המרכז הגאה של עיריית תל אביב-יפו וארגון "חברותא - הומואים דתיים" יפעילו יחד שירות ראשון מסוגו בישראל למאבק בתופעת "טיפולי ההמרה" המסוכנת. השירות יאגד בתוכו את כל האמצעים המקצועיים, הטיפוליים, המשפטיים והקהילתיים הקיימים בתחום, יחד עם משאבים בשיתוף ארגוני הקהילה הגאה, בדגש על הארגונים הדתיים - בת-קול ושב"ל. 

המרכז יפעל לאיגוד צוות טיפולי אשר מתמחה בתחום ויעניק מענה מקצועי לפונים. כמו כן, המרכז יסייע למניעת סבל מאלו השוקלים לפנות ל"טיפולי המרה" ויפעל להעלות מודעות. בימים אלה נבנה אתר אשר יכיל מידע מקצועי וברור על הפרקטיקות המסוכנות, כולל אפשרות לדווח על מקרים. 

הפרקטיקות המכונות "טיפולי המרה" הן ניסיונות של גורמים אנטי להט"ביים להילחם בקהילה הגאה במסווה של טיפולים מקצועיים. אלו גורמים נזק משמעותי לצעירים, לעיתים בני נוער, המגיעים בעיקר מרקע דתי. אותן פרקטיקות מהוות סבל  מתמשך, כאשר מטרתן היא להביא את הצעירים להשתכנע כי אין להם תקווה לאושר בתור להט"ב, וכי אורח החיים הדתי שלהם לא יכול להתיישב עם הנטייה המינית שלהם. 

טיפולי המרה (צילום: אורטל דהן. למצולמים אין קשר לכתבה​)
אילוסטרציה. טיפולי המרה | צילום: אורטל דהן. למצולמים אין קשר לכתבה​

בישראל עוסקים כיום חמישה ארגונים בהמרה, ופרט להם סוכני המרה רבים אחרים, אשר עושים זאת באופן פרטי. מדינות רבות כבר אסרו על "טיפולי" המרה בחוק, אולם בישראל התחום נותר פרוץ לחלוטין.

אותן שיטות מזיקות גורמות לשנאה עצמית ודיכאון, ואף עלולות להוביל לאובדנות, כך על פי מחקרים רבים שנערכו בנושא ברחבי העולם. הגופים המקצועיים הרלוונטיים בישראל וברחבי העולם בתחומי הרפואה, הפסיכולוגיה, העבודה הסוציאלית והפסיכיאטרית כבר קבעו כי פרקטיקות אלה מזיקות ולא משנות דבר. בנוסף, הן מתבצעות בשיטות ארכאיות ולא אתיות. 

המרכז למאבק בהמרה הוא חלק בלתי נפרד מהפרויקטים הרבים של ארגון חברותא, העוסק שנים במאבק ב"טיפולי" ההמרה באמצעות העלאת המודעות לנושא בשיח הציבורי, הבאת עדויות של ניצולי הפרקטיקה וקידום מעורבות חברי כנסת ואישי ציבור. כל זאת במטרה לקדם חקיקה האוסרת על ההמרה להתרחש ולמגר סופית את הפרקטיקה.

"אל תיכנסו לנו לחדר המיטות, לזוגות שלנו, למשפחות שלנו", שי ברמסון (צילום: רותם שביט, פרטי)
שי ברמסון, יו"ר חברותא | צילום: רותם שביט, פרטי

"מרגש לראות שעיריית ת"א-יפו הרימה את הכפפה בהקמת המרכז, שבראש ובראשונה יסייע לרבים וימנע נזק מלהט"בים דתיים בעיקר, אולם לא רק", אמר שי ברמסון, יו"ר ארגון חברותא ושורד טיפולי המרה בעצמו. "בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר קבלה של להט"ב בציבוריות הישראלית, אך יחד עם זאת סוכנויות ההמרה הרימו ראש עקב גל שנאה והסתה נגדנו ונגד המשפחות שלנו. לצערנו קל מאוד ליפול על 'מטפלים' מסוכנים בחיפוש בגוגל, שכל מטרתם היא לשנות את הנטיה המינית של המטופל, גם במחיר פגיעה בו. אנו מקווים שפעילות המרכז תסייע רבות ותוריד באופן דרסטי את אלפי הלהט"בים אשר נופלים לתרמית ההמרה בכל שנה". 

איתי פנקס ארד (צילום: ינאי יחיאל)
איתי פנקס ארד | צילום: ינאי יחיאל

"אי אפשר לעמוד בצד בזמן שלהט"בים, ביניהם נערים ונערות רבים, נפגעים מאלימות והתעללות עם שם מכובס", אמר חבר מועצת העיר איתי פנקס ארד, מחזיק תיק הלהט"ב של עיריית תל אביב- יפו. "החוק שעבר בכנסת בקריאה טרומית היה צעד בדרך הנכונה, אבל החקיקה לא הושלמה לצערנו. מדובר בדיני נפשות, מפני שעם אלימות פיזית או בלעדיה, עם הכשרה פסיכולוגית או בלעדיה, כל מכבש לחצים על אדם צעיר לשנות את מי שהוא יכול לשבור את רוחו. בת"א-יפו ומחוץ לה, חיים היום צעירים וצעירות שהצליחו להוציא את עצמם מתוך הזוועה ולספר את סיפורם, וארגון חברותא מכיר ומלווה באופן צמוד רבים מהם. ביחד, יש לנו את היכולת להוביל שינוי חברתי כפי שאף זרוע של המדינה או רשות מקומית לא עשתה לפנינו. לספק מידע מקצועי ונגיש, להיות הכתובת הראשונה לנפגעות ונפגעים, לרכז עדויות, לדווח על 'מטפלים' מסוכנים. לפעילות המרכז ב-2021 כבר אושר תקציב עירוני בגובה 25 אלף שקלים".