בעקבות מחאת השוויון שהתקיימה בקיץ, בכנסת מתקיים כעת דיון סוער בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיזמה האופוזיציה בנושא אפליית הקהילה הגאה. הדיון נקבע לאחר שבמהלך הפגרה אספו מפלגות האופוזיציה 40 חתימות של חברי כנסת המחייבות לקיים דיון מיוחד בנוכחות חובה של ראש הממשלה בנושא אפליית הקהילה הגאה. חברי האופוזיציה העלו במהלך היום חמישה חוקים שעוסקים בנושאים להט”בים, כולם נדחו על ידי הכנסת. הצעות לתיקון חוק הפונדקאות של ח”כ איציק שמולי נפלה ברוב של 49 נגד מול 41 בעד, וכך גם התיקון של ח”כ יעל גרמן.

“הזכות למשפחה היא זכות יסוד. אחד היסודות המרכזיים של הקיום האנושי ומימוש נעלה של הטבע האנושי ורצון האדם בהמשכיות. זכות טבעית זו ניצבת במדרגה נעלה במדרג זכויות האדם, אך היא נמנעת כבר יותר מ-20 שנה מקהילה שלמה, הקהילה שלי", הצהיר ח”כ איציק שמולי כשהציג את הצעת החוק, "החוק מאפשר לזוגות מסוג מסוים בלבד לממש את זכותם להיות הורים. במשך 22 שנה החוק אפשר לזוגות סטרייטים להגשים את החלום אבל גזר על אחרים מאסר עולם של בדידות, עלבון ועריריות. עבור הממשלה היינו סוג ב’ ונותרנו סוג ב’. הגיע הזמן למעשים ולא למילים, הדרישה האלמנטרית כאן היא לשוויון”.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הגיב לדחיית הממשלה את החוק: “בהתחשב בהצעה הממשלתית שעברה, אבקש להתנגד להצעת החוק. הייתה ממשלה שהחרדים לא היו בקואליציה וח”כ גרמן הייתה שרת התרבות. היו לך שנתיים ולא עשית שום דבר. אני האחרון שאקבל דעות ממפלגת לפיד. מספיק לשקר לציבור”.

“זו לא פעם ראשונה שסגן השר ליצמן עומד כאן ומשקר במצח נחושה", ענתה לו ח"כ גרמן, "כשאנחנו היינו בממשלה, בלעדייך, העברנו את חוק הפונדקאות בקריאה ראשונה ורק מפני שלא הספקנו להעביר בשנייה ושלישית אנחנו נמצאים כאן היום. מצפה להתנצלות על השקר הגס”.

ח”כ מירב מיכאלי הציגה את הצעת חוק מרשם האוכלוסין, שמבקשת להשוות את תנאי רישום ההורות של הורים להט”בים. חברי הכנסת דחו גם את ההצעה הזו ברוב של 48 מתנגדים אל מול 36 שהצביעו בעד. גם הצעת חוק נישואין אזרחיים בישראל של ח”כ שלי יחמוביץ’ נדחתה ברוב של 45 מתנגדים אל מול 41 בעד, וכך גם הצעת החוק של מיכל בירן, המבקשת לאפשר לזוגות מאותו המין שנישאו בחו”ל במדינה זרה ונרשמו בישראל כנשואים, להתגרש בבית המשפט לענייני משפחה בישראל.


עוד נחשף במהלך היום שחברי הכנסת של סיעת המחנה הציוני החליטו לקחת את מסמך הדרישות של הקהילה הגאה ולהפוך אותו לחקיקה. במהלך מתוזמן היטב, הכינו הח"כים 24 הצעות חוק המתייחסות לכל הדרישות שהוצגו לממשלה במהלך מחאת השוויון. חוץ מחוק הפונדקאות בחבילה של המחנה הציוני נמצאות הצעת חוק המבקשת לאפשר ללהט"בים לאמץ, הצעה המבקשת להכיר בנישואים אזרחיים, הצעה המבקשת להכניס לתוכנית הלימודים של משרד החינוך את ערך השוויון להכרה באוכלוסיה הלהט”בית, ולהחמיר בחוק את הענישה בשל פשע שנאה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרי ועוד.

כמעט כל חברי הכנסת של המחנה הציוני חתומים על ההצעות החוק, בהם חברי הכנסת יואל חסון, איציק שמולי, מרב מיכאלי, יעל כהן פארן, מיכל בירן, מרב מיכאלי, ציפי לבני, שלי יחימוביץ’, סתיו שפיר, קסניה סבטלובה, מיקי רוזנטל, איילת נחמיאס ורבין, יוסי יונה, לאה פדידה, עמיר פרץ, איל בן ראובן, נחמן שי, חיליק בר, רויטל סויד ואיתן כבל.

>> "הלוואי שהיה לי תומך! החיים היו הרבה יותר קלים"

>> "אמרו לי שלא אהיה מרוצה מהתוצאה בסוף הניתוח"

>> בחנו את עצמכם: האם אתם סובלים מהומופוביה מופנמת?

הצעות החוק הנכללות בחבילה הועלו להצבעה כבר היום במהלך דיוני המליאה ונדחו.