>> לקבוצה של mako    גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אחרי הערבים בצפת והאתיופים בקריית מלאכי, נראה שיש גם מי שמסרב להשכיר דירות לזוגות של הומואים דווקא בתל אביב, שחגגה לא מכבר את הזכייה בתואר העיר הגאה הטובה ביותר לשנת 2011.

עמית תורג'מן (צילום: תומר ושחר צלמים)
"לא פעם ראשונה שנתקלים בהומופוביה כזו". עמית תורג'מן (מימין) וליעוז שי | צילום: תומר ושחר צלמים

זוג הומואים שהתעניין באפשרות לשכור דירה במרכז תל אביב, נענה בשלילה - רק משום שהם זוג גברים. mako גאווה הקליט שיחה עם בעל הדירה, שגם בה הוא הבהיר: "אני לא משכיר לשני זכרים".

לא פעם ראשונה שהם נתקלים בתופעה

עמית תורג'מן וליעוז שי, שניהם סטודנטים בני 25, נמצאים במערכת יחסים כבר שבע שנים, ובשלוש השנים האחרונות מתגוררים בדרום תל אביב. בימים אלה הם מחפשים דירה במרכז העיר, על מנת להיות קרובים יותר למכללות בהן הם לומדים.

האזינו לשיחה המוקלטת

"ראיתי מודעה ביד2, והתקשרתי לבעל הדירה", מספר תורג'מן. "הדירה נשמעה מאוד מתאימה למה שאנחנו מחפשים. השאלה הראשונה שלו הייתה בשביל מי הדירה. אמרתי לו שבשבילי ובשביל בן הזוג שלי. וזה הספיק לו. הוא אמר: 'זה לא מתאים, אני לא משכיר לזוג גברים'".

לדבריו של תורג'מן, אין זו הפעם הראשונה שבה הוא חווה דחייה שכזאת. בפעם הקודמת, כאשר הוא ובן זוגו עברו לתל אביב, הם כבר עמדו לחתום על חוזה אצל עורך דין. "ואז הוא התחיל לשאול מה טיב היחסים ביני לבין ליעוז", הוא אומר. "אני כמובן לא משקר, מתוך עיקרון, ואמרתי שהוא בן הזוג שלי. ואז הכל התפוצץ ברגע האחרון".

בהיותו צעיר וחדש בעיר, לא התפנה תורג'מן למלחמות. אבל הכעס והכאב מאותם ימים עדיין צרוב בו.

"אז הייתי במקום שונה, הייתי צעיר יותר, ולא היה לי את הכוח לקום ולעשות עם זה משהו", הוא אומר. "היום אני רואה בזה סוג של שליחות. זה מכאיב וזה מפחיד. העובדה שזה קורה דווקא בתל אביב צריכה להדליק לכולנו נורה אדומה".

"היה לי ניסיון רע ומר עם גברים"

כותב שורות אלו התקשר לבעל הדירה, והציג עצמו כמנהל קליניקה לטיפולים אלטרנטיביים המתעניין באפשרות לשכור את הדירה – בהתחלה לבד, אך בשלב מאוחר יותר גם עם בן הזוג. ברגע ששמע בעל הדירה את המילה: "בן זוג", הבהיר כי לא יסכים להשכיר את הדירה.

"זה לא מתאים", אמר בתקיפות. "היה לי ניסיון רע ומר עם גברים, ועכשיו אני משכיר רק לבנות או לבד (לגבר יחיד, ד.ז)".

כאשר התבקש להסביר, השיב בתקיפות: "זה אומר שאני לא משכיר לשני זכרים". בהמשך התרגז בעל הדירה, אמר: "אדוני, אתה שואל יותר מדי שאלות" – וניתק.

כשהגיע דני לדירת האיש לבקשת תגובה, נתקל בסירוב. "אני לא מדבר עם עיתונאים", ענה.

>> חמישים הגאים והגאות של 2011

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה