>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם? 

יעל וטל חתונה (צילום: תומר ושחר צלמים)
יעל וטל ביום חגן | צילום: תומר ושחר צלמים
כמעט שנה לאחר שסיפורן פורסם לראשונה ב-mako גאווה, רושמות להן יעל בירן וטל יעקובוביץ' ניצחון במאבקן המשפטי נגד בעלי אולם האירועים ביד השמונה שבפרוזדור ירושלים, שסירב לאפשר להן לחגוג את נישואיהן, בשל היותן לסביות. השופטת דורית פיינשטיין מבית משפט השלום בירושלים הורתה לבעלי האולם לפצות את בנות הזוג בסכום של 60 אלף שקל.

הפרשה החלה לפני כארבע שנים, לאחר שבנות הזוג קיימו טקס איחוד אזרחי בבריטניה, וביקשו לחגוג את בישראל את נישואיהן.

"התחתנו באנגליה, שם אנחנו גרות, ורצינו לערוך מסיבה יפה לחברים של ההורים ולמשפחה המורחבת כאן בארץ", סיפרו השתיים ל-mako גאווה. "התקשרנו להזמין את האולם ב'יד השמונה', דיברנו בטלפון, סגרנו את כל הפרטים, וממש לקראת סוף השיחה, נשאלנו מה האירוע שחוגגים. כשהסברנו בגלוי כי מדובר בזוג נשים, התגובה הייתה שלילית ופוגעת. 'אנחנו לא עושים אירועים מסוג כזה'. נדהמנו".

"יחסי הומואים או יחסים לסביים הנם בניגוד לרצון האלוהים ובניגוד לטבע"

הבעלים, המשתייכים לזרם היהדות המשיחית (יהודים המאמינים בברית החדשה, מבלי להרגיש עצמם נוצרים), טענו בכתב ההגנה כי מותר להם לסרב לקיים אירוע של חגיגת נישואים בין בני אותו מין, על יסוד חופש הדת והפולחן.

יעל וטל חתונה (צילום: תומר ושחר צלמים)
יפוצו ב-60 אלף ש"ח | צילום: תומר ושחר צלמים

"יחסי הומואים או יחסים לסביים הנם בניגוד לרצון האלוהים, בניגוד לטבע על פי יצירת האלוהים את האדם", טענו. "האדם צריך לשאת אישה על מנת להמשיך את קיום המין האנושי בעולם. הן המקרא, הן הנביאים והן השליחים בברית החדשה מתייחסים לתופעה כאל תופעת תועבה שאין חמורה ממנה, וזאת הן מן ההיבט הדתי, הן מההיבט החברתי והן מההיבט הכלל עולמי יקומי וקיומי. זוהי אמונתנו הדווקנית מאד".

השופטת פיינשטיין דחתה את טענות בעלי האולם, וציטטה מתוך החוק לאיסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים (תשס"א-2000), הקובע מפורשות כי אין להפלות באספקת מוצר מחמת גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי או הורות.

"שעה שהנתבע פתח את שעריו לכל, אין הוא יכול לסוגרם בפני מי שלטעמו אינו עומד בפרשנות שהוא מייחס לתנ"ך או לברית החדשה, תוך פגיעה בכבודו וברגשותיו", קבעה השופטת.

>> איך לסביות מתחתנות?