>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
"החוק מציב שאלה מוסרית וערכית על איך צריכה להיראות משפחה". אורי אריאל

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל ממפלגת הבית היהודי הגיש אמש (חמישי) ערר על חוק הפונדקאות שעבר את ועדת השרים לחקיקה לפני כשבועיים, מהלך שככל הנראה יקבור את החוק וימנע ממנו לעבור לקריאות שנייה ושלישית במליאת הכנסת. אריאל נימק את הגשת הערר בטענה שהחוק מציב שאלה "מוסרית וערכית" על הדרך שבה "צריכה להראות משפחה במדינת ישראל".

כאמור, המהלך למעשה הורג את החוק, שמאפשר לראשונה בישראל גם לזוגות חד-מיניים לפנות לשירותי פונדקאות בארץ, שכן עתידו תלוי כעת בראש הממשלה נתניהו. ונדיר שראש ממשלה בישראל מעביר חוקים שיש עליהם ערר לדיון מחודש בממשלה. כך שבזה זה פחות או יותר נגמר.

יעל גרמן (צילום: ורדי כהנא)
לא תוותר. יעל גרמן | צילום: ורדי כהנא

התגובות לערר לא אחרו לבוא. שרת הבריאות יעל גרמן, שיזמה את החוק, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "הרגשתי שנעצו לי סכין בגב ובלב כששמעתי על הערר. לפני הגשת החוק לוועדת השרים, ישבנו אסף , היועץ שלצדי, ואני שעות עם חברי הבית היהודי כדי לאתר את הנקודות הכואבות להם לישר הדורים, להוריד ולהוסיף. היה לי ברור שיצביעו נגד, אבל היה גם ברור שלאחר התיאומים שעשינו - לא יוגש ערר. וצריך להבין שהגשת ערר לממשלה יכולה 'לקבור' חוק. חוק הפונדקאות בא לעשות צדק, להביא לשוויון בפני החוק ולממש זכות בסיסית להורות... אני מתכוונת לעשות כל מה שהדמוקרטיה והחוק מאפשרים כדי להעבירו. אני לא מתכוונת לוותר !!!!!!”.

גל אוחובסקי תמונת טור (צילום: Ralf Rühmeier)
"אני מקווה שלא יישאר ממך ומכל משפחתך שום זכר". גל אוחובסקי | צילום: Ralf Rühmeier

גל אוחובסקי הביע הבוקר אף הוא את רחשי לבו הלא מצונזרים: "אורי אריאל, בשמי, בשם משפחתי ובשם כל ההומואים בישראל: יימח שמך. מי ייתן ותרד לגיהינום ויגיעו לך צרות. אני מקווה שלא יישאר ממך ומכל משפחתך שום זכר. יימח שמך וזכרך”.

 

 

אסי עזר כתב אף מכתב פתוח ומפורט לשר נפתלי בנט, בו הוא קורא לו להתבייש בחבר מפלגתו: "המעשה המכוער של מר אריאל פגע עמוקות באנשים, שכל רצונם הוא להקים בית בישראל, להביא ילדים, להקים משפחה... כל מה שנותר לי להגיד לך ולחבריך למפלגה ביום הזה הוא תתביישו לכם! קם גולית וזרק אבן על דוד. אז נכון לעכשיו 1:0 לגוליית... הייתה לך הזדמנות פז להיות מנהיג אמיתי, לשנות, ללכת נגד הרוח שנושבת עליך מבפנים, אבל אתה בחרת להיות פחדן ושלחת את מר אריאל שיעשה 'תרגיל'. תראה מה זה- אתה מוכן לספוג את זה שחבר מפלגה שלך יוציא אותך קטן וילך נגד עמדתך ונגד הסיכומים שסוכמו מראש עם יש עתיד, העיקר שחוק פונדקאות שלא פוגע באיש לא יעבור. מדהים. זהו מר בנט - רשמית הפכת היום לפוליטיקאי אמיתי.. ראש הממשלה שלנו מר בנימין נתניהו יכול לשים סוף לקשקוש הזה ולהעלות את הערר לדיון בממשלה, אבל סביר להניח שגם הוא לא יעשה דבר, גם אותו הקהילה הגאה בישראל לא ממש מעניינת".

 

 

היוצר והתסריטאי אבנר ברנהיימר כינה את היום "פורים הפוך": "אורי אריאל הוא הפנים האמיתיות של נפתלי בנט. גרסת ה HD. הוא מה שמסתתר מאחורי מסיכת החיוך המאוס בזמן שהוא מתגפף עם לפיד וחש אותו בקטע של ״אחים״. אין שום דבר 'יהודי' בבית הזה, ששם לעצמו מטרה לפגוע בעשרות אלפי משפחות בימי חג, כשרבים מאיתנו הולכים עם ילדיהם המחופשים לגנים ולבתי הספר. ערלות הלב, גסות הרוח, ציניות, אלו לא תכונות יהודיות. הן תכונות של הבית היהודי ושותפיו בקואליציה. בסופו של דבר הרי משפחות גאות פורחות, עם החוק או בלעדיו, עם הכרה או בלעדיה. המתנחלים קבעו עובדות בשטח על חשבון אחרים, רמיסת זכויות אדם, סיכון ילדיהם, וגזילת הקופה הציבורית. הומואים ולסביות ימשיכו לקבוע עובדות בשטח בלי לפגוע באף אחד מלבד בגזענים".

הערר היה על הקיר

למען האמת, המהלך של אריאל לא ממש מפתיע. כבר בתחילת החודש הודיע סגן שר הדתות, הרב בן דהן, כי לאור ההחלטה שהתקבלה בוועדת שרים לענייני חקיקה תגיש המפלגה ערר כנגד הצעת חוק הפונדקאות. אריאל עצמו אף השמיע ביקורת על החוק כבר בזמן הדיון על ההצעה: "אני לא מקבל את מה שאומרת שרת הבריאות. לא כולם אותו דבר. לא כולם זה משפחה. לא כולם שווים". השר אורי אורבך אמר אז: "הצעת החוק הזו מסוכנת. בני זוג למשפחה הטרוסקסואלית ייפגעו. לזוגות הומואים יש סיכוי יותר גדול להשיג את הכסף ולהתחרות כי הם זוג גברים והם מרוויחים יותר".