>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

המרכז הגאה לבש חג ביום שישי כשסינדי לאופר הגיעה לביקור עם נציגי הקהילה הגאה, על מנת לשמוע ולהשמיע את דעתה בנושא המאבק הלהט"בי ושוויון זכויות. לאופר, שהקימה בעבר את המרכז למען נוער להט"בי בסיכון והפכה לאחת הלוחמות הגדולות למען זכויות אדם וזכויות הקהילה בפרט, פגשה בני נוער ונציגים בולטים בקהילה.

חניכי פרויקט "סינמה איגי" בשיתוף עם המרכז הגאה תיעדו את המפגש המרגש של אחת הכוכבות הגדולות בעולם עם הקהילה. "צריך לחנך אנשים לכך שיש המון משפחות מכל הסוגים. תסתכלו בתוך המשפחות ותראו שאולי יש לכם סוגים שונים של משפחות בתוך המשפחה שלכם", אמרה לאופר למשתתפי הפאנל המיוחד שהתקיים במקום. 

"צריך לדאוג לילדים האלה בכל העולם"

יו"ר האגודה למען הלהט"ב שי דויטש, אמר כי מלבד המפגש עם הקהילה, זהו ביקור מרגש מאד. "מדובר באייקון בינלאומי גם ברמת האמנות וגם ברמת הפעילות לזכויות אדם".

סינדי לאופר בישראל (צילום: נמרוד סונדרס)
סינדי מתארחת במרכז הגאה בגן מאיר | צילום: נמרוד סונדרס

מנכל"ית חוש"ן, אירית צביאלי אפרת, הודתה לסינדי לאופר על הגעתה למרכז הגאה, וציינה כי המלצותיה של לאופר בנוגע למאבק חשובות מאד. "היא יודעת על מה היא מדברת ומבינה את זה מיד ראשונה, לא משום שהיא להט"בית אלא מכיוון שכנראה משהו בסיפור חייה הביא אותה לזה. הכי משמעותי היה כשהיא דיברה על מה שההורים מפסידים כשהם מנתקים את הקשר עם הילדים שלהם".

לשאלה מה צריך לעשות מבחינה חוקית על מנת לקדם את זכויות הלהט"ב, אמרה לאופר: "אתם צריכים פוליטיקאים להט"בים. מי שלומד משפטים שימשיך ללמוד ושיהיה חלק מהממשלה. כך תביאו לחזית את המצב שלכם. זה קרה בסן פרנסיסקו כשהייתי ילדה שם ראיתי לראשונה את הארווי מילק".

סינדי לאופר בישראל, עם גל אוחובסקי (צילום: נמרוד סונדרס)
עם גל אוחובסקי | צילום: נמרוד סונדרס

בהמשך אמרה לאופר כי יש להקים בערים הקטנות מרכזים גאים על מנת לאפשר ללהט"בים להמשיך להתגורר בערים בהן גדלו מבלי להצטרך לעבור לעיר הגדולה. "זו המטרה שלנו לשנים הקרובות", אמר דויטש. "לקדם את אותן קהילות ולבנות איתן עיר או קהילה שתקבל אותם בתוך הקהילה ושלא יצטרכו לברוח לתל אביב. בעיקר בקהילה הערבית-ישראלית".

"יש ילדים בכל העולם שצריכים להרגיש שהם שייכים לעולם הזה. צריך לחנך אנשים בנוגע לעובדות", אמרה לאופר, וקראה לכולם להיכנס לאתר איגי - ארגון נוער גאה, לעוד מידע ועזרה.

גל אוחובסקי סיכם את הביקור: "קודם כל, זה נורא יפה שהיא באה לבקר פה. אף זמר שהגיע לארץ ופעיל בארה"ב למען זכויות הקהילה, לא הגיע ןהיא הגיעה, היא הייתה נורא נחמדה והיא בעניין של להילחם. בתור אישה שגדלה בעיירה קטנה, היא הייתה עירנית לילדים שגדלים במקומות מרוחקים, בני נוער שגדלים בעיירות קטנות".

הסרט הופק על ידי סינמה איגי והמרכז הגאה, פרויקט של בני נוער הלומדים קולנוע וטלוויזיה במרכז הגאה בתל אביב.

מראיינת - אליה כבדיאל
צילום - ערן חקק
חונכים - עומרי דובוסק ורז בירגר