ברחבי העולם מציינים היום (חמישי) את יום הנראות הטרנסג'נדרי, שנועד לחגוג את המגוון המגדרי והישגיה של הקהילה הטרנסית, תוך העלאת המודעות לפערים שעוד נותרו עד להשגת צדק ושוויון לכולם. אז במיוחד לכבוד המאורע, הושק אמש ספר ילדים חדש בעברית, "אני ג'אז", המספר את סיפורה של ילדה טרנסג'נדרית. 

ההשקה החגיגית התקיימה במרכז הפיתוח של מיקרוסופט במגדל מידטאון בתל אביב ובין האורחים הרבים אפשר היה למצוא גם את שופטת הכדורגל ספיר ברמן, שהגיעה יחד עם אמא שלה, רקפת, ובת הזוג בר אווסקר, מנכ"לית "פרויקט גילה להעצמה טרנסית".

"לצערנו גם בשנת 2022 רוב משרדי הממשלה לא פועלים מספיק להפסקת האפליה בהגעת חברי הקהילה לקבלת שירותי בריאות, רווחה, תעסוקה, חינוך ועוד", אמרה אווסקר באירוע. "פרסום הספר בעברית נועד לתת לילדים וא.נשים מגווני מגדר מקום ומסר ישיר - אתם כאן, אנחנו רואים אתכם ונעשה הכל כדי שבשנה הבאה תרגישו רצויים ובטוחים יותר". 

את הספר "אני ג'אז" כתבה הסופרת ג'סיקה הרת'ל והיא ביססה אותו על סיפורה האמיתי של ג'אז ג'נינגס, היום דוברת של ילדים וילדות טרנס בכל רחבי העולם. מאז שהייתה קטנה, ג'אז ידעה שיש לה נשמה של בת בגוף של בן. זה בלבל את בני המשפחה, עד שהם לקחו אותה לרופאה שאמרה שג'אז היא טרנסג'נדרית ופשוט נולדה כך. 

את הספר יהיה ניתן לרכוש בחנויות "סטימצקי" ו"צומת ספרים" ואתרים נבחרים. במהלך השבוע הבא יופצו יותר מ-500 עותקים שלו בגני ילדים בכל רחבי הארץ. תרגום הספר לעברית נולד בעקבות שיתוף פעולה של הוצאת "סלע ספרים", האגודה למען הלהט"ב, פרויקט גילה להעצמה טרנסית וארגון החינוך של הקהילה הגאה חוש"ן. 

סקר ארצי ראשון מסוגו, שביצע מכון "גיאוקרטוגרפיה" לפני מספר חודשים ביוזמת המכון הישראלי לחקר מגדר ולהט"ב, בחן את עמדות הציבור הישראלי כלפי הקהילה הטרנסית וחשף שורה של נתונים הדורשים שינוי בחברה. מהסקר עלה כי 80 אחוז מהציבור מעיד כי יהיה קשה עד בלתי אפשרי לקבל את הידיעה שהילד או הילדה טרנס, אך כשמדובר במקום העבודה ניכרת פתיחות גבוהה משמעותית, שכן 67 אחוז העידו כי לא תהיה להם בעיה להעסיק או לעבוד עם טרנס. 

ג'סיקה הרת'ל וג'אז ג'נינגס (צילום: ארכיון)
ג'סיקה הרת'ל וג'אז ג'נינגס | צילום: ארכיון

"ספר ילדים עם גיבורה טרנסית זה עוד ציון דרך חשוב בדרך ארוכה ומסובכת שאנחנו עושים לקבלה לסובלנות ולשוויון", אמר שר הבריאות ניצן הורוביץ בהודעה מוקלטת ששודרה באירוע. "השבוע אנחנו מציינים ברחבי העולם את יום הנראות הטרנסג'נדרי הבינלאומי, שמצויין זו השנה ה-13 במטרה להגביר את הנראות ולהעלות את המודעות לקהילה הטרנסג'נדרית. הקולות החשוכים שרוצים להשאיר אותנו אילמים ומפוחדים, נמצאים היום באופוזיציה ואנחנו עם יד על ההגה. אני רוצה להודות לכל הארגונים הגאים בישראל ושותפים לכל ההישגים הרבים והיפים האלה. תודה לאגודה, לחושן, לפרויקט גילה על התרגום של הספר – אני בדרך לקנות את העותק הראשון". 

גם הסופרת ג'סיקה הרת'ל שלחה ברכה מצולמת והכינה את כל המעורבים כי ספרנים ינסו להציב את הספר במדור "אתגרי הורות" או "צרכים מיוחדים". "הם לא מבינים שלא כתבתי את הספר רק לילדים טרנסים, אלא לכל הילדים", אמרה. "התלמוד מלמד אותנו שמי שמציל נפש אחת, זה כמו להציל את העולם כולו. כל ילד.ה טרנס הם מתנה יקרת ערך. שולחת חיבוק ענק".