מצעד הגאווה 2021 בירושלים: תחת אבטחה משטרתית כבדה, אלפי אנשים השתתפו היום (חמישי) במצעד שיצא מגן הפעמון והסתיים בגן העצמאות. האירוע הסתיים ללא אירועים חריגים. שוטרים, לוחמי מג"ב, כוחות תגבור ומתנדבים נפרסו לאורך ציר הצעדה, במקומות הכינוס וברחובות הסמוכים כדי לשמור על ביטחון המשתתפים והסדר הציבורי. על פי הערכות, מספר המשתתפים במצעד השנה עומד על כ-7,500 איש.

הצועדים התכנסו בגן הפעמון החל מהשעה 14:30, ובשעה 16:00 הצעדה החלה. קודם יציאת המצעד, ארגון תג מאיר ערך בגן הפעמון אירוע 'תפילת הדרך' לזכרה של שירה בנקי ז"ל שנרצחה במצעד בירושלים ב-2015. באירוע השתתפו הוריה של שירה, אורי ומיקה בנקי, יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאל‎י וחברי כנסת נוספים.

מצעד הגאווה בירושלים (צילום: חוסין אל אוברה)
ההתכנסות בגן הפעמון | צילום: חוסין אל אוברה
מצעד הגאווה בירושלים (צילום: חוסין אל אוברה)
חרדים לשעבר המשתייכים לקהילה הגאה ומשתתפים במצעד הגאווה בירושלים | צילום: חוסין אל אוברה

מארגון "הבית הפתוח" שעומד מאחורי המצעד נמסר כי בניגוד לשנים קודמות, לא נערכה השנה במת סיום בסוף המצעד. במקומה יערך בשעה 19:30 משדר טלוויזיוני מיוחד לפתיחת חודש הגאווה והסובלנות בהפקה של הקהילה הגאה בעיר. במשדר ניתן לצפות דרך עמוד הפייסבוק של הבית הפתוח. המשדר צפוי לכלול הופעות מוזיקליות שיהוו טעימה מהתרבות הגאה בעיר ומחוצה לה, ופאנלים בנושאי ליבה בוערים מסדר היום של הקהילה הגאה. בין האמנים המשתתפים: אור עמרמי ברוקמן, חן אהרוני ויונית זיידנברג.

נעם יבין, יו"ר הבית הפתוח בירושלים: "אחרי שנה מאוד מורכבת עבור כולנו, שנה שבה הוכחה שוב הנחיצות של מרחב כמו הבית הפתוח בירושלים, אנחנו מאושרות לצעוד שוב ברחובות העיר שלנו בשילוב מושלם של מחאה וחגיגה. הפגנות הנגד וקריאות הגנאי מצד גורמים קיצוניים לא יזיזו אותנו מן המטרה אליה אנו חותרות שהיא להרים דגל של שינוי עבור ירושלים ולהנכיח את הקהילה הגאה בעיר. אני שמחה ומודה לכל מי שהצטרף אלינו היום במאבק החשוב שלנו בבירה".

מצעד הגאווה בירושלים (צילום: רויטרס)
מצעד הגאווה בירושלים | צילום: רויטרס
מצעד הגאווה בירושלים (צילום: רויטרס)
צועדים במצעד הגאווה בירושלים | צילום: רויטרס

אלון שחר, מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים, אמר: "אלפי המשתתפים היום במצעד הגאווה והסובלנות לצד הגידול בפעילות הבית הפתוח בשנה האחרונה, ממחישים את החשיבות שלנו עבור הקהילה הגאה בעיר. אך המאבק שלנו לשוויון עדיין לא תם ואין זה מפתיע שירושלים דורגה במיקום נמוך מאוד במדד הגאווה האחרון. כקהילה עלינו להמשיך ולהיאבק על הנראות והנוכחות שלנו בעיר ולהתמודד עם האפליה התקציבית לה אנו זוכים מצד העירייה. אנו נמשיך לעבוד עבור הקהילה ולתפוס את המקום שלנו במרחב הירושלמי כי אנחנו כאן כדי להישאר".

להב"ה מפגינים: "זאת לא גאווה - זו תועבה"

המשטרה התירה לארגון להב"ה להפגין נגד המצעד ב"גן בלומפילד" הסמוך. מהמשטרה נמסר כי היא תאפשר את קיום המחאה בהתאם לתנאים שהועברו למארגנים, כולל דרכי ההגעה אל מתחם המחאה ולא תאפשר הפיכתה לאירוע אלימות או הפרת סדר.

ח"כ איתמר בן גביר הגיע להשתתף בהפגנת להב"ה ונאם: "אנחנו כאן לא קיצוניים כמו השותף שלכם בממשלת ישראל. אנחנו כאן לא מדברים כמו אותו חבר שלכם וידיד שלכם מנסור עבאס, אהוב ליבכם שרוצה לפגוע בכם". בן גביר הוסיף: "אנחנו אומרים לכם שהבעיה שלנו עם המצעד הזה, עם ההתנהלות הזאת שלכם היא ההתרסה. מה שאתם עושים בבית באופן אישי – אתם עושים. אבל ההתרסה, השנאה".

יו"ר להבה, בנצי גופשטיין, נאם: "חברי הכנסת השמאלנים מכרו אתכם. הם מכרו את הזכויות שלכם בשביל לשבת בממשלה עם מנסור עבאס. זאת לא גאווה - זו תועבה. אין מקום למצעד הגאווה בירושלים".

מצעד הגאווה בירושלים (צילום: שלו שלום, TPS)
בנצי גופשטיים ופעילי להב"ה מפגינים במצעד הגאווה | צילום: שלו שלום, TPS
מצעד הגאווה בירושלים (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

לקראת המצעד המשטרה סגרה את הרחובות שבהן המצעד אמור לעבור: קרן היסוד, פלומר, קינג ג'ורג, הלל ומנשה בן ישראל. גם הרחובות המובילים אליהם יחסמו לתנועה, כולל הרחובות אגרון, קינג ג'ורג' מקרן היסוד ועד רח' בארי, אלחנן, שלום עליכם, מאפו, אחד העם, עזה (מארלוזרוב עד כיכר פריז), אבידע, קק"ל, ההסתדרות, המלך דוד לשני הכיוונים, דוד מרכוס, ז'בוטינסקי עד דוד המלך, חטיבת הצנחנים (מהכניסה למנהרת צה"ל עד שלמה המלך, יצחק קריב ודוד רמז, אמיל בוטה ואליה שמע - תתאפשר יציאה ליצחק קריב. יציאה ממסלול המצעד תתאפשר אך ורק במקומות אלו.

מהמשטרה נמסר כי לא תותר כניסה למתחמי המצעד (שטח הכינוס, תוואי המצעד ושטח סיום המצעד) עם כלי נשק מכל סוג. כמו כן, חל איסור על הטסת רחפנים או כלי טייס מכל סוג.

במסגרת היערכות המשטרה נמסר כי כניסה למסלול המצעד תתאפשר אך ורק דרך שטח הכינוס בגן הפעמון, בכיכר פריז, ברח' דוד המלך (בסמוך לכיכר פלומר) וברח' הסתדרות/שמאי. השוטרים יערכו בידוק בטחוני על פי הצורך בכניסות. דרך חברון, חטיבת ירושלים, מנהרת צה"ל, ודרך חיים בר לב יישארו פתוחות לשני הכיוונים. חניית נכים תתאפשר בחניון הנכים בגן הפעמון.