>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
חברי הכנסת שנכחו בכנס אתמול
כנס הגאווה השנתי בכנסת ביוזמתו של ח"כ ניצן הורביץ, התקיים אתמול בפעם הרביעית ברציפות בנוכחותם של כמה חברי כנסת ונציגי הקהילה. השנה עסק הכנס בנושא חינוך בני הנוער לסובלנות כלפי הנוער הגאה והצורך הבהול בהחדרת תכנים גאים אל תוך מערכת החינוך הישראלית.

חברי הכנסת מסיתים

הורביץ פתח בקריאת מכתב מרגש אשר נכתב ע"י נער בן 15 מיישוב באיזור המרכז, בו מובעות מצוקותיו של הנער כהומו בבית ספרו בעקבות השפלות רבות מצד חבריו לספסל הלימודים.

במכתב מספר הנער כי נערים רבים מאזורו לא מעיזים לצאת מהארון מהחשש לתגובת הסביבה ופונה אל ניצן בבקשה להגיע אל היישוב ולהעביר הרצאה בנושא סובלנות כלפי נוער הומו/לסבי על מנת להעלות את המודעות, בתקווה שזה יטיב מעט את חייו.

זהבה גלאון (מרצ) התייחסה אל המכתב שניצן הקריא קודם לכן. "מה אפשר לומר לאותו ילד כשחברי כנסת המהווים דוגמא לחברה מסיתים באופן קבוע נגד הקהילה הגאה?. עד שלא יחוקק חוק יסוד השוויון, לא נוכל להיות רגועים".

אין תמונה
רובי ריבלין מכעיס את הנוכחים

לאלה השואלים לשם מה צריך את מצעד הגאווה, בטענה כי מצבה של הקהילה מצוין, אמר הורוביץ: "על שאלה עונים המכתבים הרבים שמגיעים אל ידיו מאותם בני נוער אשר סובלים ממכות, השפלות, נטישת הוריהם וביזוי מצד משטרת ישראל בעת הגשת התלונה. כלל לא קל להכניס את עניין בני הנוער אל תוך המאבק בקהילה כשמרבית בתי הספר בישראל אינם מוכנים להעלות את הדיון על סדר היום. לא פלא ש'הומו' היא מילת גנאי כה נפוצה בקרב בני נוער. שום הישג לא היינו משיגים לולא המאבק - והשלב הבא הוא מערכת החינוך".

נינו אבסזדה (קדימה), העומדת בראש השדולה למאבק בהומופוביה, הביעה זעזוע מכך שבהצבעת החוק לנישואין אזרחיים בכנסת הביעו תמיכה רק 10 אחוזים מכלל חברי הכנסת. בנוסף, אמרה אבסדזה כי שלחה מכתב אל הרבנים הרפורמים בארץ בקריאה להביע את תמיכתם בנישואים גאים לאחר שבארה"ב התירה התנועה הקונסרבטיבית לרבניה עריכת טקסים אלו וכינתה אותם "ברית של זוג אוהבים".

שלי יחימוביץ (העבודה) ציירה תמונה אופטימית. "העובדה שיש מאבק פוליטי תרבותי, עם נראות כה גדולה, תבקיע בסופו של דבר. הלכי הרוח בציבור הרחיבו אופקיהם, הדיסוננס ישבר לבסוף".

"מצפה מהמדינה ליישם את הליברליזם שהיא מציגה כלפי חוץ"

בין נציגי הקהילה הנואמים היו אבנר דפני, מנכ"ל איגי  - ארגון הנוער הגאה, שהציג את חשיבותו של שיתוף הפעולה בין שלושת הארגונים השונים - איגי, חוש"ן (חינוך ושינוי) ותהל"ה (תמיכה להורים לילדים גאים), נציגת חושן שהבהירה את החשיבות בפעילות הארגון דווקא בחטיבות הביניים והצבא וערן מרגלית, צעיר בן 17 ששיבח את פעילות איגי שהביאה אותו למקום בו הוא שלם ומקבל את עצמו.

אין תמונה
יו"ר הכנסת ריבלין עם מתנה מח"כ הורוביץ. ספר ילדים עם זוג הורים גברים

ניצה רוזנר (יו"ר תהל"ה), ריגשה את הנוכחים בדבריה: "במהלך השנים עשיתי ככל יכולתי על מנת לבחור לילדיי את הסביבה הטובה ביותר, אף אחד לא הכין אותי למצב בו בני יוצא מהארון וצריך לעבור ביה"ס בשל השפלות הילדים. אף אחד לא גילה לי שאצטרך להילחם על גיוסו של בני לאחר שהקב"נית רשמה לו סעיף פסיכיאטרי. כשלקחו את כל הקורס לעשות שבת בישיבה ואחד הרבנים כינה הומואים 'בהמות', קם בני התוודה בפני הרב 'אני הומו ' ויצא מהאולם, אחריו יצאו כל חבריו לקורס גם הם. כשהורים אחרים נהנים מהנכדים שלהם אנחנו בתהילה מפגינים, יוצאים לרחובות, מקיימים פעילויות עם הורים אחרים לנוער גאה, נכנסים למוסדות כמו ויצו ונעמת ונכנסים ממוסדות החינוך למטה".

בכנס סיפר יו"ר אגודת הלהט"ב שי דויטש, כי בשנה האחרונה חלה עלייה דרמטית בפניות לארגון מצד בני נוער שניסו להתאבד, על רקע קשיים ומצוקות כתוצאה מיחס המשפחה והסביבה לנטייתם המינית.

אוחובסקי המשיך ודיבר על ה"כביסה הוורודה" שעושה ממשלת ישראל בשימוש של הקהילה הגאה בעולם על מנת להציג את ישראל באור ליברלי. "אני מעדיף דווקא לראות את הצד הטוב של הכביסה הוורודה, אך בנוסף, כהומו ישראלי שגאה ואוהב להיות פה אני מצפה מהמדינה ליישם את הליברליזם שהיא מציגה כלפי חוץ. זה לא הגיוני שביבי מציג את איראן כמקום שבו תולים הומואים ומשווה אותם אלינו אבל לא עושה כלום על מנת שמשרד הפנים יקל עלינו. אם ממשלת ישראל לא רוצה שאותה כביסה תסריח, עליה לעשות מעשה ומייד ".

יו"ר הכנסת ריבלין הסעיר את הרוחות

יו"ר הכנסת, רובי ריבלין (ליכוד) הצליח להלהיט את הדיון ולערער את האווירה ששררה באולם. לאחר הפגנת החיבה כלפי הקהילה, הודה ריבלין כי הוא עדיין לא מסכים שנישואים גאים יכולים להתקבל במדינת ישראל. "אני לא בטוח שבמערכת הדמוקרטית של כנסת ישראל אנו יכולים לאשר חוק שכזה, הדבר עלול לפגוע ברגשות של ציבור רב בישראל".

צפו ביו"ר ריבלין נואם

דבריו הסעירו את היושבים, ובעיקר את אוחובסקי שאמר: "אני לא רוצה להתחתן במדינה אחרת, אלא במדינה שלי. בתור אדם ששירת בצבא ומשלם מיסים יש לי את הזכות הלגיטימית להתחתן בארצי שלי".

הורוביץ ניסה להרגיע את הרוחות, וטען בפני ריבלין כי הציבור כבר מוכן מזמן ושלא יתכן שאותו קומץ קטן ימשיך לדרוך עלינו כאילו אנו איזו קהילה קטנה ומרוחקת. "מדובר פה בחיים שלמים של אנשים"" הוסיף. לאחר שהוצגו בפניו הטענות גם מפי יניב ויצמן, הוסיף ריבלין " אתם רגישים מדי" - מה שהיה משעשע ומקומם בו זמנית.

הכנס סוכם ע"י הורביץ בתחושה אופטימית אל העתיד ובהבהרה, שכל הישג ולו הקטן ביותר שהושג בקרב הקהילה הגאה בישראל, הושג רק לאחר מאבקים רבים ומאמץ עילאי, "מה שהשגנו, השגנו בזכות ולא בחסד, אף אחד לא עושה לנו טובות. כשאני מביט לאחור אני מרוצה מההישגים והדרך הקשה, גם מהמקום האישי שלי, כשאני רואה לאן הגענו היום. אך הדרך עוד ארוכה, לא ננוח עד שלא נשיג את זכויותינו הבסיסיות כבני אדם וכאזרחים במדינת ישראל".

בכנס השתתפו ונאמו גם: ח"כ אילן גילאון, עומר אילם (מדריך באיגי), אבי סופר, ח"כ שלמה מולה, ח"כ איתן כבל, ח"כ דב חנין, ח"כ נחמן שי, יואב גולדרינג, נציגי בת קול וחברותא ושי דויטש.

>> נשים בקהילה: "מצעד הגאווה לא מייצג אותי"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> אירועי הגאווה 2012 – כל העדכונים

>> אירועי הגאווה בפריפריה: מי צריך את זה?