>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

זוג גברים וילד (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ימשיכו לדרוש את הזכויות המדיעות להם. אבות גאים (אילסוטרציה) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
ההוראה החדשה של משרד החוץ בנושא פונדקאות בחו"ל שפורסמה אתמול (ב'), מדאיגה את קבוצת האבות הגאים וגברים הומואים רבים שעתידים להפוך להורים בקרוב. ההודעה, שפורסמה תחת הכותרת 'אזהרת מסע-פונדקאות בחו"ל',  מזהירה את האזרחים המבקשים לקיים הליך פונדקאות בחו"ל כי לא יקבלו עזרה במקרים של קושי בהבאת הילדים לישראל.

ההודעה עוררה זעם רב גם בקרב אבות גאים הנמצאים בהליכי פונדקאות בחו"ל, שמרגישים כי ההודעה היא מעין התנערות רשמית של משרד החוץ במידה ויזדקקו לעזרת המשרד בהבאת הילדים לארץ.

וזו לשון ההודעה כפי שפורסמה באתר משרד החוץ:

"מבלי לגרוע מהוראות הדין הישראלי יובהר, כי משרד החוץ בתאום עם רשות האוכלוסין וההגירה ומשרד המשפטים מבקש לעדכן את ציבור האזרחים הישראלים אשר בכוונתם לבצע הליכי פונדקאות בחו"ל, כי המדובר בתחום מורכב  מבחינת השלכותיו המשפטיות והמעשיות, במדינת ישראל ובחו"ל.

על ישראלים המבקשים לבצע הליכי פונדקאות בחו"ל מוטלת האחריות הבלעדית לוודא, כי הליכי הפונדקאות מוסדרים בחוק המתיר ביצועם של הליכים מעין אלה במדינה בה הם מבקשים לבצע את ההליך.

ישראלים המבקשים לבצע הליכי פונדקאות בחו"ל במדינה בה  אין חוק המסדיר את הנושא קרי, בהעדרו של חוק המתיר ביצועם של הליכים כאלו, לוקחים על עצמם סיכון כי בהתנהלותם הם ימצאו מפרים את חוקיה ונהליה של המדינה הזרה. 

מכיוון שההליך נעשה באופן פרטי ואף לעיתים תוך  הפרת חוקיה של מדינה זרה, ייתכן שכתוצאה מכך ישראלים שיפעלו באופן זה, לא יוכלו להוציא את הילדים מהמדינה בה ביצעו את ההליך על מנת להביאם לישראל, על פי חוקי אותה מדינה ולא יהיה בידי מדינת ישראל כדי לסייע להם.

מורכבותם המשפטית של הליכי הפונדקאות בחו"ל, מחייבת הערכות לשהייה ממושכת במדינה בה מבקשים לבצע את ההליך, שהייה שאף עשויה להתארך במקרים בהם מתעוררים קשיים אל מול רשויות אותה מדינה.

בנוסף, ישראלים המבקשים לבצע הליכי פונדקאות, במדינות בהן אין למדינת ישראל נציגות דיפלומטית, ייתקלו בקשיים מהותיים שעשויים להשליך על אפשרותם להוציא את התינוק שנולד בהליך הפונדקאות ממקום הולדתו.

מדינת ישראל מבקשת להודיע, כי בטרם פנייה לביצוע הליכי פונדקאות במדינה כלשהי בחו"ל, יש לוודא את המסגרת המשפטית המלאה החלה על ביצוע הפונדקאות באותה מדינה על כלל השלכותיה המשפטיות, ובמיוחד, האפשרות המשפטית, להוציא את אותו קטין יילוד ממדינת הולדתו כדין".

>> "המדינה לא תמנע ממני להיות אבא"

ארגוני הקהילה דורשים מהמדינה לסייע במקום להפחיד

בשנים האחרונות נולדו מאות ילדים באמצעות הליך פונדקאות בחו"ל. ההליך משמש אלטרנטיבה לכל "פסולי פונדקאות" בישראל, בהם גברים וזוגות מאותו המין. חוץ מארה"ב, הפכה הודו למדינה הפופולארית על הומואים שביקשו לבצע את ההליך - עד אשר נסגרו השערים במדינה עבור הומואים לפני מספר חודשים.

נוכח המצב החדש, החליטו רבים לבצע את ההליך בתאילנד. זאת לאחר התייעצות עם גורמים משפטיים, שמסרו כי אין איסור לבצע את ההליך במדינה. כבר כיום מצפים עשרות זוגות לתינוקות שצפויים להיוולד בחודשים הקרובים. כעת, ועם ההודעה של משרד החוץ, חוששים רבים ממצב בלתי מתקבל על הדעת בו יאלצו להישאר עם הילדים בחו"ל.

אודי לדרגור, יו"ר עמותת אבות גאים שהוקמה לפני כחודש, פרסם בעמוד הפייסבוק של העמותה את תגובתה, שכבר זכתה לשיתופים רבים:

"איזה כיף להתעורר בבוקר ולהיזכר שאני אזרח שווה זכויות במדינה שלי. אולי יום אחד זה יקרה.

סוד ידוע הוא, שבניגוד למגמה הרווחת בעולם, מדינת ישראל מעודדת ילודה בקרב אזרחיה, יותר מברוב מדינות העולם. אתם זוג שהם גבר ואישה? מזל טוב! המדינה תממן ותסייע לכם בטיפולי פוריות כמעט ללא הגבלה, בתרומת זרע, בתרומת ביציות ואפילו בפונדקאות בארץ, והכל כדי שתוכלו להקים משפחה בישראל. את אישה רווקה או בזוגיות עם אישה אחרת? מזל טוב! המדינה תסייע לך בתרומת זרע ותעזור לך להקים משפחה...

אתה גבר רווק או בזוגיות עם גבר אחר? עד כאן! המדינה לא תאפשר לך לקבל תרומת ביציות ותחסום בפניך את האפשרות להיעזר בפונדקאות בארץ.

איפה את, יעל גרמן , שרת הבריאות, שהבטחת לפעול להקלות על גברים הנעזרים בפונדקאות חו"ל ולסייע בהנגשת פונדקאות בארץ?

איפה אתה, גדעון סער, שר הפנים, שדיברת כל כך יפה בעצרת הזכרון לרצח הברנוער והצהרת שהומואים יקבלו יחס שווה במדינת ישראל?

איפה אתה, יאיר לפיד, שר האוצר, שבוחרייך הסתמכו על סעיפי המצע שלך, בהם הבטחת לפעול למען הסדרת נישואים אזרחיים והשוואת מעמד ההומואים לכלל האוכלוסיה בישראל?

איפה אתה, בנימין נתניהו , ראש הממשלה, שהגעת לברנוער לאחר הרצח המזעזע, ואמרת שלא ייתכן שמתייחסים אל אוכלוסיה שלמה באופן מפלה, בגלל נטייתה המינית?

אל תדאגו, אנחנו נמשיך לדרוש מכם את הזכויות שמגיעות לנו ולא נרפה עד שנקבל אותן. הבחירה אם לשנות את המצב הזה עכשיו או להמשיך להתעלל בנו עד לסוף הבלתי נמנע – בידיכם".

לדרגור, אב גאה בעצמו, הסביר ל-mako גאווה מה יש צורך בעמותת אבות גאים: "כבר כמה שנים שאני וחברים רבים נוספים מתעסקים בקידום זכויותנו החוקיות והחברתיות כאבות גאים", מסר. "מהר מאוד הבנו שאף ארגון קהילתי לא מוכן להכניס את המטרות שלנו לאג'נדה הרשמית שלו וכך נולדה לה עמותת אבות גאים, שכל כולה מוקדשת לקידום מעמדם והשגת המטרות של האבות הגאים, באשר הם.

אין תמונה
הסטטוס הזועם שהעלתה עמותת "אבות גאים" בפייסבוק

"אנחנו לא עוסקים רק בנושאי הפונדקאות, אך מטבע הדברים, זהו אחד הנושאים המרכזיים בעשיה שלנו. יש לנו שתי מטרות עיקריות, שאנחנו מקווים להשיג באמצעות העמותה: המטרה הראשונה היא הקמת מקור מידע לאבות גאים ולכאלה שבדרך, כדי לעשות להם קצת סדר בעולם המורכב הזה ולהקל עליהם את התהליך. המטרה השניה היא לשנות את המצב החוקי בישראל כדי להנגיש פונדקאות שוויונית לגברים בארץ ולהקל על הנעזרים בפונדקאות חו"ל, ודאי שכל עוד זו האופציה היחידה הפתוחה בפנינו. המצב היום הוא שגופי המדינה השונים מערימים קשיים בירוקרטיים וכלכליים אינסופיים עלינו ועל הילדים שלנו ואת זה אנחנו מתכוונים לשנות."

אודי לדרגור, בן זוגו ובתם (צילום: ניר אריאלי)
אודי לדרגור ביחד עם בן זוגו ובתם שנולדו באמצעות פונדקאות בחו"ל | צילום: ניר אריאלי

האגודה שגרה מכתב דחוף לשר החוץ ולראש הממשלה

חוץ מהעמותה החדשה, גם האגודה למען הלהט"ב מיהרה להגיב לאזהרת המסע: "עדיף שמשרד החוץ יימנע מאיומים על אזרחי ישראל הנאלצים לעבור הליך פונדקאות בחו"ל בשל מדיניות מפלה של מוסדות המדינה שלהם, ופשוט יבצע את תפקידו. אנו מצפים שבכל מקרה בו נזקק זוג הורים ישראלים לסיוע בהבאת ילדם לארץ, משרד החוץ יסייע להם בכך, כפי שנעשה בכל מקרה בו אזרח ישראלי נזקק לסיוע כלשהו בעודו בחו"ל. אם מעוניין משרד החוץ לצמצם מקרים כאלו שיפנה לרה"מ בנימין נתניהו המכהן כשר חוץ בפועל ויבקש ממנו לסייע בקידום התיקון לחוק הפונדקאות הנמצא כעת בדיונים במשרד הבריאות לקראת הגשתו במושב הכנסת הקרוב".

האגודה אף שיגרה מכתב דחוף לשר החוץ וראש המשלה, בנימין נתניהו, ולמנכ"ל משרד החוץ, בו היא מפצירה בהם לבחור במדיניות תומכת וחיובית, ובמקום להזהיר ולהלך אימים, לסייע במאבק של הקהילה לממש את זכותה להורות כאן, בבית - במדינת ישראל.

סוכנויות הפונדקאות מגיבות להודעת משרד החוץ

חוץ מההורים עצמם, יוצאים בעלי סוכנויות הפונדקאות נגד המדיניות המפלה של מדינת ישראל, הדוחקת לפינה גברים המעוניינים לבצע את ההליך בחו"ל. דורון מגד- ממט, מייסד חברת תמוז פונדקאות בינלאומית, מסר, כי ״מדינת ישראל אינה מאפשרת לזוגות רבים לעבור הליכי פונדקאות בתחומיה. הזכות להורות הינה זכות אדם בסיסית ובהיעדר אופציה בישראל ימשיכו זוגות ויחידים להפוך כל אבן בעולם על מנת להגשים את חלום ההורות שלהם.

אבות גאים עמותה לוגו (צילום: רועי ירון, עמותת אבות גאים)
מפסיקים לשתוק. אבות גאים | צילום: רועי ירון, עמותת אבות גאים

"עם כל הכבוד למשרד החוץ, ועם כל אהבתנו למדינה, אני יודע שאני הייתי בוחר לעזוב את המדינה, אם המדינה לא הייתה מקבלת את ילדי לשירותיה. ישראל מאד ייחודית בכך שהפונדקאיות מוסדרת בה בחוק וברוב המדינות שבהן נעשית פונדקאות היא נעשית מתוקף היותה לא אסורה בחוק. ההמלצה לעשות את ההליכים רק במדינות שהפונדקאות מוסדרת בחוק משולה להמלצה לא לעשות פונדקאות ומנותקת מהמציאות. הישראלים לא המציאו את הפונדקאות בחו"ל. הפונדקאות במדינות שצויינו נעשית על ידי זוגות ממדינות מערביות רבות, כולל ארה"ב ואוסטרליה.

"בהיעדר אפשרויות בארץ הייתי מצפה מהממשלה הנוכחית לעשות ככל שביכולתה על מנת להביא את ההורים והילדים לארץ במהירות האפשרית ולא לנסות לעורר פילים. לפני שתמוז החלה לפעול בכל אחת מהמדינות בהן היא פועלת, נלקחה חוות דעת משפטית שמאשררת את חוקיות התהליכים במדינה. אני משוכנע שגם הסוכנויות האחרות פועלות כך.

במקביל, לא יזיק לממשלה החדשה להסדיר בדחיפות את הפונדקאות בישראל עבור כל מי שנזקק לה. ללא הבדל דת, גזע מין או נטייה מינית ולפתוח אותה גם לחד הוריים והוריות.״

עו"ד דנה מגדסי, מבעלי הארגון לפונדקאות בינלאומית, מבהירה כי אין בכוחה של הוראת משרד החוץ למנוע את ההליך בחו"ל. ״אזהרת המסע מתייחסת לישראלים שמפרים את חוקי המדינה הזרה בביצוע הליך הפונדקאות . משרד החוץ הזהיר כי לא יסייע לאזרחים שעוברים על החוק במדינה הזרה. לפיכך חובה לבדוק משפטית קודם לתחילת ההליך כי אין בביצועו באותה המדינה קונפליקט לחוקיה המקומיים. אין באמור על ידי משרד החוץ כדי למנוע מאזרחים ישראלים לבצע את ההליך בחו״ל אלא לוודא כי האזרח מבין לעומק את הדין הזר במדינה בה מבוצע ההליך על מנת למנוע מצב בו יבוצע ההליך בניגוד לחוקי המדינה הזרה״.

גל סבה מ"ויוה פונדקאות", מסר ל-mako גאווה כי הוא מקווה שהמדינה תדע לתת מענה לאזרחים בנושא, ולא רק להזהיר ולהפחיד:  ״אכן לאור העובדה שהודו אינה אלטרנטיבה יותר עבור זוגות חד מיניים ובודדים, החיפוש אחר אלטרנטיבה שאין בה סיכון משפטי מהווה אתגר גדול שלצערנו המדינה אינה נותנת עבורו מענה. אנו מקווים שהמדינה תדע בקרוב, מלבד להזהיר, גם לתת מענה לאזרחים רבים הזקוקים לתמיכת המדינה ולהשוות זכויות  לכל אזרחי מדינת ישראל בלי אפליה״.

בתוך זאת, מבהיר עו"ד גיל עובדיה לייבוביץ', המתמחה בהליכי פונדקאות בארץ ובחו"ל, כי אזהרת המסע שפורסמה נועדה בעיקר להסביר את הנושא המשפטי של החזרת ילדים לאחר לידתם בחו"ל לארץ. "על כן חשוב להיוועץ עם עורך דין, לקבל חוות דעת משפטית במדינה בה מתבצעת הפונדקאות שתבהיר כי אין מניעה לבצע את ההליך במדינה בחו"ל ולעשות את הכל באופן מסודר מול הרשויות, משרדי הממשלה ובתי המשפט בישראל", מסר ל-mako גאווה.

תגובת משרד החוץ: "נותנים שירות לאזרח הישראלי"

"לצערנו, אנו עדים לאחרונה לריבוי מקרים בהם ישראלים מבצעים הליך פונדקאות בחו"ל בניגוד לדין ולנהלים המקומיים. מכיוון שההליך נעשה באופן פרטי ואף לעיתים, כאמור, תוך הפרת חוקיה של מדינה זרה, ייתכן שכתוצאה מכך ישראלים שיפעלו באופן זה, לא יוכלו להוציא את הילדים מהמדינה בה ביצעו את ההליך על מנת להביאם לישראל.

מטרת המידע שפורסם הוא בגדר שירות לאזרח הישראלי לשים לב לכך שיש לעבור את ההליך בהתאם לחוק בכל מדינה. אנו מדגישים כי מדינת ישראל לא יכולה להפר חוק ואיננה יכולה לסייע לישראלים אשר פעלו בניגוד אליו."

>> "המדינה לא תמנע ממני להיות אבא"

>> חשש: הסוף לפונדקאות בהודו