>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

חתן וכלה רוקדים (צילום: Lighthousebay, Istock)
חתונות לכולם. די לאפליה של הרבנות בישראל | צילום: Lighthousebay, Istock
בשעה שיותר ויותר מדינות בעולם מאשרות נישואים גאים, נראה כי מדינת ישראל נותרת הרחק מאחור כאשר הדיון סביב הנושא כמעט ואינו קיים. יחד עם זאת, המציאות הקשה עמם מתמודדים הומואים ולסביות רבים רחוקה מלהיות נחלתם הבלעדית. היא נוגעת לזוגות סטרייטים רבים, המוצאים עצמם חסרי אונים נוכח הכפייה הדתית של הרבנות בישראל שאינה מציעה כל אלטרנטיבה לזוגות המעוניינים לקשור את הקשר.

על מנת לעורר את הדיון הציבורי הרדום ולהעיר את הרוב הדומם החי במדינת ישראל, תקיים תנועת "ישראל חופשית" היום (28.4) בתל אביב אירוע מחאה המוני, במסגרתו תוצב חופה בכיכר רבין. "התנועה רואה בפעילות זו כחלק ממאבקה כנגד המונופול הרבני בישראל המורה עבור כל אזרחי המדינה מתי להתחתן, איך להתחתן ועם מי", נמסר מטעם התנועה.

 "מעירים את הרוב הדומם"

האירוע יתקיים דווקא, בל"ג בעומר - בערב היחידי שבו מותר במדינת ישראל להינשא בתקופה שבין פסח לשבועות הידוע כ"חג החתונות". בימי ספירת העומר לא נהוג להתחתן, אך ביום שלאחר מכן זוגות רבים שוברים את הכוס. על פי "שולחן ערוך" לא נהגו להתחתן בימי ספירת העומר, בשל האבל על מותם של תלמידי רבי עקיבא. ביום ל"ג בעומר נוהגים להפסיק את האבל, הנהוג בזמן ספירת העומר, ולקיים חתונות, כביטוי לשמחת החג.  "המטרה בפעילות זו הינה להעיר את הרוב הדומם שחי במדינת ישראל ואינו רואה בספירת העומר כמנהג שיש לכבד אותו, אלא ככפייה דתית".

ההתאגדות המרכזית תתקיים בכיכר רבין, אך כל מי שמעוניין לקחת חלק בפעילות יוכל לעשות זאת במרכזים שונים בארץ. "חג החתונות הוא הזדמנות מצוינת לשבור את הכוס ואת המונופול הרבני ולתת מקום לגורמים נוספים ודעות נוספות בחברה הישראלית", מסר מיקי גיצין, מנכ"ל התנועה. "לא ייתכן ש-65 שנה ניתן מקום לזרם אחד בלבד. אנחנו מזמינים את כולם לבוא ולשבור איתנו את הכוס ולהרחיב את המקום לזרמים נוספים".

תנועת ישראל חופשית היא תנועה אזרחית, א-מפלגתית, הפועלת למען חברה חופשית, שוויונית, פלורליסטית ודמוקרטית, ברוח הציונות ומגילת העצמאות. מטרתה היא לקדם בישראל חופש דת וחופש מדת בכדי לאפשר לאזרחים בישראל לחיות את חייהם על פי אמונתם, בחופש וללא כפייה.

הפעילות תתקיים ב-28.4.13, יום א', בשעה 17:00, בכיכר רבין תל אביב.