכומים הגבוהים ביותר מכל ממשלות ישראל עד כה והדבר ראוי להערכה. עם זאת הוסיף: "הדרך לשוויון עוד ארוכה וישנם נושאים כמו נישואים אזרחיים, הזכות לאמץ ולפונדקאות שעל הליכוד כמפלגה לאומית-ליברלית לקדם  - ואנו נסייע בכך". יו"ר המרכז הגאה, איתי פנקס, שהיה אורח של "גאווה בליכוד", הביע תמיכה בקיום הקבוצה ואמר שדפוס ההצבעה בקהילה הגאה דומה לדפוס הקהילה בציבור הרחב, כך שרק הגיוני שתקום קבוצה שתרים את הדגל הלהט"בי בליכוד.

"רוצים שנהפוך למדינה חשוכה כמו איראן וסוריה?"

בעקבות התבטאותו של הנשיא ברק אובמה בנושא נישואים גאים, נשאל שטייניץ באותו עניין והסביר כי גם אצלו חלו שינויים בתפיסה ובגישה. "לפני 15 שנים חשבתי שלא נכון לאפשר נישואים גאים, היום אני מבין את הנקודה הזו הרבה יותר מבעבר מבחינה מוסרית והגיונית וחושב שיש לשקול זאת". יחד עם זאת, ציין כי איננו רואה התכנות של נישואים בזמן הקרוב בישראל.

בין היתר, נשאל שטייניץ כיצד על ישראל להתמודד עם טענות ל"שטיפת המוח הוורודה" (הפינק-וושינג), הרואה במדינת ישראל כעושה שימוש בקהילה הגאה כבעלה תאנה בעוד היא ממשיכה במדיניות כיבוש בשטחים. "אין קשר בין הזכויות של הפלסטינים לזכויות להט"ב", אמר שטייניץ בנחרצות. "האם אותם מתנגדים רוצים שנהפוך למדינה חשוכה כמו אירן וסוריה. מה הם בעצם רוצים שנהיה?".

שטייניץ הדגיש, כי הוא גאה בזה שבישראל יש מידה רבה של חופש וקדמה וכי המדינה גאה בכך שלקהילה הגאה יש את הזכות להביע את דעתם. "מה הקשר בין pink-washing לכיבוש. מה הקשר בין זה לזה שפעם אחר פעם אויביה של מדינת ישראל ניסו להשמיד אותה".

בין היתר, הדגיש כי מאז שישראל כבשה את יהודה ושומרון היא מנסה להגיע להסכם שלום, תוך כדי פשרה. לטענתו, יש להתייחס לטענות אלו בבוז כי מי שעוין אותנו ממילא עוין אותנו, ובעצם הסיבה להעלאת הטענות האלו היא העוינות. "יש בישראל קבלה רבה יותר מבחלק גדול ממדינות המערב ואנו צריכים להיות גאים בכך. מי שזה צנינים בעיניו שזה יהיה לצנינים בעיניו. יש לנו הרבה דברים להיות גאים בהם, וזה אחד מזה. אנחנו חברה משגשגת ומצליחה. אנחנו גם החברה המערבית היחידה שמספרה גדל, משגשגת כלכלית, למרות איומי הטרור, הקשיים והאיומים והתנאים הלא קלים".

>> "מר"צ לא מייצגת את הקהילה הגאה בישראל"

>> אני אוהב את הבן ההומו שלכם. למה אתם לא?

>> עומר שריף הבן: "אני הומו ויהודי"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה