>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

זוג הומואים בחתונה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ישראל תכיר בחתונה שבוצעה בחו"ל | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
הרבה עבר על הקהילה הגאה בשנים האחרונות בארץ - ולא הודות לחוק. מאז הוצאה ההומוסקסואליות מספר העברות בשנת 88', מעטים החוקים לשוויון זכויות. עיקר העבודה מתרחש בבתי המשפט הנאורים שמקדמים את מעמדם של חברי הקהילה. ועל אף השיפור היחסי במעמדם של חברי הקהילה הגאה, עדיין נתקלים הומואים ולסביות באפליה בתחומים שונים, כשמצבם של טרנסג'נדרים נותר הרחק מאחור.

ההאטה בקידום מעמדם של חברי הקהילה הגאה בישראל בולט נוכח השינוייים הבולטים שהתרחשו בשנה החולפת בעולם. בארה"ב שונתה מדיניות "לא נשאל – אל תספר", הנשיא ברק אובמה התבטא בעד נישואים גאים, וגל הגאווה שטף את ארה"ב כשעוד ועוד מדינות אישרו נישואים של הומואים ולסביות.

בימים אלה אמורים להיות מאושרים נישואים גאים להומואים ולסביות בצרפת,  וקמפיין למען הנושא הולך וצובר תאוצה באוסטרליה ובמדינות רבות אחרות, אבל מה המצב קרוב כאן, בבית?

נישואים חד-מיניים הם נישואין בין בני זוג המשתייכים לאותו מין", מסביר עו"ד גיל שחף, המתמחה בדיני משפחה, "החל מסוף המאה העשרים ניכרת מגמה בקרב מספר מדינות להתייחס לנישואים אזרחיים כאל זכות שהמדינה מחויבת להעניק לכל אזרחיה ללא הבדל נטייה מינית".

זוג לסביות ותינוק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ניתן לאמץ את הילד של בת הזוג | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

>> כנסו להתייעץ חינם בוידאו צ'אט עם עו"ד במתחם פרקליטי IL

"בישראל נישואים חד-מיניים אינם אפשריים, משום שסמכויות החיתון נתונות בידי בתי הדין הדתיים הפועלים על פי זרמים שמרניים יחסית, שאינם מכירים בנישואים מסוג זה".

יחד עם זאת, מסביר שחף, כי לזוגות חד מיניים הרואים עצמם כתא משפחתי, זכויות רבות. קבלו סקירה של עיקרי הזכויות של הומואים ולסביות בישראל.

הסכם חיים משותפים

בית משפט לענייני משפחה יאשר הסכם חיים משותפים אשר בני זוג חד מיניים יביא בפניו, ובכך למעשה יוצקים בני הזוג תכנים משפטיים והסכמות ברות תוקף לחייהם הזוגיים. (תמ"ש 3140/03 כב' השופטת רוטשילד)

הכרה בנישואין שבוצעו בחו"ל

משרד הפנים, המוצגת בפניו תעודה של מדינה זרה המעידה על כך שבני זוג חד מיניים נישאו באותה מדינה באופן חוקי, חייב לרשום את בני הזוג, כנשואים בישראל.  (בגץ 3045/05 יוסי בן ארי  נ' מנהל האוכלוסים בישראל).

גיל שחף (צילום: דוד אסייג)
עו"ד גיל שחף | צילום: דוד אסייג

כמו שמציין שחף, נכון להיום המדינות שבהן חוקי לקיים נישואים אזרחיים בין בני אותו המין הן: הולנד, בלגיה, ספרד, קנדה, דרום אפריקה, נורבגיה, שבדיה, פורטוגל, איסלנד, ארגנטינה ודנמרק.

במספר מדינות נוספות, נישואים חד-מיניים מתקיימים רק בחלק מהאזורים: במקסיקו סיטי שבמקסיקו ובארה"ב במדינות הבאות: אייוה, ורמונט, מסצ'וסטס, ניו המפשיר, קונטיקט, מדינת ניו יורק, מיין, מרילנד וושוינגטון הבירה. 

גירושין

בני זוג חד מיניים, אשר נישאו בחו"ל בנישואין אזרחיים, והרשומים בישראל כנשואים, רשאים להתיר את נישואיהם בבית משפט לענייני משפחה בישראל. (תמש (ת"א) 11264-09-12).

אימוץ

זוגות חד מיניים, המקיימים מערכת זוגית משותפת, זכאים לאמץ, הדדית, האחד את צאצאי השני, ובלבד שהדבר עולה בקנה אחד עם טובת הקטין. (ע"מ 10/99 פלונית נ' היועץ המשפטי לממשלה).

זוגות חד מיניים, אשר אימצו במדינה זרה ילד על פי חוקי אותה מדינה, זכאים להירשם כהוריו במשרד הפנים במדינת ישראל. (בג"ץ 1779/99 ברנר-קדיש נ' שר הפנים).

בני זוג חד מיניים, אשר אחד מהם מביא ילד לעולם באמצעות אם פונדקאית, רשאי כי בן הזוג השני (אשר לא נתן את זרעו במקרה של גברים או לא נתנה את הביצית שלה במקרים של נשים) להירשם כהורו של הוולד גם מבלי לנקוט בהליך של אימוץ. (תמ"ש 60320/07 צ' נ' פרקליטות מחוז מרכז).

ירושה

זכותו של בן זוג הומוסקסואל החי במערכת זוגית חד מינית, לרשת את בן זוגו בהתאם להוראות חוק הירושה. (פסק דין ע"א (נצ') 3245/03)

הטבות בעבודה

כפי שבני זוג הטרוסקסואלים נהנים מהטבות של בני זוגם העובדים (הטבות לבני זוג, זכויות פנסיה, הסכמים קיבוציים וכו') כך גם זכאים בני זוג המנהלים חיים חד מיניים. (בג"ץ 721/94 אל על נ' יונתן דנילוביץ, ראה גם נד/1712/3 עוזי אבן נ' אוניברסיטת תל-אביב ואח').

שחף מדגיש, כי צריך לזכור שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, כאשר עוגן היהדות הוא חזק ומוטבע עמוק בתרבות בחקיקה ובמשפט הישראלי. "שעה שאנו מביאים בחשבון כי טרם חוקקה בישראל האפשרות לנישואין אזרחיים, כמו גם מבינים כי דיני הנישואין נשלטים על ידי אג'נדה דתית, הרי שמצבם המשפטי של זוגות חד מיניים הוא לא רע בכלל".

>> עו"ד גיל שחף מנהל את פורום חלוקת רכוש ומזונות במתחם פרקליטי IL